ikamien.pl • Czwartek [15.01.2015, 08:43:18] • Kamień Pomorski
Spotkania w sprawie przyszłości kamieńskiego muzeum

fot. kam
W środę w sali konferencyjnej kamieńskiego Ratusza odbyły się dwa spotkania: posiedzenie Rady Muzeum przy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim – spotkanie zamknięte oraz spotkanie radnych do Rady Miejskiej z kierownictwem Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Radą Muzeum, Prezesem Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z udziałem Stanisława Kuryłło burmistrzem Kamienia Pomorskiego i jego zastępcy Leszka Szeflińskiego.
Spotkanie poświęcone było przyszłości kamieńskiego muzeum w kontekście zbliżającego terminu zakończenia budowy Kwartału Dominikańskiego w tym także nowego budynku, przyszłej siedziby Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Otwierając spotkanie Henryk Masłowski przewodniczący Rady Muzeum powiedział: - Rada Muzeum nie jest organem nadzorującym muzeum lecz wspomagającym, opiniującym jego działania. Dziś jego działalność ograniczona jest miejscem, w którym się znajduje. Dopiero w nowym miejscu muzeum będzie mogło eksponować wszystko to, co posiada.

fot. kam
- Oddanie do użytku Kwartału Dominikańskiego, a więc i muzeum przewidziane jest na 25 czerwca 2015 roku, a zatem już niedługo. W chwili obecnej stan robót jest tak zaawansowany, że termin ten zostanie dotrzymany. Pierwotnie powierzchnia muzeum miała wynosić 1010 metrów kwadratowych tymczasem nowy projekt zakłada ok. 683 metry kwadratowe. Odejście od pierwotnie założonej wielkości wynikło ze zmiany sposobu fundamentowania budynku muzeum (likwidacja piwnic) wiązało się to z koniecznością wylania płyty fundamentowej zamiast wykonania typowych fundamentów, spowodowało to ograniczenie wpływu czynników zewnętrznych, takich jak drgania wywołane ruchem drogowym oraz większą stabilność, a więc bezpieczeństwo użytkowania projektowanego budynku – powiedziała Renata Bielaszewska-Mamzer prezes Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

fot. kam
Odpowiadając na zarzut dyrektora muzeum Grzegorza Kurki, że od początku odsuwany jest budowy muzeum, nawet na etapie wykopalisk, Renata Bielaszewska-Mamzer prezes KTBS stwierdziła: - Cały obszar Kwartału Dominikańskiego jest terenem budowy i wejście tam może nastąpić tylko za zgodą i z udziałem przedstawiciela inwestora i wykonawcy. Jeżeli kierownictwo muzeum wyrazi chęć wejścia na teren budowy to po uzgodnieniu terminu, zawsze ktoś z KTBS i wykonawcy będzie do dyspozycji kierownictwa muzeum.

fot. kam
Na zakończenie spotkania głos zabrał Stanisław Kuryłło burmistrz Kamienia Pomorskiego, który powiedział m.in.: - Współpracy pomiędzy inwestorem, a przyszłym użytkownikiem nie było i wątpię, czy przez następne 5 miesięcy czyli do końca budowy będzie. Ja będę negocjatorem między stronami, choć pewnych spraw nie da się już zmienić. Część budynku muzeum przeznaczymy na inne cele użyteczności publicznej, gdyż czynsz będzie tak wysoki, że muzeum nie będzie wstanie tego ciężaru udźwignąć. W zamian część zbiorów prezentowana będzie w Dworku von Kleista.
mzk
nareszcie ludzie w kamieniu wracają do świadomości, iż mienie protestantów chrześcijan to nie mienie kościała instytucjonalnego, pazernego i pasożytniczego. zagarnąć i doić skarb państwa a zwłaszcza gminny społeczny pod pretekstem bożej ofiary. dawanie cudzego to dość głupie i krótkowzroczne nijakie, każda kolejna władza na klęczkach wciska majątki nie swoje księżulkom, którzy pasą sie i puszą?!. Dość trzeba powiedzieć i odebrać im majątki prywatne jak familie Kleist/ rodzinie/ lub dobro-czynniąc protestanckiej ludności, która funkcjonuje w Kamieniu i okolicach (Ziemi kamieńskiej, Panie Kurryłłoo i plebanie, z zamknie. Proboszczu i biskupie oddaj kościół Mikolaja protestantom i Wstydu oszczędźcie ludności kamieńskiej
Gość • Czwartek [15.01.2015, 20:14:52] • [IP: 83.21.233.**] święta prawda. Kościół nie ma pomysłu na ten budynek ale go nie odda. Robienie dwóch siedzib muzeum to pomyłka. Dwa budynki do ogrzania, dwa do ubezpieczenia, dwa do pilnowania, oświetlenia, dwóch dozorców, zwiedzający wychodzący na zewnątrz i wchodzący do dwóch różnych budynków. Skąd taki pomysł na końcu budowy?
Wynajmę duży dom na muzeum po konkurencyjnych cenach.
Cały Kamień to muzeum.
Ciepło i wygodnie ma być w kawiarni, a nie w kościele. Najwięcej do powiedzenia mają ci co do niego nie chodzą, wystarczy ciepło się ubrać (dzieci chodzą i nie marudzą).
Kuriozalne rozwiązanie! Po tylu debatach, znów dwie siedziby Muzeum?
z udziałem Stanisława Kuryłło czy Stanisława Kuryłły?
Ludzie odsuwają się od kościoła, w Szwecji stoja kościoły pusty, przychodzą do Kościoła ludzie na narodziny i jak ktoś umiera. Niebawem będzie tak i tu. Obiekty niszczeją, są zaniedbane, nie ogrzewane, brak właściciela. A co z niszczejącym, odrapanym Kościołem na ul. Mariańskiej. Jak chodziłam do kościoła będąc dzieckiem, kościół był ogrzewany a teraz nogi i ręce marzną. Żenada. ZNAM SETKI KOŚCIOŁÓW Z RÓZNYCH PAŃSTW, GDZIE JEST OGRZEWANIE PODŁOGOWE LUB SĄ OGRZEWANE OD SPODU ŁAWKI, WTEDY SKUPIAM SIĘ NA MODLENIU A NIE KIEDY BĘDZIE KONIEC MSZY.nAWET iNDIANIE MAJĄ PRZYTULNE KOSCIOŁY Z ANEKSEM DLA MATKI Z DZIECKIEM.
gdyby dziekan mial ludzką twarz udostepnilby pomieszczenia za darmo bo i tak nie wie co z tym dworkiem zrobić.Może kawiarenka(bez alkoholu) może pokoje gościnne dla kurii i na przyczepkę wydoić gminę. Fakt -to należało prawie 600 lat do protestantów i trzeba by im oddać.
muzeum historii... jak dla mnie sama nazwa mówi, że coś takiego powinno znajdować się w zabytkowym, starym budynku, żeby miało jakąś duszę i historię, a nie w nowym budynku z suporexu bez płci
I tylko piękny nosek, i tylko piękny nosek...i mój kochany profesor od historii ciągle w formie.
I nadal kościół będzie doił gminę no i oczywiście pięniądze nas wszystkich.Myślę że doczekam się takich czasów że kościoły będą puste a posiadane przez kościół obiekty wrócą ponownie na garnuszek gmin oczywiście kiedy zostaną doprowadzone do ruiny.Chyba już czas zastanowić się nad faktycznym oddzieleniem kościoła od państwa a nie tylko na papierze.
proboszcz co on tu robi?
Bardzo ciekawe wnioski panie Burmistrzu, czeka nas świetlana przyszłość :)
Pałac biskupi, dworek von Kleista, kościoły na starym mieście oraz Mikołaja były własnością Kościoła protestanckiego. Po wojnie przejęło te obiekty państwo powierzając administrowanie miastu. Czemu więc przekazano te budynki Kościołowi katolickiemu, który za ewentualne wynajęcie pomieszczeń żąda haraczu ? Mieliśmy kiedyś tam muzeum, salę widowiskową, bibliotekę miejską, a teraz każe nam się budować nowe obiekty lub płacić za wynajem !
Gość • Czwartek [15.01.2015, 13:44:22] • [IP: 79.184.179.**] Niestety smutna prawda. Najpierw wszystko sprzedano lub" oddano" by teraz za ciężkie pieniądze budować nowe od podstaw. Mądry Polak po szkodzie
Burmistrz się zmienił ale układy zostały stare. Karty ciągle rozdaje proboszcz. tym sposobem gmina znów będzie finansować budynek parafii. To po co było budować kwartał? Stasiu nie idź tą drogą, bo skończysz jak twój poprzednik.
Na drugiej fotce widzimy ciężko spracowana ręce obu panów ;). Muzeum powinno być w budynku z jakąś historią. Niestety Mikołaja, salę widowiskową, Pałac Biskupi, Basztę, Klecia, Dworek, dawniejszy budynek Wydziału Oświaty- wszystko przepuszczono. " Nowe Muzeum" to taki trochę oksymoron;)
Jaki jest sens płacić CAŁOŚĆ czynszu do TBS i jeszcze dodatkowo parafii za dworek? Przecież to zwiększa podobno i tak za wysokie koszty? Nie prościej wszystkie eksponaty dać do muzeum na kwartale i nie wynajmować za dodatkowe pieniądze dodatkowych powierzchni? Nie widzę w tym logiki. Uciekamy przed dużymi kosztami tworząc kolejne.
to już są jaja Burmistrz Kuryłło stwierdza że nie stać gminy na płacenie jałomużny na rzecz TBSu więc będzie sponsorował Dworek von Klaista należący do parafii więc będą dwie siedziby muzeum w Kamieniu! nielogiczna i nierealna patologia!
wyszło bokiem rozdawnictwo państwa. Oddanie kościołowi dworku Kleista za jakieś wyimaginowane odszkodowania jest niepowetowana stratą dla miasta. To dworek powinien być własnością miasta i siedzibą muzeum, a nie mieć tylko udostępnione miejsce.
Jak juz to szeflinskiego. ...