Środki na Program Operacyjny RYBY - wkład unijny 734 092 573 euro; wkład krajowy 244 697 524 euro; wkład ogółem 978 790 098 euro.
Środki na Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” - wkład unijny 531 219 456 euro; wkład krajowy ok. 179 290 055 euro; wkład ogółem ok. 710 509 511 euro.
Program Operacyjny RYBY Oś priorytetowa 4 Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa 234.909.623 euro (32% całości).
Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” Priorytet 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej 93.675.000 euro (15% całości).
Rozwój lokalny kierowany przez społeczność:
1. RLKS jest instrumentem terytorialnym bazującym na podejściu LEADER. Instrument RLKS
umożliwia społecznościom lokalnym inicjowanie i realizację działań rozwojowych, poprzez powołanie na określonym terytorium Lokalnej Grupy Działania (LGD) oraz opracowanie i realizację Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR).
2. Ustawa o RLKS z lutego 2015 roku (do podpisu przez Prezydenta RP). Uwzględniając terminy wskazane w ustawie o RLKS wybór LSR musi być dokonany najpóźniej do końca lutego 2016 r.
Wsparcie na rzecz realizacji LSR w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego i Morskiego może być przyznane na następujące cele:
- Podnoszenie wartości produktów, tworzenie miejsc pracy, zachęcanie młodych ludzi i propagowanie innowacji na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
- Wspieranie zróżnicowania działalności w ramach rybołówstwa przemysłowego i poza nim, wspieranie uczenia się przez całe życie i tworzenia miejsc pracy na obszarach rybackich.
Wspierane będą 4 rodzaje projektów:
1. Projekty konkursowe - realizowane w ramach wniosków składanych przez wnioskodawców innych niż LGD i wybieranych przez organ decyzyjny LGD
2. Projekty własne - związane z funkcjonowaniem i animacją oraz operacje kluczowe.
3. Projekty parasolowe - w ramach których LGD jako beneficjent organizuje konkursy na realizację mikroprojektów, OP max 400 000 , MP max 50 000.
4. Projekty współpracy - współpracy z innymi LGD lub organizacjami pozarządowymi.
Etapy przygotowań LGR „Zalew Szczeciński do udziału w PO „Rybactwo i Morze 2014-2020”:
I. Do końca czerwca 2015 roku: Badanie obszaru i ewaluacja LSROR 2007-2013; Powołanie zespołu ds. LSR; Wybór wykonawcy LSR; Uchwały gmin potwierdzające ich udział w LGR ZS i zapewniające
finansowanie działalności LGR w okresie przygotowawczym (od lipca 2015 do lutego 2016).
II. Do końca października 2015 roku: Konsultacje społeczne LSR; Pisanie i złożenie projektu LSR przez wykonawcę; Przyjęcie LSR przez Walne Zebranie członków; Zmiany w statucie LGR ZS niezbędne dla dalszego funkcjonowania.
III. Listopad-grudzień 2015 roku: Uchwały gmin zapewniające współfinansowanie działalności LGR
w okresie wdrożeniowym ( 5% rocznych kosztów funkcjonowania rocznie); Złożenie wniosku LGR o realizację LSR do Urzędu Marszałkowskiego WZ.
IV. Marzec 2016 roku: Podpisanie umowy ramowej z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego na realizację LSR przez LGR „Zalew Szczeciński”.
V. Kwiecień 2016 roku: Ogłoszenie przez LGR pierwszych naborów wniosków.
- Lokalne Grupy Rybackie przekształcić się będą musiały w Lokalne Grupy Działania „Rybactwo i Morze” obok istniejących Lokalny Grup Działania „Partnerstwo w Rozwoju”. Lokalną Grupę Działania „Rybactwo i Morze” utworzyć mogą co najmniej dwa samorządy terytorialne (gminy) liczące 30 tysięcy mieszkańców, w których zatrudnionych jest minimum 50 osób w rybactwie a produkcja w tym sektorze kształtuje się na poziomie 100 ton – powiedział Ryszarda Mróz prezes Zarządu LGR „Zalew Szczeciński”.
Przedstawiliśmy tylko niektóre fragmenty stanu wdrażania Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020 opracowanego przez Andrzeja Szczodrego kierownik biura, pełnomocnik Zarządu LGR „Zalew Szczeciński” przedstawionego na sesji Rady Miejskiej w Wolinie.
Na terenie powiatu kamieńskiego powstaje druga Lokalna Grupa Działania „Rybactwo i Morze” (d. Lokalna Grupa Rybacka) składająca się z następujących Gmin: Dziwnów, Brojce, Karnice, Rewal oraz Trzebiatów. Siedziba tej Lokalnej Grupy Działania „Rybactwo i Morze” mieściła się będzie w Dziwnowie.
mzk
Zadbajcie aby Kamien tez koniecznie do tej LGR nalezal!
Bo niby co z morzem wspólnego ma Kamień Pomorski? U góry Dziwnów, poniżej Wolin. Cieszcie się, że kutry nie zasmradzają wam tej porciny waszej.
Kamień Pomorski biała plama. Nic dobrego to nie wróży.