POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [18.12.2014, 07:25:02] • Region

Wycieczka w ramach realizowanego projektu - Najlepszy w zawodzie

Wycieczka w ramach realizowanego projektu - Najlepszy w zawodzie

fot. Piotr Pawełczyk

W ramach realizowanego Projektu Edukacyjnego „Najlepszy w zawodzie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013. Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego – w dniach 5 – 6 grudnia br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej, której tematem przewodnim była hipoterapia, hodowla i użytkowanie koni – w tym jeździectwo. Wyjazd ten jest elementem wsparcia realizowanych w ramach Projektu zajęć pozalekcyjnych tj. Hipoterapii – lepszy start w życie oraz Szkolnego Koła Jeździeckiego „Carisma”.

Na początek uczniowie odwiedzili Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji „Zabajka” w Stawnicy. Centrum istnieje już od 16 lat, znajduje się w malowniczej okolicy oddalonej 4 km od miasta Złotowa (woj. wielkopolskie). Ośrodek funkcjonuje w systemie całorocznym, w formie dwutygodniowych turnusów rehabilitacyjnych. Pacjentami "Zabajki" w Stawnicy są dzieci i młodzież z wszelkimi dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, z terenu całego kraju oraz z zagranicy. W trakcie wizyty uczniowie zwiedzili cały ośrodek oraz dokładnie zapoznali się z działalnością Centrum, którego działalność polega głównie na  prowadzeniu turnusów usprawniająco-rekreacyjnych. Wieloprofilowy program usprawniania obejmuje m. in. kinezyterapię, hipoterapię, terapię zajęciową, terapię manualną, hydroterapię, dogoterapię,  magnetostymulację i ciepłolecznictwo.

Wycieczka w ramach realizowanego projektu - Najlepszy w zawodzie

fot. Piotr Pawełczyk

Kolejnym punktem pierwszego dnia wyjazdu było Centrum Hippiki Antoniego Chłapowskiego „Jaszkowo”. Jaszkowo jest obecnie największym centrum jeździectwa w Polsce i w Europie szkolącym dzieci, młodzież i dorosłych z całego świata. Centrum Hipiki to profesjonalny ośrodek szkolenia: jeźdźców, podkuwaczy, instruktorów jazdy konnej. Jeźdźcom oferuje ponad 200 wierzchowców – od małych kucyków do dużych koni, doświadczonych instruktorów, 200 hektarów terenów malowniczo położonych nad Wartą, nowoczesny kompleks krytych ujeżdżalni o rozmiarach 25x81m, 18x45m, 22x42m, stajnie gościnne, parkur zewnętrzny, tor krosowy. Po zwiedzaniu Centrum i po kolacji nadszedł czas na nocleg, w Internacie dla jeźdźców na terenie kompleksu. Ciekawostka jest to, że Internat usytuowany jest bezpośrednio nad boksami jednej z kilku stajni. Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się wcześnie rano. O godzinie 6.00 po pomocy w karmieniu porannym koni w stajni sportowej liczącej ponad 30 wysokiej klasy koni, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję skorzystać z wykładu a zarazem lekcji ujeżdżenia koni na ujeżdżalni centralnej. Zajęcia prowadził Antoni Chłapowski, potomek generała Dezyderego Chłapowskiego. Antoni Chłapowski jest twórcą i właścicielem Centrum Hipiki w Jaszkowie.

Wycieczka w ramach realizowanego projektu - Najlepszy w zawodzie

fot. Piotr Pawełczyk

Pierwszym sportem wyczynowo uprawianym przez Antoniego Chłapowskiego były wyścigi samochodowe formuły Ford, w których zdobył tytuł mistrza Danii, wicemistrza Szwecji, wicemistrza Beneluxu oraz uzyskał II-gą lokatę do finału Mistrzostw Świata w 1972 r.
Po kilkuletniej karierze w wyścigach Antoni Chłapowski zamienił konie mechaniczne na żywe. Ukończył renomowaną Szwedzką Szkołę Instruktorów w Stroemsholm, w której uzyskał najwyższy stopień instruktorski RIK III. Swoją karierę kontynuował jako doskonały jeździec, reprezentant Szwecji w sportach konnych.

Przez wiele lat Antoni Chłapowski trenował w najbardziej renomowanych stajniach Europy - Jana Mathausena, braci Thomasa i Markusa Fuchs, Willy Melligera, Stanny van Paesschen, Heleny i Petera Weinberg. Dzisiaj trenuje polskich jeźdźców na najwyższym, światowym poziomie.

Kolejnym a zarazem ostatnim etapem wyjazdu była wizyta na Międzynarodowych Targach Poznańskich i odbywającej się na nich Cavaliadzie 2014. Cavaliada to wielkie święto jeździectwa. Poznańskie wydarzenie otwiera cykl CAVALIADA Tour w sezonie halowym 2014/15. Rangę zawodów w Poznaniu podkreślały eliminacje Pucharu Świata. CAVALIADA wzbudza w branży jeździeckiej duże emocje i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Międzynarodowa obsada, konkursy w randze CSI3*-W, bogata oferta sprzętu i akcesoriów jeździeckich, a do tego widowiskowe pokazy skoków jeździeckich i wiele innych atrakcji dla rodzin z dziećmi – to wszystko było dane przeżyć uczniom biorącym udział w wyjeździe, z którego wrócili z wielkimi emocjami oraz z nowymi doświadczeniami i dodatkową wiedzą.

Piotr Pawełczyk


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■