POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [08.06.2015, 20:46:47] • Kamień Pomorski

Michał Rembas w MHZK

Michał Rembas w MHZK

fot. Organizator

W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się spotkanie autorskie ze szczecińskim dziennikarzem turystycznym i historykiem Michałem Rembasem, który zaprezentował swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków”. Wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji „Lider” ze Szczecina książka powstawała przez ponad rok. Na 132 stronach znalazło się ponad 120 fotografii prezentujących detale architektoniczne zabudowy Szczecina pochodzącej z przełomu XIX i XX w. nawiązujące do wcześniejszych epok w sztuce.

„Cuda" to z pewnością publikacja niecodzienna zachęcająca do spojrzenia na otaczającą nas zabytkową zabudowę naszego miasta wojewódzkiego oczami turysty. Takie właśnie spojrzenie towarzyszyło Autorowi. Szczecin jest w tej dobrej sytuacji, w przeciwieństwie do Berlina, że detali architektonicznych w tym mieście zachowało się nie mało. W międzywojniu Szczecin nie modernizował się w takim tempie jak wówczas stołeczny Berlin, w którym nie przejmowano się detalami starej zabudowy. Po 1945 r. już w polskim Szczecinie detale widocznie kojarzące się z Niemcami usuwano. Sporo innych jednak przetrwało czyniąc ze szczecińskich kamienic, jak pisał M. Rembas we wstępie do swej pracy, „istną mieszankę stylów i konwencji artystycznych". Świetnym przykładem takiej „mieszanki” jest gmach Urzędu Celnego, gdzie zobaczyć możemy postać Indianina czy mieszkańca Afryki.

W swej książce Autor pogrupował sfotografowane detale w działy takie jak: „Bogowie" „Bestie i stwory”, „Ludzie”, „Zwierzęta”, „Rośliny”, „Rzeczy”, „Słońce”, „Scenki i kompozycje”. Starając się wyjaśnić czytelnikowi znaczenie poszczególnych detali niejednokrotnie konsultował się ze specjalistami z różnych dziedzin. W części zatytułowanej „Przemiany” Autor pokazał fasady, które w wyniku postępującego niszczenia lub niefachowej konserwacji zatraciły swój pierwotny wygląd mimo, iż na ogół, w mniejszym lub większym stopniu, znajdują się pod ochroną służb konserwatorskich. Niejednokrotnie ujęte w publikacji fotografie mają już niestety charakter archiwalny. Podczas remontów elewacji, którym poddawane są kamienice detale są często traktowane w nieodpowiedni sposób. Bywa, że się je skuwa lub zmienia ich wygląd czego dobitnym przykładem jest Hermes z kamienicy przy ul. Obrońców Warszawy, którego w wyniku remontu pozbawiono głowy.

Autor stawał często przed koniecznością kilkakrotnego fotografowania detali z uwagi na lepsze oświetlenie poszczególnych elementów. Z wykonanych kilku tysięcy zdjęć dokonał selekcji umieszczając w książce te, które mogły stać się bardziej atrakcyjne dla czytelnika. Nie wszystkie udało się w niej zamieścić, doszły kolejne, które, jak zapewnił nasz gość, znajdą się w obecnie przygotowywanej drugiej części "Cudów".

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Kapitanat Portu Szczecin informuje, że od dnia 30.06.2025 r. obowiązki Kapitana Portu Szczecin pełni Pan Jarosław Jastrzębski, a obowiązki Zastępcy Kapitana Portu Szczecin - Pani Anna Łabuś-Steglińska ■ 5 lipca 2025r. - w sobotę - od godziny 20:00 zapraszamy na teren "Dziekiej Plaży" na ul. Wilków Morskich na IMPREZĘ przy muzyce granej przez lokalnych i zaproszonych DJ-ów ■