ikamien.pl • Niedziela [15.03.2015, 11:50:32] • Golczewo
Życzenia z okazji 95. urodzin dla Genowefy Świetlik

fot. Organizator
W ubiegłym tygodniu 6 marca Jubileusz 95. urodzin obchodziła Pani Genowefa Świetlik z Wolina. Z tej okazji życzenia Jubilatce złożył osobiście burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz wraz z sekretarzem Gminy Romanem Pawłowskim.
Pani Genowefa, osoba o ogromnej pogodzie ducha i znakomitej kondycji przyjęła gości kawą i urodzinowym tortem wspólnie z mieszkającym z nią synem Romanem z żoną Dorotą. Burmistrz składając w imieniu własnym, władz samorządowych i mieszkańców Gminy gratulacje Pani Genowefie wręczył kwiaty i upominek - panoramę naszego Wolina, w którym Jubilatka mieszka od 69 lat oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. W miłej i wzruszającej atmosferze Pani Genowefa wspominała swoje i swojej rodziny bogate i bolesne doświadczenia życiowe i przybycie na ziemię wolińską.

fot. Organizator
Genowefa Świetlik urodziła się 6 marca 1920 r. w miejscowości Ruda w gminie Tuliszków w powiecie Konin. Wychowywała się koło Baranowicz (obecna Białoruś), gdzie ojciec pracował jako leśniczy u hrabiego Emeryka Czapskiego. Po agresji Związku Radzieckiego na Polskę na początku 1940 roku z całą rodziną, ojcem, matką i trojgiem rodzeństwa została wywieziona na Syberię, gdzie do końca wojny w niewolniczych warunkach pracowali w lesie. Tam poznała swojego późniejszego męża Mikołaja, z którym jeszcze na zesłaniu wzięła ślub cywilny. Mąż i dwaj bracia Jubilatki na Syberii wstąpili do tworzącego się Wojska Polskiego – mąż i brat Ludwik do 1. Dywizji Piechoty, z którą przeszli cały szlak bojowy do Berlina, a drugi brat Józef do armii gen. Andersa, z którą walczył na Bliskim Wschodzie i południowej Europie – obecnie mieszka w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Mundur wojskowy i liczne odznaczenia bojowe nieżyjącego już męża Jubilatki są przechowywane w naszym Muzeum Regionalnym im. A. Kaubego. Po zakończeniu II wojny światowej w 1946 roku mąż Pani Genowefy jako osadnik wojskowy przyjechał do Wolina, gdzie objął 10 – hektarowe gospodarstwo rolne i następnie sprowadził żonę i syna. Pani Genowefa należy do Związku Sybiraków i w 2005 roku została odznaczona przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru. Godna podziwu jest obecna aktywność dostojnej Jubilatki, działa w Wolińskiej grupie modlitewnej, której członkinie spotykają się w każdy czwartek – grupowo się modląc a później przy kawie i herbacie prowadzą dyskusje towarzyskie. Członkinie tej grupy złożyły Jubilatce życzenia i wręczyły upominek.
Pani Genowefa wspólnie ze zmarłym w 1967 r. mężem Mikołajem wychowali pięcioro dzieci: nieżyjącą już córkę Jadwigę, oraz 4 synów: urodzonego jeszcze na Syberii Stanisława, który 2 lata temu zginął w wypadku, Ryszarda mieszkającego koło Koszalina, oraz Romana i Józefa mieszkających w Wolinie. Dochowała się siedemnaścioro wnucząt i troje prawnucząt.
UM w Wolinie
A ja gratuluję super wnuczki JUKI-C* :D
gratulacje dla jubilatki!!200 lat!przepisem na długowieczność jest na pewno w Pani przypadku uśmiech?!!także życzę na każdy kolejny dzień takiego miłego, życzliwego uśmiechu i zdrówka!!
wygląda Pani na 60lat! z całego serca życzę wszystkiego dobrego!
Gratuluję, bardzo ładnie pani wygląda jak na swój wiek, życzę zdrowia i trzymać tak dalej.
200 lat w zdrówku i szcześciu dla Szanowej Jubilatki. Pięknie Pani wygląda:)
Gratulacje i serdeczności dostojnej Jubilatce, zdrowia, zdrowia i pomyślności!! 200 Lat! 200 Lat!!