Fundacja Nasza Ziemia od czterech lat intensywnie rozwija swoje działania na rzecz poprawy świadomości Polaków na temat stanu czystości morza Bałtyckiego. Ze względu na wzrost wagi problemów Bałtyku i ich złożoność Fundacja postanowiła rozwinąć działania i skierować je do szerszego grona odbiorców. Jednym z takich nowatorskich działań, jest projekt skierowany do administracji publicznej – „Gmina przyjazna Bałtykowi”.
Zasady uczestnictwa w projekcie
„Gmina przyjazna Bałtykowi” to projekt otwarty i bezpłatny dla wszystkich gmin polskich, które mają dostęp do Morza Bałtyckiego.
Udział w plebiscycie jest dobrowolny i polega na podpisaniu przez gminę deklaracji podejmowania starań i działań na rzecz poprawy stanu czystości i porządku plaż oraz edukacji podnoszącej świadomość ekologiczną mieszkańców i turystów wypoczywających nad Morzem Bałtyckim.
Deklaracja Gminy to jednak dopiero początek. Gminy zgłaszając się do tego projektu poddają się, przede wszystkim, ocenie swoich mieszkańców i odwiedzających je turystów, którzy poprzez internetową aplikację będą mogli wyrazić swoją opinię na temat stanu plaż i zaplecza sanitarnego w ocenianej Gminie.
Przystępujące do plebiscytu Gminy składają sprawozdania z przeprowadzonych działań edukacyjnych, które ocenia zespół ekspertów Fundacji Nasza Ziemia.
Tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi uzyskuje ta gmina, która w publicznej ocenie poprzez aplikację internetową uzyska ponad 60% ocen ”Gmina przyjazna Bałtykowi” oraz uzyska pozytywną rekomendację zespołu ekspertów Fundacji Nasza Ziemia w zakresie zrealizowanych działań edukacyjnych.
Gminy przyjazne Bałtykowi 2015
Spośród 7 gmin nadmorskich, które zgłosiły się do udziału w projekcie, decyzją internautów i ekspertów Fundacji Nasza Ziemia tytuł Gminy przyjaznej Bałtykowi otrzymały gminy:
Kosakowo, Mielno, Międzyzdroje, Sztutowo. Tytułem Gminy przyjaznej Bałtykowi wyróżnione gminy mogą się posługiwać do końca lipca 2016 r.