ikamien.pl • Piątek [31.07.2015, 17:17:53] • Międzyzdroje
Pracujesz sezonowo? Koniecznie przeczytaj! Akcja Państwowej Inspekcji Pracy w Międzyzdrojach

fot. Andrzej Ryfczyński
W Międzyzdrojach rozpoczęła się akcja Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie pod hasłem” Na fali pierwszej pracy”. Miejscowość odwiedził Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie Marian Szyszko. Akcja skierowana jest szczególnie do młodzieży, która pracuje sezonowo w nadmorskich miejscowościach. Dzięki niej młodzi ludzie będą mogli się dowiedzieć jakie mają prawa w pracy.
- Nasza akcja jest skierowana przede wszystkim do młodzieży, która świadczy pracę w okresie wakacyjnym w różnego rodzaju punktach gastronomicznych, handlowych czy pensjonatach. Zbiera różnego rodzaju często negatywne doświadczenia, z którymi dzieli się z nami najczęściej już po okresie wakacyjnym, kiedy ich problemów już nie da się rozwiązać, z uwagi na fakt, że nie ma już osób, które prowadziły daną działalność- mówił Marian Szyszko Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie.

fot. Andrzej Ryfczyński
Organizatorzy akcji rozdawali ulotki, gdzie można było przeczytać podstawowe informacje na temat prawa pracy. Na miejscu dyżurowali eksperci prawa pracy, którzy służyli poradą prawną. Jak się okazuje największym problemem są nierzetelnie prowadzone ewidencje czasu pracy, a także brak wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

fot. Andrzej Ryfczyński
- Nasi doradcy dyżurują od godziny 10.00 do 17.00. Za brak ewidencji czasu pracy grozi grzywna. Niestety zdarzają się sytuacje, że młodzi ludzie są wykorzystywani przez pracodawców- mówił Marian Szyszko Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie.
Kampania informacyjna „ Na fali pierwszej pracy” w Międzyzdrojach trwać będzie od 30 lipca do 5 sierpnia.
- Państwowa Inspekcja Pracy bardzo dobrze działa na pracodawców bo wiedzą, że Ci młodzi ludzie, którzy podjęli pracę mają gdzie przyjść. Tym bardziej, że Międzyzdroje są dużym pracodawcą- mówił Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz.
Pracodawca nie przestrzega podstawowych przepisów prawa pracy? Nie czekaj! Przyjdź na spotkanie z ekspertami prawa pracy! Prawnicy dyżurują od godziny 10.00 do 17.00 przy międzyzdrojskiej promenadzie, vis a vis informacji turystycznej.
źródło: www.ikamien.pl
Państwowa Inspekcja Pracy, tylko szkoda na nich pieniędzy podatników
Burmistrz stoi jak na tureckim kazaniu...
U mnie w firmie zabronione jest słowo mobing :/ gadasz o mobingu -> kuroniówka :) , wymagania pracodawcy to nie jest mobing !
Bardzo ciekawa sprawa jest z urzędnikami. Mają wszystkie soboty, niedziele i święta wolne. Do tego miesiąc urlopu, jakieś szkolenia. Pracują w 1 roku pół roku. Często są leniwi bez inicjatywy, a najczęstszym zwrotem do petenta jest to by Pani, Pan napisał pismo, to my damy odpowiedź. Nie ma mowy że rozwiążemy problem, tylko odpiszemy na to pismo. Wyjątkową ciężką pracę mają ci urzędnicy. Procedury ciągną się miesiącami, nawet latami. Zawsze żądają jakieś zaświadczenia, poświadczenia, oświadczenia, pity, srity. Urzędnik to jest fucha. Ciepło nie kurzy się, na głowę nie pada. A ty robolu z dobrym wykształceniem na umowę śmieciową pracuj w piątek, świątek na okrągło bez wolnego.
pracodawca któremu pracownik porzuci pracę w połowie sezonu powinien iść po rozum do głowy bo nikt nie zuci pracy jesli jest traktowany z szacunkiem i dobrze płacone i niech nie pisza właściciele że młodzi zucaja pracę bez powodu WSZYSCY SĄ WYKORZYSTYWANI PO SEZONIE TYLKO WŁAŚCICIELI STAĆ NA URLOP NIE PRACOWNIKÓW ludzie pracują po 16 godzin dziennie przez 3-4 m-c bez dnia wolnego wiele kobiet mdleje w kuchni bo przy temperaturze 50% żaden człowiek nie wytrzyma a co robi pracodawca drze mordę i karze dalej zap...ać!! takie dobroci dają a sami tylko przez 5 min w lokalu siedzą bo przychodzi tylko kasę wziąść i ucieka TAKA JEST PRAWDA O DOBRYCH PRACODAWCACH I TO PEWNIE NIE TYLKO W MIĘDZYZDROJACH TELEWIZJA TVN POWINNA ANONIMOWO LUDZI PODESŁAĆ I POKAZAĆ JAK SIĘ TU PRACUJE_TYRA ZA MARNE *zł NA godzinę
tak zwlaszcza ci przyjezdzajacy pracownicy imprezowicze itd nie wszystko jest tak proste i przejrzyste ale moze byc jesli wszyscy bedziemu w porzadku to i kraj bedzie w porzadku
Zatrudniam kilkadziesiąt osób rownież młodych i również sezonowo i zastanawia, a jednocześnie denerwuje fakt że informujemy młodych ludzi tylko jakie mają prawa w pracy. Rzuca to na nas pracodawców światło oszustów i krętaczy. Dlaczego nasze Pip nie informuje rownież jakie konsekwencje niesie za sobą porzucenie pracy, czy np. przyjście w stanie nietrzeźwym. Uważam, ze jest conajmniej tyle samo nieuczciwych pracodawców co i pracownikow. Każdy kij ma dwa końce.
Do Gryfit : Jeśli pracownik porzucił pracę znaczy, że miał dosyć wykorzystywania przez chciwego pracodawcę. Prywaciarze, to hieny !! Wiedzą, ze ludzie potrzebują pracy i wykorzystują ten fakt. Mało tego bardzo często stosują mobbing wobec pracowników.Poniżają ich, wyzywają i zastraszają. Nawet jedna z instytucji państwowych zatrudnia ludzi na sezon na umowę zlecenie. Nie wiem czy to tak powinno wyglądać, ale mimo takiej umowy pracownik pracuje po 8 h dziennie przez sześć nie pięć dni w tygodniu bez żadnych praw. Jak to się mówi masz umowę śmieciową i pracodawca traktuje Cię jak śmiecia.
młodzi ludzie są zatrudniani na fikcyjnych umowach służących tylko do kontroli, później papiery idą do kosza i a urząd skarbowy jest pomijany...urzędnicy skarbówki powinni odwiedzać sezonowe placówki gastronomiczne częściej, często informacja dociera do właściciela wcześniej i właściciel po prostu każe się schować pracownikowi zatrudnionemu na wariackich papierach. ..te dzieciaki które tam pracuja sa poprostu wykorzystywane na maxa
Nie zdarzają się sytuacje wykorzystywania w pracy tylko sa one już wpisane w kanon pracy sezonowej panie Szyszkowniku.
Do kogo ma iść pracodawca jak pracownik, bez przyczyny w połowie sezonu go oleje i porzuci pracę ?!