ikamien.pl • Poniedziałek [27.04.2015, 17:49:56] • Międzyzdroje
Międzynarodowy Dzień Ziemi w Międzyzdrojach

fot. Organizator
W słoneczną sobotę 25 kwietnia 2015 r. na międzyzdrojskiej promenadzie odbywała się miejska impreza z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Razem uwolnijmy źródła”. Inicjatorem obchodów Dnia Ziemi była Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego, współorganizatorami Woliński Park Narodowy, Międzynarodowy Dom Kultury, Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej Stowarzyszenie „Archeozdroje”, Fundacja „Motywacja i Działanie” oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy. W ramach promocji recyclingu między godziną 12.00 a 16:00, na promenadzie przy Międzynarodowym Domu Kultury, można było wymienić niepotrzebny sprzęt RTV/AGD na kolorowe bratki, włączając się w akcję pod nazwą „Kwiat za Grat”. Co ważne, za zutylizowany sprzęt, szkoła w Wapnicy otrzyma pomoce multimedialne.
"Samo południe" także wyznaczyło początek naukowej gry terenowej "Trzy Żywioły", w której licznie uczestniczyli mieszkańcy oraz goście gminy Międzyzdroje.
W grze terenowej uczestniczyły dzieci, młodzież oraz całe rodziny. Łącznie wystartowało 12 patroli rajdowych. Uczestnicy miejskiej zabawy na starcie otrzymywali karty patrolowe oraz mapy z oznaczonymi punktami. Gra składała się z 8 punktów, na których trzeba było wykonać specjalne zadania ściśle związane ze strefa brzegową Bałtyku i miastem Międzyzdroje.
Na punktach przygotowanych przez Woliński Park Narodowy patrole rajdowe rozpoznawały nadmorską roślinność , oraz udowadniały znajomość anatomii żubra, przypinając mu, mając zasłonięte oczy, we właściwym miejscu ogonek. W punktach przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Szczecińskiego z koła naukowego "Horyzont" z pomocą wolontariuszy Fundacji „Motywacja i Działanie” patrole rajdowe miały za zadanie zmierzyć prędkość wiatru oraz określić przejrzystość wody morskiej, rozpoznać charakterystyczne małże żyjące w Bałtyku oraz zbadać pod binokularem próbki kidziny.

fot. Organizator
Na stanowisku, Stowarzyszenia „Archeozdroje” uczestnicy gry terenowej starali się wykrzesać iskry przy pomocy krzesiwa. Można też było przećwiczyć swoje zdolności łucznicze. Dodatkową atrakcją była możliwość przymierzenia elementów stroju rycerskiego oraz zapoznania się z rodzajami mieczy. Po ogrzaniu się przy małym ognisku podążali do następnego punktu gry terenowej.

fot. Organizator
Harcerze z 34 Drużyny Harcerskiej „Orlęta” z Międzyzdrojów i Harcerskiego Klubu Łączności „Horyzont” ze Świnoujścia, przygotowali punkty w których egzaminowali graczy z: ogólnej wiedzy o Międzyzdrojach, umiejętności udzielania pierwszej pomocy przed-medycznej potencjalnemu plażowiczowi oraz dali możliwość nawiązania łączności radiowej z dowolną stacją krótkofalową w Polsce lub w Europie na wydzielonych pasmach radiowych, wysyłając w eter hasło Dnia Ziemi.

fot. Organizator
Za udział w miejskiej grze dla uczestników były przewidziane nagrody ufundowane przez: Spółkę GAZ- SYSTE. S.A., Woliński Park Narodowy, Uniwersytet Szczeciński, Miasto Międzyzdroje.
Pierwsze miejsce zajął rodzinny patrol „Ganosie”, na drugim miejscu znalazł się patrol „Olka Ziemniaka”, trzecie miejsce zdobył patrol „Drużyny Jedi”, a pozostałe patrole zajęły super miejsca.
O godzinie 16.00 na scenie w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wiosna nad morzem” zorganizowanego przez Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego i Woliński Park Narodowy. Wyróżnienia oraz nagrody otrzymały następujące osoby:

fot. Organizator
Wyróżnienie w konkursie:
- Iga Wachowicz
W kategorii Przedszkole:
- I miejsce - Krzysztof Świątczak
- II miejsce - Piotr Ruszczyk
W kategorii Szkoła Podstawowa:
- I miejsce – Agata Rogowska
- II miejsce – Damian Szandała
- III miejsce – Klaudia Ogrodowczyk
W kategorii Gimnazjum:
- I miejsce – Wiktor Ganowski
- II miejsce – Daria Świątczak
- III miejsce – Agnieszka Strzelecka
Po ogłoszeniu wyników konkursu odbył się wykład dr Tomasza Olechwira (Kierownika Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińśkiego) pod tytułem ”Z energią zmieńmy źródła”, dotyczący odnawialnych źródeł energii. Słuchacze mogli się dowiedzieć o różnych sposobach pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego, wiatru lub wykorzystując biomasę.
Po ogłoszeniu wyników naukowej gry terenowej, Piotr i Artur Medynowie ze Szczecina (prywatnie ojciec i syn) przedstawili prezentację pt. „Sen na Jawie”. Dotyczyła ona wspomnień z podróży rodziny wędrującej po południowej Azji. Wyjątkowe zdjęcia, krótkie filmy i wspaniała narracja przybliżył południową Azję wszystkim słuchaczom.
Na zakończenie Dnia Ziemi odbyły się warsztaty z tańca średniowiecznego, które poprowadzili członkowie Stowarzyszenia „Archeozdroje”.
Dzień Ziemi zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że aktywnie włączyły się w organizację międzyzdrojskie instytucje, lokalne stowarzyszenia oraz mieszkańcy i goście gminy Międzyzdroje uczestniczący w naszej całodniowej zabawie .
Dziękujemy Uczestnikom za przybycie i wspaniałą zabawę na międzyzdrojskiej promenadzie. Zapraszamy za rok!
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach cyklu działań edukacyjnych "Gdzie woda i wiatr kształtuje świat" sponsorowanego przez GAZ-SYSTEM S.A.
Organizatorzy Dnia Ziemi w Międzyzdrojach
Dobra impreza, prosimy o więcej takich gier dla wszystkich.