ikamien.pl • Piątek [13.03.2015, 07:56:25] • Dziwnów
Dziwnowskie Tygryski poznają rzeźbę

fot. Organizator
W dniu 5.03. 2015 r. tj. czwartek zawitała do Biblioteki Grupa Tygrysków z Przedszkola „Promyk Słońca” na lekcję biblioteczną.
Tematem lekcji było „Spotkanie z rzeźbą”.
Po przywitaniu zaczęliśmy rozmawiać o rzeźbie , dzieci doskonale wiedziały co to jest rzeźba, wiedziały że do rzeźby zaliczają się posągi , płaskorzeźby , że rzeźby są realistyczne i abstrakcyjne , nowością dla nich był tylko fakt że nawet medale i monety możemy zaliczyć do rzeźb. Wspólnie z dziećmi omówiliśmy sobie z jakich materiałów powstają rzeźby, za pomocą fotografii omówiliśmy jaki sprzęt jest potrzebny rzeźbiarzowi do ich stworzenia.

fot. Organizator
I tak są rzeźby:
- z drewna – powstają w wyniku sukcesywnego wybierania materiału i przeważnie w drzewie rzeźbimy dłutem,
- z kamienia - powstanie ich ma proces długi i najczęściej powstają z marmuru lub piaskowca,
- rzeźby z metalu – dzielimy na odlewane i kute
pierwsze potrzebują do powstania najpierw formy do której wlewamy płynny metal który po wystygnięciu i wyciągnięciu z formy dopracowujemy , a drugie – kute – powstają z metalu i narzędzi kowalskich
- rzeźby w lodzie – powstają podczas obróbki bloków lodu za pomocą np. dłuta , piłki a nawet żelazka i wody,
- z gliny – powstają z gliny którą potem wypalamy w wysokiej temperaturze,
- z piasku – powstają na plaży z piasku i wody – i tutaj okazało się że wszystkie dzieci takie rzeźby robią zawsze w wakacje jak są z rodzicami na plaży.
Rozmawialiśmy jeszcze o rzeźbach z wosku, ze styropianu i z gipsu, dzieci mogły pooglądać jak wygląda każda z nich.

fot. Organizator
Dzieci dowiedziały się również że w każdej chwili mogą przyjść do biblioteki i wypożyczyć książki o rzeźbie i że czasami biblioteki organizują wystawy rzeźb i wtedy można przyjść na taką wystawę i pooglądać prace.
Następnie Pani Ula przeczytała dzieciom książkę pt „Pinokio” o przygodach chłopca wystruganego z drewna, po wysłuchaniu bajki dzieci pobawiły się w zabawę ruchową: Rzeźbiarze ( dzieci dobierają się w pary , jedno jest z nich rzeźbiarzem a drugie rzeźbą która jest tworzona przez artystę, artysta „ustawia’ swojej rzeźbie ręce, nogi tułów i określa co ona przedstawia , wszyscy rzeźbiarze chodzą i oglądają dzieła które przez ten czas nie mogą się poruszać, potem następuje zmiana ról).

fot. Organizator
Po zabawie ruchowej w której dzieci świetnie się bawiły i przepiękne eksponowały rzeźby zabrały się za stworzenie własnych rzeźb z masy solnej. Powstały prawdziwe dzieła sztuki ! które zostały zabrane przez małych rzeźbiarzy do przedszkola.
I znowu było fajnie, zabawnie a przede wszystkim wspólnie nauczyliśmy się czegoś nowego – dzieci dowiedziały się również, że na wszystkie nurtujące pytania znajda odpowiedzi właśnie w Bibliotece – w książkach i nie tylko.
Alina Cygal Sobhi