Jeszcze dwa lata temu, w 2013 roku na terenie powiatu kamieńskiego od skradziono 27 rowerów, w 2014 roku – o pięć mniej. Natomiast w tym roku mieszkańcy stracili 4 rowery.
- Jak widać z roku na rok odnotowuje się znaczny spadek - informuje st. post. Izabela Trepko, rzecznik komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. - Najwięcej zdarzeń związanych z kradzieżą rowerów odnotowuje się w okresie wiosennym oraz letnim głównie na terenie pasa nadmorskiego, kiedy to sprawcy najczęściej dopuszczają się czynu zaboru, głównie z uwagi na pozostawienie, niezabezpieczenie mienia w należyty sposób, przez samych właścicieli.
Komenda Powiatowa Policji, jak co roku realizuje program "Świadomi i bezpieczni" w ramach, którego znakuje się przedmioty wartościowe w tym rowery.
- Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji – informuje rzecznik.- Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.
Znak identyfikacyjny można wygrawerować na ramie roweru pod kierownicą, na ramieniu przekładni sprzężonym z przekładnią, przednim widelcu. Przy rowerach o znacznej wartości materialnej zaleca się rozważenie możliwości oznakowania na prośbę właściciela dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.
- Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany - wyjaśnia st. post. Izabela Trepko.
Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg oświadczenia ustnego właściciela)
St. post. Izabela Trepko przyznaje, że z roku na rok mieszkańcy powiatu coraz chętniej znakują swoje rowery.
Czy jest szansa, by skradziony pojazd odzyskać?
- Szanse na odzyskanie skradzionego roweru zwiększają się w zależności od samego właściciela - twierdzi st. post. Izabela Trepko. - Niejednokrotnie jako policjant dochodzeniowo- śledczy przyjmowałam zawiadomienia o przestępstwie bądź wykroczeniu kiedy to właściciel przedmiotowego roweru tak naprawdę miał trudności z opisaniem mienia, którym dysponował i użytkował nawet przez kilka lat. Najczęściej sam opis przedmiotu kończył się na stwierdzeniu koloru ramy i określeniu typu roweru. Pokrzywdzeni nie dysponowali dowodem zakupu, chociażby fotografią, co, nie ukrywam, znacznie ułatwiłoby poszukiwania mienia. Przecież rowerów górskich w kolorze czarnym po naszym powiecie jeździ co niemiara. Najlepiej więc po zakupie mienia przetrzymywać karty informacyjne, gwarancyjne, numer ramy, uzyskać fotografię roweru,
czasami nawet oznakować w jakiś sposób co nada przedmiotowi cechę charakterystyczną, która przy czynności procesowej jaką jest okazanie w znaczny sposób ułatwiłaby rozpoznanie przedmiotu.
Policja zapewnia, że stale sprawdzane są punkty skupu i sprzedaży rowerów w szczególności tych z drugiej ręki, dzięki temu monitorujemy sytuację na bieżąco.
Policja zamiast zajmować się sprawami wymagającymi znacznych uprawnień jakie posiada, znakuje przedmioty.To jest czynność dla pracownika cywilnego za 5 PLN.
Jak ukradną ci rower, to możesz o nim zapomnieć nikt go nie odnajdzie
zakładać alarmy na rowery i w tedy bedzie spokuj
Oby ta akcja nie wyglądał tak jak rok temu, że trzeba było się prosić o to oznakowanie a jak już zostałem oznakowany to jeszcze były pretensje że w ogóle przyszedłem. Już nie mówiąc że nie było w umówionym przedziale godzinowym ekipy która znakuje rowery gdyż ta jak się okazało zabawiała dzieci w Świerznie.
tzn. jak mam wigry 3 z komunii to już grawerowanie odpada? bo nie mam śladu po zakupie którego chrzestny dokonał x lat temu