Zaplanowany w tym miejscu czteropoziomowy dom pozwoli właśnie na różnorodne działania. Na parterze zakłada się stworzenie ekspozycji wnętrz pomorskich z okresu XIX i początku XX wieku. Nie tak dawna, bogata tradycja naszych terenów, przez lata powojenne spychana w niwecz, jest godna uwagi, przypomnienia i pokazania. Przepięknie malowane, rzeźbione drewniane meble, dawne sprzęty codziennego użytku, zdobne bibeloty, wyposażenie salonu, kuchni, łazienki czy np. zakład krawiecki (w przedwojennym Wolinie było ich wiele) dadzą obraz codzienności mieszkańców Pomorza Zachodniego sprzed 100 czy 150 lat. Ekspozycję będzie można zwiedzać indywidualnie bądź z przewodnikiem, który opowie o szczegółach wyposażenia, dawnych zwyczajach i pracy.
Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji będzie niewielka kawiarnia, także zaaranżowana na ten sam okres historii. Zachowanych jest wiele fotografii, przedstawiających przedwojenne pomorskie kawiarnie, jest więc skąd czerpać pomysły na wystrój i wyposażenie wnętrza.
Jest także pomysł stworzenia studia fotografii retro, gdzie będzie można się przebrać w dawne stroje i zrobić np. rodzinne zdjęcia w starym, pozowanym stylu na tle wybranej panoramy czy wnętrza.
Pierwsze i drugie piętro zajmą stylowe pokoje z łazienkami i mieszkanie na wynajem. Będzie to odpowiedź na ciągły brak bazy hotelowej w naszym mieście, w którym tylko nieliczni prowadzą zakwaterowanie dla turystów.
Ostatnie piętro, na podwyższonym poddaszu zajmie biuro stowarzyszenia, ale co najważniejsze będzie tu także miejsce na dużą salę do warsztatów zimowych. Dotychczasowa oferta warsztatów prowadzonych przez Centrum Słowian i Wikingów w skansenie kończy się wraz z nadejściem miesięcy zimowych i końcem sezonu. W nowym budynku będzie można prowadzić różnorodne warsztaty, zarówno dla dzieci i dorosłych, zgłaszających się indywidualnie i grupowo także zimą. Sala może posłużyć również do prowadzenia szkoleń i prelekcji. Dodatkowo Stowarzyszenie chce wykorzystać tą przestrzeń do stworzenia miejsca współpracy organizacji pozarządowych, początkowo z gminy Wolin, a z czasem być może z całego powiatu. Planowane jest prowadzenie tu doradztwa w zakresie prawnym, pozyskiwania funduszy, promocji czy rozwijania działalności statutowej czy gospodarczej.
Wykonawcą projektu będzie Spółdzielnia Socjalna Drakkar.
Realizacja wszystkich zamierzeń pozwoli na stworzenie w Wolinie
kolejnych miejsc pracy. Obecnie, na etapie projektowym, uzyskiwania wszelkich pozwoleń i planowania prac budowlanych, czas wykorzystywany jest również na szukanie źródeł prezentujących dawne wnętrza, wyposażenie i stroje z Pomorza Zachodniego – np. zdjęcia, pocztówki oraz oryginalnych przedmiotów, które posłużą jako elementy ekspozycji bądź wzory do wykonania replik. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów będzie się zwracać do instytucji muzealnych, kolekcjonerów czy osób prywatnych o pomoc w zgromadzeniu materiałów archiwalnych.
Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów
Rys. Zbigniew Kaczmarek, Autorska Pracownia Projektowa „612”
Fajny pomysł. Wpadnę na zwiedzanie z dziećmi i mężem :) powodzenia
a mnie interesuje taka rzecz, czy gmina Wolin ma tylko miasto Wolin czy tez inne miejscowosci? i niech chociazby jedna osoba wymieni co tez urzad zrobil dla pozostalych wsi dla porownania popatrzmy na gmine Golczewo to taka porowywalna gmina
Tak trzymać!
Fajny pomysł :)
Życzę powodzenia w realizacji zamierzonych ekspozycji i warsztatów na wysokim poziomie mające związek z historią Wolina... Proszę tylko pamiętać iż Wolin w tym okresie swój dobrobyt opierał na rybackiej flocie wspaniałych m.in. drewnianych kutrów żaglowych, zatem warto tą kwestię rozważyć i poświęcić trochę miejsca na ekspozycję. Pozdrawiam wszystkich pozytywnie" zakręconych" z myślą o coraz ciekawszym Wolinie... kj