POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [20.11.2014, 21:08:54] • Międzyzdroje

Jak usidlić wyobraźnię?

Jak usidlić wyobraźnię?

fot. Organizator

20 listopada 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorką Agnieszką Żelewską i pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Na warsztaty plastyczno-literackie zostały zaproszone dzieci z klas I, II i III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.

Dzieci doskonale wiedziały czym zajmuje się pisarz i ilustrator oraz czym jest wydawnictwo.

Autorki postanowiły sprawdzić, jaką wyobraźnie mają dzieci i pytały czym może być kawałek sznurka. Uczniowie porównywali sznurek do skakanki, hamaku, zabawki dla kota czy sztucznych włosów. Okazało się, że sznurek może być również bohaterem literackim, jak we wspólnej książce naszych gości „Sznurkowa historia”. Panie zaprezentowały całą galerię swoich bohaterów literackich. Dzieci dowiedziały się, że postacią z książki może być człowiek, zwierzę, smok, wróżka, rusałka, ale i rynna, poduszka…

Roksana Jędrzejewska-Wróbel wytłumaczyła dzieciom, że pomysł na książkę najpierw powstaje w głowie. Pisarz używa wszystkich swoich zmysłów i czerpie inspiracje z otaczającego go świata. Jak określiła pisarka „ziarenko pomysłu” najpierw kiełkuje w głowie, a dopiero później pomysł zostaje przeniesiony na papier.

Jak usidlić wyobraźnię?

fot. Organizator

Roksana Jędrzejewska-Wróbel wytłumaczyła dzieciom, że pomysł na książkę najpierw powstaje w głowie. Pisarz używa wszystkich swoich zmysłów i czerpie inspiracje z otaczającego go świata. Jak określiła pisarka „ziarenko pomysłu” najpierw kiełkuje w głowie, a dopiero później pomysł zostaje przeniesiony na papier.

Przy powstawaniu książki prócz autora bardzo ważny jest również ilustrator. To on musi wykazać się dużą znajomością tekstu powieści, do której robi ilustracje, a także talentem plastycznym i wyobraźnią. Ilustrator może stworzyć takiego bohatera, jakiego sobie tylko wymarzy. Agnieszka Żelewska na przykładzie bohatera książki „Gębolud” zaprezentowała w jaki sposób powstają postacie. Ilustracje mogą być wykonane za pomocą kredek, ołówka, mazaków, plasteliny, techniką kolażu – za pomocą kawałków materiałów, gazet itp.

Jak usidlić wyobraźnię?

fot. Organizator

Kolejnym punktem spotkania były zabawy plastyczne, podczas których uczniowie mieli za zadanie stworzyć wymyślonego bohatera do wylosowanych słów, np. szczura, grubego, nieśmiałego, anioła, nietoperza itp. Dzieci wykorzystywały do swoich prac kredki, wycinanki, guziki, kolorowe długopisy. Efekty tej zabawy będzie można podziwiać za tydzień w holu biblioteki.

Na zakończenie zajęć uczniowie zaprosili ilustratorkę i pisarkę do pamiątkowego zdjęcia. Na naszych gości i uczniów czekał słodki tort z wizerunkiem okładek książek Agnieszki Żelewskiej i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Oczywiście nie mogło zabraknąć wpisywania dedykacji i składania autografów do zakupionych przez dzieci książek.
Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy za pomoc w propagowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■