POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [10.07.2015, 13:59:09] • Kamień Pomorski

Mechanizm zegarowy z kościoła w Mechowie w MHZK

Mechanizm zegarowy z kościoła w Mechowie w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W czwartek Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło swe zbiory o niecodzienny zabytek, którym jest mechanizm zegarowy z kościoła parafialnego Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Mechowie, w gminie Golczewo. Pochodzący przypuszczalnie z XVIII wieku mechanizm został przekazany w depozyt naszemu Muzeum dzięki ogromnej życzliwości i zrozumieniu parafian oraz ks. proboszcza Grzegorza Galwasa, za którą w tym miejscu serdecznie dziękujemy.

O zegarze na wieży kościoła w Mechowie nie wiemy niestety wiele. Tarcza zegarowa została w pewnym momencie usunięta. Mechanizm pozostał zaś na wieży. Nieczynny od dziesiątek lat i skorodowany został z niej zdjęty podczas prac remontowych prowadzonych w 2013 r.

Późnośredniowieczny kościół, w położonym około dwudziestu kilometrów na południowy wschód od Kamienia Pomorskiego Mechowie, zbudowany został na niewielkim wzniesieniu morenowym opadającym w stronę rzeki Wołczy. Powstał z głazów narzutowych dziś jest już jednak całkowicie otynkowany. Przez stulecia mechowską świątynią opiekował się ród szlachecki von Grapen. Następnie przez krótki czas należała do znanego na Ziemi Kamieńskiej rodu von Flemming.

Mechanizm zegarowy z kościoła w Mechowie w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Pierwsza wzmianka o rodzinie von Grapen w Mechowie pochodzi z dokumentu wystawionego w 1433 r. przez kamieńskich dominikanów. Pierwsze informacje o świątyni pochodzą z 1594 r. Miała być tam wówczas wieża z trzema dzwonami. Wieża ta została przebudowana 1647 r. o czym wiemy z zachowanej do dziś inskrypcji „M. HANS MEIER ANNO 1647” na jednej z belek ją wznoszących.

Mechanizm zegarowy z kościoła w Mechowie w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Zdobią ją najstarsze znane w powiecie kamieńskim dzwony z 1400 i z 1423 roku. W wieku XVIII do wschodniej ściany kościoła von Grapenowie dobudowali rodzinny grobowiec. Wejście do niego znajdowało się od strony wschodniej. Obecnie jest ono zamurowane. Od północy umieszczone były drewniane schody prowadzące na piętro grobowca. Znajdowało się tam wejście prowadzące na emporę wysuniętą do wnętrza kościółka. Z tego miejsca patronowie świątyni uczestniczyli w nabożeństwach. Wejście to jest współcześnie zamurowane, a empora została usunięta. Na zewnątrz kościółka, za grobowcem von Grapenów, znajdują się trzy groby. Na jednym z nich umieszczony jest żeliwny krzyż z napisem „Elisabeth von Flemming , geb. 29. August 1875., gest. 9 August 1876”. We wnętrzu kościółka w południowych oknach umieszczonych było 14 niewielkich witraży. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie osiem - m.in. witraż z herbem rodziny von Grapen i z inskrypcją poniżej o treści: „Charlotta. Juliana. Grapen. 1706.” W kościele do dziś znajduje się ołtarz z 1709 r. Do ściany południowej, w sąsiedztwie ołtarza przylega ambona z 1712 r. z figurami Ewangelistów umieszczonymi na balustradzie balkonu. Na ambonę prowadzi dekoracyjne wejście przez drzwiczki, na których umieszczona była inskrypcja zamalowana po 1945 r. W kościele zachowała się również empora chóru z II poł. XVII wieku, jak również XIX-wieczne żyrandole. Do końca II wojny światowej na południowej i północnej ścianie kościołka wisiały drewniane tablice kommemoratywne upamiętniające poległych mieszkańców Mechowa podczas wojen napoleońskich z lat 1813-1814 i w pierwszej wojnie światowej. Zdjęte po 1945 r. nie zachowały się do dnia dzisiejszego.

Mechanizm zegarowy, który trafił w czwartek do naszego Muzeum zostanie poddany niebawem niezbędnym pracom konserwatorskim. Po ich zakończeniu będzie prezentowany obok mechanizmu z kościoła z Trzebieszewie z 1739 r. na wystawie zabytków sakralnych i archeologicznych naszego Muzeum w kapitularzu kamieńskiej katedry.

Muzeum Miłośników Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Piątek [10.07.2015, 18:09:38] • [IP: 79.186.216.**]

To parafianie z Mechowa nie chcieli u siebie tego cudeńka?

Robot • Piątek [10.07.2015, 15:47:40] • [IP: 5.172.252.***]

A w Kamieniu zachcialo się plebanowi nowego kościoła na osiedlu, notabene NIECHCIANEGO przez mieszkańców, gdy o naszą Katedrę nawet nie umie zadbać... Ile to już lat jak zegar na niej nie ma wskazówek ?

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■