Pod koniec 2014 roku Kapituła konkursu po raz drugi przyznała nominacje do nagrody i tytułu „Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej - Custos Monumentorum Rei Publicae”. W drugiej edycji nominowanym do nagrody i tytułu w kategorii „Nagroda krajowa dla instytucji” było Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów; za propagowanie wiedzy o pochodzeniu i symbolice Polskich Barw Narodowych oraz działania na rzecz zachowania pamięci oraz dziedzictwa narodowego na terenach dawnej Rzeczypospolitej.
Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów liczące około 7 tysięcy członków skupia rodziny Rodziewicz, Radziewicz, Rodzewicz, Radzewicz i Rudziewicz rozproszonych po całym świecie. Wszyscy mają korzenie na Kresach Rzeczypospolitej, pochodzą z Wielkiego Księstwa Litewskiego, Polesia, Wołynia. Najwięcej z nich dalej mieszka na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, także w Rosji np. aż w Niżnym Nowogrodzie.
Historia pieczętującego się herbem Łuk rodu sięga 1261 roku. Najsłynniejszą przedstawicielką radu była jednak Maria Rodziewiczówna, autorka takich książek jak: Dewajtis, Straszny dziadunio, Wrzos, Czahary, Lato leśnych ludzi.
Co dwa lata odbywają się zjazdy rodu, dotychczas odbyło się ich siedem. VII Zjazd Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, Radziewiczów, Rodzewiczów, Radzewiczów i Rudziewiczów odbył się 2014 roku w Międzywodziu w Gminie Dziwnów.
- Ród Rodziewiczów zapisał się w najnowszej historii Polski tym, że to z naszej inicjatywy Sejm RP 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzony jest 2 maja - powiedział Leszek Rodziewicz z Łuskowa w Gminie Wolin, Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów.
mzk
A ja jestem z rodu Lisiura, ico z tego.
W Kamieniu mieszka Pani doktor Danuta Rodziewicz (z tego właśnie rodu), która jest emerytowaną lekarką kamieńskiego uzdrowiska.
Byłam kiedyś na spotkaniu z panem Leszkiem, fantastycznie opowiadał o historii księstwa, chorągwi itp. Nawet uczniowie ze szkół z zaciekawieniem słuchali.