Impulsem do stworzenia Budżetu Obywatelskiego była ankieta, która została przeprowadzona w zeszłym roku wśród mieszkańców Gminy Golczewo. Otrzymano wówczas ponad 300 odpowiedzi. Najważniejszymi inwestycjami dla miasta wskazanymi przez mieszkańców były m.in. otwarta siłownia, chodnik koło POLOmarketu, monitoring miasta czy plac zabaw przy ulicy Osiedle Zdrojowe. Te inwestycje udało się zrealizować w tym roku!
Powstaje pytanie - dlaczego jednak mieszkańcy w ogóle mieliby decydować o wydatkach z budżetu czy gminy? Odpowiedź jest prosta ‒ dlatego, że to ich własne pieniądze. Nie należą one do radnych, urzędników czy burmistrza, tylko właśnie do mieszkańców, którzy są gospodarzami gminy.
Taka forma pozwoli mieszkańcom włączyć się w rozwój ich gminy. Stworzenie takiego budżetu nie opiera się na żadnych regulacjach prawnych, lecz na wzajemnym zaufaniu mieszkańców do władz gminy. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą nie tylko wybierać najlepsze projekty, ale także zgłaszać ich projekty. Takie propozycje wypracowuje się na spotkaniach mieszkańców na przestrzeni nawet kilku miesięcy. To obywatele będą decydować, które projekty zostaną wybrane, a które odrzucą. Wyłoniony zostanie Zespół Oceniający, w którego skład wchodzić będą mieszkańcy Gminy Golczewo, jaki i pracownicy Urzędu, lecz jedynie aby służyć pomocą - bez prawa głosu. Budżet ten daje ogromne możliwości samym mieszkańcom, aby poczuli, że to oni mają realny wpływa na kierunek rozwoju własnej okolicy.
Burmistrz nie ma pomysłów na rozwój naszej gminy to ala budżet co to nie ma nic wspólnego z budżetem obywatelskim.A gdzie na to pieniądze? W kasie hula wiatr, a co z wioskami? Tylko Golczewo? Panie burmistrzu kończ waść wstydu oszczędź.
A czy obywatele będą mieli wpływ na wydatki budżetowe np. wysokość wynagrodzenia Dyrektora szkoły i ich zastępców, Burmistrzów, płace pracowników urzędu miejskiego, itp. Przy rozsądnym i sprawiedliwym ustaleniu wynagrodzenia można zrealizować jeszcze kilka parkingów i zainstalować kilka kamer monitoringu miejskiego. Pozdrawiam
Fajna sprawa pobudzą kłótnie, zawiść, zazdrość, że dano tam a nie tu itp.itd jak to u nas, w polskim piekiełku
Bardzo dobra inicjatywa. Największe miasta w Polsce mają budżet obywatelski, więc dlaczego nie Golczewo. Fajna sprawa, pobudza społeczność do aktywności.