ikamien.pl • Poniedziałek [02.03.2015, 17:39:29] • Międzyzdroje
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

fot. Organizator
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” - Lech Kaczyński. Tymi słowami Prezydent RP uzasadnił uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. powstała w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do stanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. 1 marca 2015 roku o godzinie 10.00 rano w 5 rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Alei Gwiazd 58 biegaczy uczestniczyło w organizowanym przez Hufiec ZHP Ziemi Wolińskiej w III Ogólnopolskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”.
Bieg był organizowany w całej Polsce w 81 miastach, w tym w mieście Wilno na Litwie i Grodnie na Białorusi. W Międzyzdrojach bieg przygotowany został po raz pierwszy i był jedynym takim biegiem na wyspie Wolin. Do tej szczytnej inicjatywy zgłosili się biegacze z Międzyzdrojów, Świnoujścia, Dziwnówka, Wolina, Kamienia Pomorskiego, Koszalina i Gdańska. Biegacze pokonywali trasę 1963 m., która symbolicznie odnosiła się do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalki”, który został zamordowany w 1963 roku. Organizatorów biegu - zuchów i harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Wolińskiej wsparli wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu, Straż Miejska, Klub Biegacza „Sporting”, Zakład Ochrony Środowiska oraz Międzynarodowy Dom Kultury.

fot. Organizator
O godz. 12.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Piotra Apostoła była celebrowana msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kościele została zorganizowana wystawa przedstawiająca sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Autorami wystawy są T. Rychłowski, R. Pender i L. Nyrkowski. Od piątku 6 marca do 15 marca wystawa będzie do obejrzenia w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

fot. Organizator
Następnie o godz.15.30 w obecności zgromadzonych mieszkańców, władz samorządowych, przedstawicieli wojska, młodzieży, harcerzy, duchowieństwa na budynku Urzędu Miejskiego została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Inicjatorami powstania tablicy są mieszkańcy Międzyzdrojów - Leszek Nyrkowski i Remigiusz Pender, których bliscy byli Żołnierzami Wyklętymi. Tablica została zaprojektowana przez Leszka Nyrkowskiego a intencją autora projektu było: ,,ocalić od zapomnienia choć cząstkę pamięci o ludziach, którzy dla nas tyle zrobili, a o których historia głucho milczała przez kilkadziesiąt lat”. Tablicę wykonał Czesław Kazimierski ze Świnoujścia.

fot. Organizator
Odsłonięcia tablicy dokonali Zastępca Burmistrza Katarzyna Kutereba - Gnitecka i Leszek Nyrkowski a poświęcił ksiądz Marcin Kózka. Następnie zebrani złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.
Ostatnim elementem niedzielnych obchodów był program artystyczny w Międzynarodowym Domu Kultury. Wśród wykonawców wystąpił znany Międzyzdrojanom chór Kombatant ze Szczecina, który pod batutą Marii Białkowskiej - Dublasiewicz wykonał pieśni patriotyczne. Następnie wystąpiła grupa artystów, którzy na ten dzień przygotowali specjalny program słowno – muzyczny. Katarzyna Kupny grająca na wiolonczeli, Krzysztof Naklicki na akordeonie i śpiewający Piotr Nyrkowski swoim wykonaniem wzruszyli i zachwycili zebranych na widowni gości.

fot. Organizator
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz wzięli udział w uroczystościach. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były po raz pierwszy obchodzone tak uroczyście w naszym mieście. Spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, dlatego już dziś zapraszamy serdecznie na kolejne za rok.

fot. Organizator
Tekst: Tomasz Rychłowski
Joanna Ścigała Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
UM Międzyzdroje
Zdjęcia: N. Jaworska
T. Rychłowski
M. Janowicz
Odzywa sie ruska uspiona agentura ktora czeka az bratnia armia dokona ponownego wyzwolenia tym razem spod jerzma UE. Czerwone scierwo sie budzi osmielone agresja putina na Ukraine.
Widze że GOŚ_ŁOŚ został postrzelony przez myśliwego i ma duże problemy życiowe.
Widzę po komentarzach że jednak w powiecie osiedliło się duzo czerwonych łajdaków, którzy piszą że doznali dużo krzywd od Wojska Polskiego, bo to były jednostki Wojska Polskiego, a nie armia czerwona, która tak piszących przywiozła tu na swoich czołgach.
Gratulacje za cenzurę twórcom tego portalu ! Mojego wczorajszego wpisu nie zamieszczono.
Mordowanie bezbronych ludzi za to że wzeli ziemię z reformy rolnej nazywa się bohaterstwem i walką z reżimem komunistycznym pogratulować tylko postawy moralnej
Nie każdy żołnierz wyklęty był bohaterem, wśród nich byli też przeklęci.A tak na marginesie, co symbolizuje sowa z rozpostartymi skrzydłami widoczna na odsłanianej tablicy? Może to, że wyklęci działali w nocy ?
Niejedna polska rodzina doznała od nich wielu krzywd i dla nich pozostaną" żołnierzami" przeklętymi !
Cześć i Chwała Bohaterom
Wyklęty i to niebawem będzie nasz burmistrz jak tak dalej będzie pozwalał sobą manipulować i słuchać podpowiadaczy.
Cześć i chwała Bohaterom!