Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Poniedziałek [19.04.2010, 21:42:20] • Kamień Pomorski
Kamień Pomorski: Muzeum wzbogaciło się o kolejne historyczne fotografie

fot. Adolf Bartelt
Kamień Pomorski w ostatnich dniach odwiedził profesor Hans Dieter Wallschläger z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Po raz kolejny przekazał do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej na ręce vice burmistrza Andrzeja Jędrzejewskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Masłowskiego i dyrektora MHZK niezwykłe dary.
Są to oryginalne fotografie wykonane przez Adolfa Bartelta (1856-1945) – dwie z portretami mężczyzn o wymiarach 10,5 x 6,5 cm, jak również fotografią przedstawiającą ulicę Golczewa, wykonaną około 1900 roku, o wymiarach 16,5 x 10,5 cm. Na odwrocie zdjęć umieszczony został ekslibris fotografa wraz z podpisami „ Adolf Bartelt, Atelier für Photographie, Cammin a.d. Ostsee, Domstrasse 214” i „ Prämiirt: Ehrenpreis und Silberne Medaille” - Adolf Bartelt został wyróżniony srebrnym medalem za działalność na polu fotografii.

fot. Wojtek Basałygo
Profesor Wallschläger przekazał również XIX – wieczną rycinę ukazującą najważniejsze budowle miasta wraz z panoramą Kamienia. Na rycinie znajduje się m.in. kościółek św. Mikołaja z cmentarzem, katedra, ratusz na Starym Mieście, dworek von Kleista.

fot. Wojtek Basałygo
Jednak najcenniejszym darem było przekazanie przez profesora oryginalnej panoramy Kamienia wykonanej ołówkiem przez samego Bartelta o wymiarach 36 x 27 cm, na której fotograf, który był również artystą malarzem umieścił m.in. katedrę z neogotycką wieżą, zburzoną w lipcu 1934 roku.

fot. Wojtek Basałygo
Zdjęcia i panorama miasta zostaną zaprezentowane na wystawie pt. Historia zapisana na szkiełkach Adolf Bartelt, kamieński fotograf”, która 25 czerwca otwarta zostanie w Pałacu Biskupim.
Atrakcją wystawy będzie wykonanie przez fotografa Pawła Kulę ze Stowarzyszenia Edukacyjno – Artystycznego „Oswajanie Sztuki” zdjęć na szklanych negatywach 100 - letnim aparatem miechowym. Wcześniej 9 maja w Pałacu Biskupim odbędą się warsztaty dla młodzieży pana Pawła Kuli i Tomasza Łoja pt. „Camera obscura czyli jak zbudować aparat fotograficzny”.
nasze miasta mają taką piękną historię szkoda, że tak mało jesteśmy nią zainteresowani...
jestem mieszkanką gminy Golczewo i dla mnie to najpiękniejsze zdjęcie Golczewa jakie do tej pory widziałam wywołuje jakieś bliżej niezrozumiałe wrażenie i tylko mam nadzieję i wierzę w to, że po przyszłych inwestycjach na tej ulicy będzie można odnieść podobne wrażenie.
jeden z balkonów jeszcze jest do tej pory
piękne Golczewo
Cała historia wieży kamieńskiej katedry jest na stronie internetowej Muzeum. Zapraszam. www.mhzk.eu/index.php?view=art&sid=5&str
=2
Wieża gotycka został spalona podczas wojny 30- letniej w 1630 roku - na jej miejsce zbudowano kolejną niższą o jedną kondygnację z kopulastym hełmem (WIDOCZNA NA RYCINIE J. RUGE). Wieża ta przetrwała do 1802 roku. Następna przetrwał do 1847 roku - został zburzona do fundamentów i wybudowano kolejną na planie prostokąta - BYŁA TO WIEŻA NEOGOTYCKA, KTÓRA PRZETRWAŁA DO 1934 ROKU.
panie Marianie co Pan opowiada
Na początek cytata z tekstu obok:" m.in. katedrę z neogotycką wieżą, zburzoną w lipcu 1934 roku". I moja do tego glossa. Poprzednia wieża gotycka, a nie neogotycka nie została zniszczona lecz rozebrana, w jej miejsce budowano nową o jedną trzecią pierwotnej wysokości niższą, właśnie neogotycką wieżę. Zmian dokonano prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa - chodziło o wybudowane w tym czasie lotnisko morskie w Dziwnowie. Jest to czwarta wieża po romańskiej, barokowej i gotyckiej. I to by było na tyle - jak mówił klasy polskiej satyry - pozdrawiam.
Dlaczego tekst znowu nie jest podpisany personalnie? Podpisujcie sie ludzie bo muzeum samo nie pisze.
racje do kolesia z 23:01. brawo za spostrzegawczość:P
bardzo ciekawe rzeczy tylko dlaczego znowu u klerykałów?
Ci mężczyźni mieli wymiary 10, 5 x 6, 5 cm? xD (patrz art.)