POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [09.09.2014, 10:46:10] • Kamień Pomorski

Drugie spotkanie z poezją recytowaną i śpiewaną

Drugie spotkanie z poezją recytowaną i śpiewaną

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

4 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Elżbiety Zakrzewskiej odbyło się juz drugie spotkanie z „Poezją śpiewaną i recytowaną Krzysztofa i Aliny Galasów”.

W spotkaniu wzięło udział 30 gości i jak zawsze gdy spotykamy się z Państwem Galas miało swój niepowtarzalny, wzruszający klimat. Rozpoczęło się wesołą, humorystyczną piosenką „Stare Małżeństwo”. Pan Krzysztof przyznał się, ze muzyka to jego hobby, natomiast teksty – wiersze pisał całe życie, ale jakoś nie powstała w jego głowie idea aby je wydać. Dopiero poznanie pewnej poetki, która zapoznała się z jego twórczością i bardzo jej się ona spodobała, zadecydowało o wydaniu jego utworów. To właśnie ona stała się jego recenzentem i pomogła mu w wydaniu pierwszych tomików.

Drugie spotkanie z poezją recytowaną i śpiewaną

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Ludzie oprócz bólu fizycznego przynoszą ból duszy i trzeba ich wysłuchać i to co usłyszał często było tematem jego wierszy, Pani Alina przeczytała nam:
„ Modlitwę”, „ Wbrew mojej woli”, „Niechciany” i „Lipcowy księżyc”.

Drugie spotkanie z poezją recytowaną i śpiewaną

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Na zmianę dość lirycznego i smutnego tematu Państwo Galas uraczyli nas zabawną piosenką „Ble, ble, bla, bla – pierwsze słowo”.
Pan Krzysztof dużo swojej twórczości poświęca kobietom, jest bardzo wrażliwy na ich los i na spotykające je życiowe problemy. Pisze o porzuconych, zdradzonych, o konfliktach męsko – damskich, o nieporozumieniach. Poznaliśmy kolejne jego utwory: „Mimo wszystko”, Niekochana”, „Niepocieszona”.

Drugie spotkanie z poezją recytowaną i śpiewaną

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Nasz Gość wspomniał również o tym, że czytelnicy dziwią się, że nie mówi o tym, że nie widzi – nie skarży się i nie rozwodzi się z żalem nad tym tematem.
Tak środowisko niewidomych jest trudne, Pan Krzysztof przebywa w środowisku niewidomych i im pomaga, ale oni muszą chcieć tej pomocy – nie może ona być spontaniczna bo nie będzie odpowiednio przyjęta – ale tego nie da się wytłumaczyć osobom z poza środowiska.
Do tej tematyki pani Alina odczytała wiersze:
„Prośba Czytelników”, „ Mówią, ze oślepieni”.
Pan Krzysztof zaczął pisać piosenki – muzykę do tekstów m.in. Gałczyńskiego. Pisze również wiersze liryczne:
„W taką noc”, „Przy tobie”, Czereśniowa Pora”.

Drugie spotkanie z poezją recytowaną i śpiewaną

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Stał się publicystą – pisze felietony „Widzieć intelektem” –felietony literackie z pozycji niewidomego np. „Natchnienie”. Przez półtora roku napisał 40 felietonów na prośbę niewidomego dziennikarza na potrzeby niewidomych. Ludzie o niewidomych wiedzą mało lub w ogóle nic nie wiedzą. Jego najweselszy felieton pt.: „ Groteska” opowiada o czasie kiedy pan Krzysztof był zakochany i to jest fakt autentyczny.
Pan Krzysztof ma cudowną żonę – Alinę – która wspiera go w życiu codziennym i artystycznym, spisuje jego twórczość, pięknie śpiewa z mężem w duecie, recytuje jego wiersze no i jest pierwszym „recenzentem”. Jak się patrzy na nich gdy są razem to aż ciepło się robi na serduchu i i myśli się same nasuwają „Boże jak oni się kochają”. Oboje pełni ciepła i pogody ducha, otwarci dla ludzi – niosą „ogarek pięknej poezji i muzyki” aby wszyscy wokół nich byli równie szczęśliwi.
Co tu dużo mówić przeczytajmy wiersz poświecony Alince:
CZEREŚNIOWA PORĄ
…”u progu nocy
ciemniej porcelanowe niebo
deszcz kładzie się skroplonym pokotem
na parującą czerwcem ziemię
obmywa gładkie kamienie
i szorstkie liście łopianu

rozmowne drzewa
zagłuszają nagromadzone troski
kalendarz gubi zamyślona kartkę
Jutro twoje imieniny
wdzięczny Bogu uśmiecham się
co tu kryć
to szczęśliwy traf
że kocham cię ponad miarę”…

W MBP w Dziwnowie dostępne są tomiki wierszy Pana Krzysztofa, które nota bene dostaliśmy w prezencie: „Wizerunki Godzin”, „Na powiece Ziemi”, „ Na mieliźnie prawdy”, „Kamieniołomy dni” i dwa ostatnie „Nieustępliwa pamięć”, „Czas niepewności”. U nas również dostępne są niektóre felietony - zapraszamy, serdecznie zapraszamy do pięknej lektury, a zdjęcia z pierwszego i ostatniego spotkania znajdziecie na naszej stronie WWW.biblioteka.dziwnow.net.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

MBP Dziwnów • Środa [10.09.2014, 11:02:32] • [IP: 83.16.234.**]

Wszystko jest w porządku, zdjęcia i tekst dotyczy Biblioteki w Dziwnowie. bardzo dziękujemy ikamien.pl za zamieszczanie naszych artykułów i pozdrawiamy serdecznie.

Gość • Środa [10.09.2014, 10:08:19] • [IP: 83.3.210.***]

Zdjęcia są chyba z innego wymiaru? Artykuł o Kamieniu, a opisy z Biblioteki Międzyzdrojskiej. BRAWO ikamien.pl za bezmyślność.

Mieszkanka • Wtorek [09.09.2014, 22:29:24] • [IP: 83.23.136.***]

BRAWO nasze Panie z biblioteki w Dziwnowie. Dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałe pomysły, dzięki Wam w Dziwnowie można spotkać fajnych ludzi i spędzić przyjemnie wolny czas. Idzie jesień a później zima i te długie ponure chłodne dni. Nie zapominajcie o tym i organizujcie spotkania aby nie nudzić się w domu. Pozdrawiamy MIESZKAŃCY

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ MIĘDZYZDROJE: 4 maja (niedziela) 10:00–16:00 – Pokazy multimedialne „Iskry Niepodległej” (promenada przed molo) ■ Wolin: 4 maja (niedziela) 10:00 – Rozpoczęcie warsztatów 11:00 – Obrzęd ofiarowania 11:00-14:00 – Warsztaty garncarskie 11:00-14:00 Manewry Wojów 11:00-15:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych 13:00 – Wytwarzanie gwizdków drewnianych 14:00 – „Mąka i woda nie ma głoda” – pokaz formowania bochenków chleba 14:00 – 16:00 – Gry i zabawy dla dzieci ■