Dzień Chłopaka jest świętem celebrowanym co roku, 30 września, głównie przez młodzież szkolną lub studentów. Tego dnia dziewczyny szykują drobne upominki, śmieszne wierszyki, czy chociażby życzenia dla swoich kolegów. Nie jest to oficjalne święto państwowe, czy kościelne, ale jest doskonałą okazją do radości lub okazania wdzięczności dla „mniej urodziwej płci ”Geneza pochodzenia Dnia Chłopaka nie jest jasna, ponieważ opiera się na stopniowo zdobywanej popularności za pomocą wszelkiego rodzaju mediów. Najprawdopodobniej jest młodzieżowym odpowiednikiem Dnia Mężczyzn (10 marca) i odpowiedzią na Dzień Kobiet (8 marca). Obchodzony jest w prawie każdym kraju (np. w Wielkiej Brytanii wypada 5 kwietnia), ale w Polsce jest typowo jesiennym świętem celebrowanym wśród szkolnych ścian, w otoczeniu coraz mniej słonecznej aury. Najważniejsze nie jest jednak pochodzenie, a idea całego świętowania. W tym dniu każdy chłopiec może czuć się wyjątkowo, jakby trwały wrześniowe Mikołajki. Każdy „mężczyzna” jest tego dnia traktowany o wiele lepiej przez koleżanki niż na co dzień, a każda dziewczyna jest zobowiązana do okazywania sympatii i bycia koleżeńską, nawet jeśli ma to miejsce raz w roku. Czy jest to potrzebne? Myślę, że tak bo każdy potrzebuje choć jednego dnia, w którym będzie się czuł jak centrum wszechświata. Trzeba też pamiętać, że świętowanie w szkole może skutkować prostszymi zadaniami na lekcjach! Także panowie, wszystkiego co najlepsze w Waszym Dniu i abyście zawsze byli szczęśliwi!
Monika Łukaszew- uczennica GP „Pomerania” w Dziwnowie
Czy powinno się obchodzić Dzień Chłopaka? Moim zdaniem powinien być celebrowany. Te święto obchodzone jest w Polsce 30 września. Obchodzi się je także na świecie. Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w różnych terminach. Dzień Chłopaka bardzo chętnie obchodzi się w szkołach. Święto to celebrowane jest głównie przez nastolatków. W tym dniu dziewczyny przygotowują dla swoich kolegów drobne upominki i różne drobiazgi. Organizowane są czasami z tego powodu konkursy. Choć Dzień Chłopaka nie funkcjonuje oficjalnie w kalendarzu jak np. Dzień Kobiet czy Dzień Mężczyzn. Nie powinniśmy więc odrzucać święta panów z powodu jego niewielkiej popularności. Należy jednak pamiętać, że Dzień Chłopaków, to nie tylko same prezenty. Najważniejsza powinna być sama pamięć o nich i fakt, że zostaną oni docenieni i pochwaleni przez kobiety.
Olek Busłowicz- uczeń GP „Pomerania” w Dziwnowie
Moim zdaniem powinien być obchodzony Dzień Chłopaka pomimo ,że jest on nieoficjalnym świętem obchodzonym w Polsce. Jest wiele świąt nieoficjalnych, które i tak są świętowane, ponieważ miło jest usłyszeć życzenia i często dostać prezent, który jest oznaką sympatii Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września, głównie wśród młodzieży. Jest to męski odpowiednik Dnia Kobiet. W Polsce Dzień Chłopaka jest bardziej popularny od Dnia Mężczyzn. Obecnie święto te obchodzone jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Święto to najdłuższą tradycje ma w Japonii, kiedy świętuje sie je 5 maja już od VI wieku ne, tak zwane ,,Tango-no Sekku"
Daty obchodów Dnia Chłopaka w innych krajach to:
7 lutego - Malta
23 lutego - Białoruś, Rosja, Ukraina
5 kwietnia - Wielka Brytania, Irlandia
5 maja - Japonia
15 lipca - Brazylia
7 października - Norwegia
19 listopada - Indie, Meksyk
25 listopada - Kanada
Anita Szefer- uczennica GP ”Pomerania” w Dziwnowie
Dzień Chłopaka jest to święto obchodzone w naszym kraju 30 września każdego roku. Obchodzą je zwykle nastolatki oraz dorośli obdarowując swoich partnerów, przyjaciół lub kolegów drobnymi upominkami takimi jak np. kubki czy pluszaki. Nie jest to popularne święto, więc nasuwa się nam pytanie - Czy powinniśmy je obchodzić ?
Na przestrzeni wieków kobiety wywalczyły dla siebie wiele praw, o których wcześniej nie mogłyby nawet marzyć. Walczyły one o równouprawnienie ,czyli równość wobec obu płci. W dzisiejszych czasach kobiety wywalczyły także własne święto, w którym one są obdarowywane prezentami przez mężczyzn.
Moim zdaniem skoro w Polsce istnieje równouprawnienie, a obchodzenie Dnia Chłopaka jest bardzo dobrym pomysłem. Mimo tego, że media mówią o tych nieoficjalnych świtach co roku, mężczyźni często zapominają o swoim święcie, jednakże zawsze pamiętają o tym by kupić swoim kobietom kwiatek w Dniu Kobiet. Dlatego tym bardziej uważam, że warto pokazywać kolegom, iż są dla nas jedyni i wyjątkowi, i że o nich pamiętamy.
Aleksandra Tomczyk-uczennica GP „Pomerania” w Dziwnowie
Obchody popularnego Dnia Chłopaka przypadają na dzień 30 września. Jest to święto celebrowane głównie przez młodzież w szkołach. W tym dniu dziewczęta składają chłopcom życzenia, wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W Polsce święto celebrowane jest od niedawna. Dzień Chłopaka to młodzieńczy odpowiednik Dnia Mężczyzn
( 10 marca - Polska, a oficjalny termin Międzynarodowego Dnia Mężczyzn przypada na 30 listopada). Stanowi on pewnego rodzaju zwyczaj, ale o nie do końca o określonym pochodzeniu. Z pewnością możemy powiedzieć, że jest to odpowiednik Dnia Kobiet. Dzień Chłopaka jest to nieoficjalne święto, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność dzięki mediom, zwłaszcza internetowi i portalom społecznościowym. Obecnie Dzień Chłopaka celebrowany jest we wszystkich krajach, ale w różnych terminach. Wiele osób uważa je za kolejne sztucznie stworzone święto. Nawet jeśli tak jest to trzeba przyznać,
że wyjątkowo sympatyczne. Natomiast Dzień Kobiet, święta kobiece ( np. Dzień Matki) są
u nas zakorzenione bardziej, uroczyście obchodzone, jest to wynik naszej tradycji i kultury. Kobiety świętują swój dzień od stu lat. Chociaż wokół 8 marca narosło wiele kontrowersji, większość pań może liczyć w tym dniu na kwiaty i życzenia. Zatem niech chłopcy, mężczyźni, panowie 30 września i 10 marca mają również składane życzenia.
Agata Ochmińska- uczennica GP „Pomerania” w Dziwnowie
Kobiety mają swoje święto, o którym pamiętają prawdziwi mężczyźni. Oni też ” posiadają” dzień, w którym mogą poczuć się szczęśliwi. Jednak czy warto go obchodzić ? Poniższymi argumentami postaram się udowodnić, że jeżeli świętujemy dzień kobiet to również i mężczyzn.
Po pierwsze często popadamy w rutynę. Każda doba nie różni się od poprzedniej. Gdy obchodzimy dzień chłopka, wychodzimy poza schemat. Nasz dzień może zaskoczyć nas samych. Uszczęśliwimy naszych mężczyzn, a za razem siebie jeżeli potrafimy cieszyć się szczęściem innych.
Po drugie, powinnyśmy mieć na uwadze, że ojcowie często ciężko pracują, aby wyżywić rodzinę. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach. Należy okazać im za to wdzięczność, ponieważ o nas dbają.
Po trzecie mężczyźni pamiętają o swoich kobietach w ich święto. Nieważne jak je obchodzą, liczy się pamięć o swojej mamie, córce czy małżonce. Dlatego kobiety powinny być równie sprawiedliwe w stosunku do chłopaków.
Po czwarte podczas obdarowywania mężczyzn, uczymy ich pamięci również o kobietach. Możliwe, że podczas dnia kobiet chłopak będzie chciał się nam odwdzięczyć. Zmieni swoje, nastawienie być może z samolubnego na otwartego i życzliwego człowieka.
Przytoczone argumenty pozwolą w pełni zgodzić się z twierdzeniem zawartym w temacie. Mam nadzieje że zmieniłam podejście niektórych do tego święta.
Aneta Zawiślak-uczennica GP „Pomerania” w Dziwnowie