POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [16.03.2015, 08:19:01] • Gmina Golczewo

Przypomną mroczną historię hitlerowskiej fabryki i obozu pracy

Przypomną mroczną historię hitlerowskiej fabryki i obozu pracy

fot. Sławomir Ryfczyński

Cmentarz wojenny w Sosnowicach pod Golczewem, gdzie znaleziono masowe groby Rosjan, pracowników fabryki amunicji, zostanie odnowiony. Pojawi się na nim pamiątkowa tablica.

W ubiegłym roku w Sosnowicach przeprowadzono 3 ekshumacje. Znaleziono kilka masowych grobów. Ze 150 pochowanych tutaj ofiar ostatniej wojny znana jest dziś tożsamość stu. Są zdjęcia, nazwiska, dokumenty, wojskowe nieśmiertelniki.
- Te nieśmiertelniki przekazaliśmy do Muzeum w Kamieniu Pomorskim – mówi Andrzej Danieluk, burmistrz Golczewa, – ale Fundacja, która się tym zajmuje, znalazła już rodzinę jednego z zamordowanych Rosjan. Mamy kontakty, zdjęcia. Będziemy chcieli zaprosić tę rodzinę do Golczewa na uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej ofiary wojny. Wysłano już wniosek do Rady Pamięci.
Cmentarz Wojenny w Sosnowicach znajduje się niedaleko byłego hitlerowskiego obozu pracy, gdzie trafiali jeńcy wojenni i robotnicy przymusowi różnych narodowości (Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze, Francuzi, Polacy, Włosi). Kobiety i mężczyźni. Obóz istniał w latach 1941- 1945. Zbudowali go jeńcy rosyjscy. Na terenie obozu mieściła się fabryka amunicji oraz zakład renowacji niewybuchów.

W 1987 roku w miejscu grobów ofiar obozu ustawiono obelisk. Później założono cmentarz wojenny.

- Cała ziemia jest tam usiana grobami. Są mogiły zbiorowe. Domyślamy się jednak, że dookoła są mogiły pojedyncze – mówi Andrzej Danieluk, burmistrz Golczewa. - Pochowani w Sosnowicach to ludzie, którzy pracowali w tej fabryce. Rosjanie, którzy byli tam traktowani gorzej niż psy. Jeńców wojennych zmuszano do bardzo ciężkiej do pracy.

Na razie nie wiadomo, kiedy powstanie pamiątkowa tablica. W przyszłym roku planowane jest natomiast spotkanie ekumeniczne.
- Wśród ofiar obozu są wyznawcy prawosławia, ale też jeden muzułmanin. Gmina będzie się kontaktowała w tej sprawie z imamem w Gdańsku – zapowiada burmistrz Golczewa.

Burmistrz jest przekonany, że na uroczystościach pojawi się nie tylko rodzina Rosjanina, ale i rosyjski ambasador.

Po fabryce amunicji zostały bunkry. Dziś to już w zasadzie tylko ich ślady. Hitlerowska fabryka, przed nadejściem armii radzieckiej została zniszczona.
Burmistrz odradza wyprawy w poszukiwaniu pozostałości po fabryce, bo nie ma gwarancji, że nie zachowały się tam żadne materiały wybuchowe. Jak nam mówił, każdą inwestycję w okolicy poprzedzają badania saperów. I zawsze znajdowane są jakieś niewybuchy.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Wtorek [17.03.2015, 23:07:08] • [IP: 81.233.111.***]

jeden już próbował rozbroić niewypał w Golczewie to go pozbierali do worka

Dr.Joint • Poniedziałek [16.03.2015, 21:20:23] • [IP: 213.238.107.**]

Ruskich nie trzeba zapraszać, sami przyjdą... tak że ambasadora nie zapraszajcie bo go specnaz będzie musiał chronić

Gość • Poniedziałek [16.03.2015, 20:20:44] • [IP: 77.112.62.***]

Odbudowac fabryke bedzie praca a amunicja sie przyda.

Gość • Poniedziałek [16.03.2015, 18:59:24] • [IP: 83.21.191.***]

Prezydent Lech Kaczynski wraz z elita inteligencji polskiej lecieli do katynia zeby uczcic to samo ale dzisiejsi zbrodniarze zsrr ich zamordowali

Gość • Poniedziałek [16.03.2015, 13:29:47] • [IP: 92.42.116.***]

Tyle niewiadomych tak dawno po wojnie. To była hekatomba. Zawsze zastanawiałam się, przejeżdżając przez Golczewo, na jaką pamiątkę jest obelisk w polu. Chciałam się tam zatrzymać, ale nie było jak. Dobrze, że takie rzeczy się upamiętnia.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■