Spotkanie poświęcone będzie dziejom żeglarstwa w Kamieniu Pomorskim, które było drugą po piłce nożnej dyscypliną sportową, która krótko po wojnie odrodziła się na Ziemi Kamieńskiej. Osobna sekcja w ramach Klubu Sportowego „Gryf” w Kamieniu Pomorskim powstała już w 1946 r. Pionierom kamieńskiego żeglarstwa przyszło działać w trudnych powojennych warunkach. Pozostawiona przez Niemców przystań czy sprzęt pływający porozrzucany na Zalewie Kamieńskim wymagały podjęcia niezbędnych prac remontowych, do których niezwłocznie przystąpiono. Z czasem żeglarstwo rozwinęło się na dobre. W 1962 r. odbyły się Regaty Piastowskie, kontynuowane w kolejnych latach. Sekcje skupiające miłośników żagli istniały przy działających w mieście – Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Opty” i Klubie Sportowym „Gryf”, a później przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Jedynka”.
Współczesność kamieńskiego żeglarstwa to ważne imprezy żeglarskie o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz nowoczesny port jachtowy - „Marina Kamień Pomorski”, a także działające w mieście dwa kluby żeglarskie – Jacht Klub Kamień Pomorski i Młodzieżowy Klub Żeglarski „Opti”.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Dz.U. 1963 nr 58 poz. 319 Rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 16 listopada 1963 r. w sprawie ustalenia granicy terytorialnej morskiego portu rybackiego w Kamieniu Pomorskim.
Proszę napisać o działalności pana Grzywaczewskiego i bosmana Jagiełły oraz małżeństwa Kuszyńskich.
Historia kamieńskiego żeglarstwa pisze się również dzisiaj. Chwała za to Jacht Klubowi Kamień Pomorski i Markowi Świderskiemu. Regaty Sputnik Cup - pierwsze kamieńskie regaty morskie stały się faktem. Startowałem i mogę powiedzieć, że to była wspaniała impreza.