ikamien.pl • Czwartek [20.11.2014, 17:40:55] • Międzyzdroje
Pomarańczowa alternatywa Krzysztofa Skiby

fot. Organizator
18 listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach miała okazję gościć Krzysztofa Skibę, konferansjera, piosenkarza, autora tekstów, kabareciarza, pisarza, jednym słowem człowieka show biznesu. Wielu o Skibie mówi – „człowiek renesansu”, trudno się z tym nie zgodzić. Moderatorem spotkania był Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci i dorosłych.
Na początku spotkania Krzysztof Skiba przyznał, że jego obycie sceniczne zaczęło się już w wieku 10 lat. Wtedy wziął udział w pokazie mody szkolnej, gdzie przez dwa tygodnie pracował jako model. Gdy otrzymał wynagrodzenie większe niż 2-miesięczna wypłata jego mamy, stwierdził, że show biznes to jest to! Już w wieku 15 lat założył swój pierwszy kabaret „Tapeta”. Jednak treści w nim poruszane nie spotkały się z aprobatą grona pedagogicznego. Kabaret został rozwiązany. Ponadto wydawał uczniowskie pismo „Gilotyna”.

fot. Organizator
Krzysztof Skiba opowiadał o polskim „podziemiu” w latach osiemdziesiątych, w których działał. Widział zryw „Solidarności” w Gdańsku. Jego liceum mieściło się nieopodal głównego wejścia do Stoczni Gdańskiej. Brał czynny udział w działaniach opozycji na terenie Trójmiasta i nie tylko. Jego słynne happeningi miały na celu ośmieszenie ówczesnej komunistycznej władzy. Rozrzucał ulotki na ulicach miasta, a także w kościołach m.in. Św. Brygidy, wydawał kolejne gazety: „Homek” i „Przegięcie pały”. Był założycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego. Za „zakłócanie procesu stabilizacji kraju” został aresztowany i osadzony w więzieniu. Po 3 miesiącach zwolniono go na mocy tzw. małej amnestii. Krzysztof Skiba i inni działający w Pomarańczowej alternatywie mieli za cel obnażyć głupotę i absurdalność dawnego systemu. Zaprezentowana podczas wieczoru w Międzyzdrojach książka „Komisariat naszym domem” zawiera materiały IPN przedstawiające działalność Skiby, ruchów ekologicznych, pacyfistycznych. Publikacja ta jest również socjologicznym obrazem jak wyglądało życie studenckie w ówczesnych czasach.

fot. Organizator
Jego zespół „Big Cyc” założony w 1988 roku miał być tylko wygłupem zaaranżowanym na jednym z happeningów. Okazało się jednak, że muzyka proponowana przez zespół trafiła w gusta odbiorców. Grupa była zapraszana na wiele koncertów w kraju i za granicą. Dobra passa zespołu trwa już 26 lat. W czasie spotkania w bibliotece został wyświetlony film pt. „Byłem figurantem SB”, gdzie prezentowana była działalność opozycyjna Krzysztofa Skiby. Pokazano również, jak wyglądały organizowane przez niego happeningi i akcje antyreżimowe.
W spotkaniu w bibliotece uczestniczyli mieszkańcy Międzyzdrojów, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina i Świnoujścia. Wieczór został zrealizowany w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, współfinansowany przez Instytut Książki.
Patrzę tam jedna taka baba przychodzi się gapić z bliska. Ona chyba tym gejem...
Bardzo współczuję właścicielom tego zastrzelonego skarba.W lipcu na ul.Nowomyśliwskiej drań zabił mi dostawczym samochodem mojego czworonożnego przyjaciela.Do tej pory nie zgłosił się świadek.
Zaskoczony jestem jego biografią... Gościu zapomina chyba, że żyją jeszcze jego sąsiedzi z DS Balbina...
Ma gadkę skiba
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Spotkanie jak wiele innych, również bardzo ciekawe.