ikamien.pl • Niedziela [08.03.2015, 08:41:24] • Międzyzdroje
WPN uspokaja: Podmyło, ale schody są całe

fot. Tomasz Kargul
Ubytek gruntu nie ma żadnego wpływu na stan schodów na Kawczą Górę - zapewnia Arleta Siarkiewicz- Hoszowska, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego. Potwierdzają to przeprowadzone pomiary techniczne.
Stan schodów na Kawczą Górę, jedną z najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Międzyzdrojów martwił jednego z naszych Czytelników. Ostatnie przesłane przez niego zdjęcia raczej nie tchnęły optymizmem. Powiedzmy krótko: wyglądało, że nie jest dobrze ze schodami.

fot. Tomasz Kargul
Po raz kolejny poprosiliśmy Woliński Park Narodowy o sprawdzenie, czy schody będą służyły turystom. Wejście na Kawczą Górę zostało podmyte. Wyglądało też, że naruszona została konstrukcja schodów.

fot. Tomasz Kargul
Woliński Park Narodowy uspokaja:
- W ostatnim czasie dokonano szczegółowych oględzin konstrukcji wraz z pomiarami technicznymi schodów prowadzących na Kawczą Górę w ramach przeglądu obiektu – informuje Arleta Siarkiewicz- Hoszowska, dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego. – Nie stwierdzono przemieszczeń w pionie i poziomie konstrukcji. Stwierdzono jedynie ubytek gruntu przy elementach żelbetowych osłaniających konstrukcje stalowych słupów nośnych. Ubytek gruntu spowodowany został napływem wód opadowych podczas ostatniego sztormu (7 i 8 luty br.), co oczywiście nie ma żadnego wpływu na stan schodów.

fot. Tomasz Kargul
Dyrektor dodaje, że przeprowadzone pomiary techniczne wykluczają wystąpienie zmiany w konstrukcji schodów. W dolnej części konstrukcji schodów wypłukanie piachu jest bardziej widoczne, z uwagi na działanie fal sztormu. Nie ma to jednak najmniejszego wpływu na stabilność konstrukcji.
- Oddziaływanie przyrody takie jak deszcz, wiatr czy sztormy normalnie pojawiające się na Bałtyku nie mogą mieć wpływu na konstrukcje schodów – zapewnia też Stanisław Durda, projektant schodów na Kawczą Górę. – Konstrukcja opiera się na niewidocznych dla użytkownika kilkumetrowych palach i mikropalach. Wszystkie pale sięgają na głębokość około 6 metrów. A widoczne betonowe stopy stanowią tylko „łącznik” pomiędzy nadziemną częścią schodów a palami nośnymi. Dlatego widoczne wypłukiwanie piasku nie stanowi zagrożenia dla stabilności konstrukcji.

fot. Tomasz Kargul
Arleta Siarkiewicz- Hoszowska zwraca uwagę, że projekt schodów na Kawczą Górę, zakłada naturalną, niszczącą siłę Bałtyku.
- Dynamiczne procesy przenoszenia materiału przez wiatr i wodę zostały wzięte pod uwagę podczas pracy nad projektem obiektu – informuje dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego. – W 2012 roku woda i wiatr odsłoniły 10 stopni u podstawy schodów. Przez kolejne miesiące naniesiony piach te stopnie zasypał. Tymczasem, ostatni sztorm ponownie odsłonił stopnie, ale zaledwie trzy schody. Zaobserwowane odsłanianie lub zasypywanie poszczególnych części konstrukcji przez piach nie powoduje zakłócenia funkcjonalności oraz integralności schodów. Pragnę podkreślić, że dla tej inwestycji, podobnie jak dla innych obiektów w parku, prowadzony jest regularny przegląd techniczny.
W oparciu o jego wyniki w bieżącym roku planuje się konserwację konstrukcji drewnianej, konserwacja samego klifu w tym wzmocnienie istniejącego odpływu wód opadowych z korony klifu. Woliński Park Narodowy zaprasza zatem turystów do odwiedzania Kawczej Góry i korzystania
z uroków klifu.

fot. Tomasz Kargul
WPN przypomina, że schody są jedną z atrakcji, ale również pełnią niezwykle ważną funkcję ochronną dla klifu przed niekontrolowanym rozdeptywaniem.
- Wysokość klifu w tym miejscu przekracza 60 metrów – dodaje dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego. – Dzięki schodom turyści mogą w komfortowych warunkach przemieszczać się z klifu na plażę i cieszyć wspaniałym widokiem. Zachęcamy do spędzania wolnego czasu na szlakach WPN i odwiedzania także innych atrakcji naszego Parku.
źródło: www.ikamien.pl
te schody" przeżyją"niejednego malkontenta
Typowe babskie rozumowanie.Wybierajmy kobiety na dyrektorów, prezesów, burmistrzów, premierów to nie takie szopki będziemy mieli.Jakby projektant miał trochę wiedzy i informacji o oddziaływaniu morza na ten klif to by zaprojektował tak że zakończenie tych schodów byłoby wpuszczone 1, 5 do 2metrów w plażę.No chyba że projektantem była kobieta.
Nawet jak zmyje te schody to i tak powiedzą że jest wszystko okej
Każdy miejscownik wie, że woda w tym rejonie zabiera piasek i nanosi go na plaże Świnoujścia.Więc prędzej czy później schody runą, gdy nie będą zabezpieczone i nie trzeba tu nadętych ekspertyz.
Tak z innej beczki gdzie ta Kawcza Góra się znajduje?
No właśnie, na co ku...wa czekacie.
To na co k... czekacie?
nrmalnie fachowa robota taka wylewke to sobie mozna przed garazem zrobić gdzie odwierty, przeciez to plaza musi byc odwiercony fundament, kto tą inwestycje zaprojektowal i kto pokryje koszt reuntu?
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
A może pani dyrektor przeszła by się po tych schodach jeśli według jej opinii są w porządku, bo ja bym nie ryzykowała swojego zdrowia hihihi
POLACY NIC SIĘ NIESTAŁO HA HA HA
Jeszcze jedna taka wichura i fale morskie pociągną całe schody.Na zdjęciach widać, że ubytek grunty niestety ma wpływ na stan schodów. Szkoda.