ikamien.pl • Sobota [10.10.2015, 13:54:59] • Kamień Pomorski
Jubileusz kamieńskiej oświaty

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W środę, 7 bm., obchodziliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty w Kamieniu Pomorskim. 7 października 1945 r. została uroczyście otwarta Publiczna Szkoła Powszechna będąca pierwszą polską placówką oświatową w naszym mieście. Szkoła ta, zorganizowana i kierowana przez prowadzącego tajne nauczanie podczas II wojny światowej powstańca warszawskiego Mariana Kazusiaka, znajdowała się w budynku położonym przy ulicy Bohaterów 17, dziś Jana Długosza, gdzie mieści się Urząd Kontroli Skarbowej i Urząd Skarbowy, a przez długie lata znajdowało się Przedszkole Państwowe nr 2.
Sześćdziesięciu czterech uczniów w sześciu klasach, od pierwszej do szóstej, rozpoczęło naukę w Publicznej Szkole Powszechnej w Kamieniu 4 września 1945 r. Jej pierwszymi nauczycielami, oprócz kierownika Kazusiaka, były: jego żona Izabela Kazusiakowa, Danuta Kobel i Wanda Jasińska, żona Pełnomocnika Rządu na Obwód Kamień i pierwszego polskiego starosty kamieńskiego Władysława Jasińskiego.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Uroczystość otwarcia szkoły odbyła się 7 października 1945 r. Siedemdziesiąt lat później rocznicowe uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, po którym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku pierwszej polskiej placówki oświatowej w Kamieniu z udziałem pocztów sztandarowych szkół z terenu naszej gminy. Tablica ufundowana została przez kamieński Zakład Kamieniarski Pana Janusza Wołczyka. Fundatorowi jak również Pani Izabeli Zawadzkiej dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie będącego administratorem budynku, która wyraziła zgodę na umieszczenie tablicy i uczestniczyła w środowych uroczystościach serdecznie w tym miejscu dziękujemy.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Odsłonięcia tablicy dokonali nauczyciele, którzy najwcześniej zaczęli uczyć na terenie naszej gminy w jej obecnych granicach i którzy mogli dotrzeć na środową uroczystość: Pani Helena Cieślik, która w 1947 r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Rzewnowie, Pan Józef Wołyniec, który w 1952 r. podjął pracę w szkole Jarszewie by rok później przenieść się do Rzewnowa, Pani Wanda Świątek od 1953 r. ucząca w Jarszewie oraz Pan Antoni Golusda, który w tym samym roku został nauczycielem Państwowego Liceum Pedagogicznego w Kamieniu Pomorskim.
Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości udali się do nowego budynku naszego Muzeum, gdzie odbyło się spotkanie z długoletnimi nauczycielami i pracownikami oświaty, podczas którego Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Pan Stanisław Kuryłło odczytał list gratulacyjny od Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty Pani Ewy Boreckiej. W części artystycznej spotkania wystąpili: działający w Szkole Podstawowej nr 1 zespół „O Rety! Flażolety” prowadzony przez Panią Joannę Jarząb-Brendę oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego przygotowani przez Panią Justynę Masłowską, którzy w telegraficznym skrócie przedstawili historię powojennej kamieńskiej oświaty oraz scenkę dotyczącą listu Koła Rodzicielskiego przy Powszechnej Szkole Publicznej do Zarządu Miejskiego z 12 listopada 1946 r. w sprawie panującego w szkole zimna i konieczności naprawy znajdujących się w niej pieców. Spotkanie stało się również okazją do wspomnień. O początkach swej pracy w kamieńskiej oświacie opowiadała Pani Helena Cieślik, która związana z nią była zawodowo w latach 1947-1951 oraz Pan Józef Wołyniec, który w 1951 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, by rok później przenieść się do Jarszewa, a stamtąd w 1953 r. do Rzewnowa.
Po spotkaniu otwarta została wystawa „70 lat kamieńskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej”.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Korwin w muszce?
Kurator Borecka ma na imię Maria.