POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [23.09.2014, 18:00:26] • Międzyzdroje

„Wybaczyć to nie znaczy zapomnieć” - spotkanie z Danutą Szyksznian-Ossowską

„Wybaczyć to nie znaczy zapomnieć”  - spotkanie z Danutą Szyksznian-Ossowską

fot. Organizator

Zapraszamy na spotkanie z Danutą Szyksznian-Ossowską, które odbędzie się 29 września 2014 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Wieczór autorski połączony z promocją książki „281 dni w szponach NKWD” odbędzie się w ramach XXXIII Zjazdu Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach.

Danuta Szyksznian-Ossowska przyszła na świat w 1925 r. w Krakowie. Po urodzeniu zamieszkała z rodzicami w Wilnie. Już na początku okupacji sowieckiej włączyła się do konspiracyjnej organizacji młodzieżowej w Gimnazjum i Liceum im. A. Mickiewicza. W grudniu 1939 r. została zaprzysiężona przez „Jana” (kpt. B. Zagórny) jako łączniczka o pseudonimie „Szarotka” i funkcję tę pełni do zajęcia Wilna przez Niemców. Następnie działa jako „Sarenka” w grupie łączniczek o kryptonimie „Kozy” u „Jelonka” (ppor. S. Kiałka) szefa Kwatermistrzostwa Komendy Okręgu ZWZ-AK. 24 grudnia 1944 r. została aresztowana przez NKGB i po trudnym śledztwie, osądzona zaocznie na 10 lat łagrów w ZSRR i przewieziona do więzienia na Łukiszki.
Aktywnie działała w organizacjach kombatanckich, pełniąc funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie. Major Danuta Szyksznian-Ossowska jest również honorową patronką szczecińskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO, honorową obywatelką Międzyzdrojów, a także „Szczecinianką 2011 Roku”. Za swoją konspiracyjną działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim oraz trzykrotnie Medalem Wojska. Patronat nad książką „281 dni w szponach NKWD”objęli między innymi: Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Niezłomni im. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emilia Fieldorfa „Nila”, Narodowe Siły Zbrojne, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Publikacja została wydana w ramach ogólnopolskiej akcji kulturalno-edukacyjnej „Burza 2014″.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ MIĘDZYZDROJE: 4 maja (niedziela) 10:00–16:00 – Pokazy multimedialne „Iskry Niepodległej” (promenada przed molo) ■ Wolin: 4 maja (niedziela) 10:00 – Rozpoczęcie warsztatów 11:00 – Obrzęd ofiarowania 11:00-14:00 – Warsztaty garncarskie 11:00-14:00 Manewry Wojów 11:00-15:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych 13:00 – Wytwarzanie gwizdków drewnianych 14:00 – „Mąka i woda nie ma głoda” – pokaz formowania bochenków chleba 14:00 – 16:00 – Gry i zabawy dla dzieci ■