POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.06.2010, 07:57:12] • Świnoujście

Terroryści grozili wysadzeniem statku. GROM ćwiczył na redzie portu w Świnoujściu

Terroryści grozili wysadzeniem statku. GROM ćwiczył na redzie portu w Świnoujściu

fot. Straż Pożarna

O świcie grupy szturmowe unieszkodliwiły terrorystów i odbiły zakładników, chemicy zneutralizowali niebezpieczne substancje, saperzy rozbroili ładunki wybuchowe, poszkodowani zostali przetransportowani na ląd i do szpitala a kierownictwo ćwiczenia i dowódcy grup przystąpili do wstępnego podsumowania wspólnych działań.

Dnia 22.06.2010 r. na redzie portu Świnoujście pojawia się statek m/s POSEJDON 2010 i zgłasza zamiar wejścia do portu. Zaniepokojenie służb kontroli ruchu statków wzbudza rozbieżność pomiędzy danymi z automatycznego systemu AIS i informacjami podanymi przez załogę. Kuter wysłany przez Morski Oddział Straży Granicznej w celu kontroli zostaje ostrzelany z broni maszynowej. Wkrótce okazuje się, że statek opanowany został przez grupę terrorystów którzy grożąc wysadzeniem jednostki wraz z jego załogą w pobliżu instalacji portowych żądają miliona dolarów w gotówce oraz uwolnienia i dostarczenia na statek sześciu groźnych przestępców.

Terroryści grozili wysadzeniem statku. GROM ćwiczył na redzie portu w Świnoujściu

fot. Straż Pożarna

W takich okolicznościach rozpoczęły się ćwiczenia „Współdziałaniu służb administracji państwowej z formacjami MSWiA i MON w obliczu ataku terrorystycznego na statek i obiekty portowe”. Ideą ćwiczenia było sprawdzenie istniejących i ewentualne wypracowanie lepszych procedur współdziałania formacji i instytucji odpowiedzialnych za szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne.

Terroryści grozili wysadzeniem statku. GROM ćwiczył na redzie portu w Świnoujściu

fot. Straż Pożarna

Coraz większy ruch turystyczny oraz planowana rozbudowa portu w Świnoujściu skłoniły Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie do zainicjowania ćwiczeń zawierających wiele trudnych elementów jak udaremnienie ataku terrorystycznego na instalacje portowe, uprowadzenia zakładników, skażenia wód terytorialnych niebezpiecznymi substancjami. W ćwiczeniu aktywnie uczestniczyła jednostka „Grom”, Policja (w tym antyterroryści i patrol wodny), saperzy, chemicy i okręty Marynarki Wojennej, studenci i załoga statku szczecińskiej Akademii Morskiej, Państwowa Pożarna, służby Urzędu Morskiego oraz przedstawiciele Straży Granicznej, Urzędu Wojewódzkiego, Ministerstwa Infrastruktury, a także ABW. Gościny i wsparcia logistycznego udzielił Starosta Kamieński.

Docelowo, szczegółowa analiza wielu nieścisłości i luk prawnych a także konfliktów kompetencyjnych pomiędzy uczestniczącymi w ćwiczeniu instytucjami i formacjami zostanie przedstawiona Ministrowi Infrastruktury. Okazuje się bowiem, że to właśnie, a nie braki w sprzęcie, czy wyszkoleniu mogłoby być przyczyną dramatycznego rozwoju zdarzeń, gdyby taka sytuacja wydarzyła się naprawdę. Likwidacja takich „zacięć” było głównym celem ćwiczenia.

Rzecznik Prasowy
Komendanta Powiatowego PSP
w Kamieniu Pomorskim
mł.bryg. Daniel Kowaliński


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 08:00 dnia 06.04.2026 do godz. 21:00 dnia 06.04.2026. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach od 70 km/h do około 85 km/h, z północnego zachodu. Uwagi: Z uwagi na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może zostać podniesiony ■ Spotkania wojewodów dla mieszkańców w każdym powiecie, scenariusze zajęć dla uczniów i seniorów oraz lekcje o bezpieczeństwie i urzędzie wojewódzkim połączone ze zwiedzaniem – wszystko po to, aby każdy w regionie wiedział, jak należy się zachować w przypadku powodzi, zatrucia wody, przerwy w dostawie prądu czy sytuacji wojennej. - Przechodzimy do kolejnego etapu realizacji ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej – mówi wojewoda Adam Rudawski. – W ubiegłym roku przeszkoliliśmy z zakresu ustawy wójtów, burmistrzów i prezydentów z regionu. W tym roku zorganizujemy dla nich zajęcia przypominające, ale naszym głównym celem na najbliższe miesiące jest edukacja mieszkańców. Zależy nam, aby każdy wiedział, jak należy się zachowywać w przypadku różnego rodzaju kryzysów. Najważniejsze jest bowiem opanowanie i spokój, a te będą nam towarzyszyć tylko wtedy, kiedy będziemy mieć odpowiednią wiedzę ■