POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [08.09.2014, 08:13:29] • Kamień Pomorski

Wystawa o kamieńskim uzdrowisku w MHZK

Wystawa o kamieńskim uzdrowisku w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W sobotę, 6 września br., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Podróż sentymentalna. 55 lat Uzdrowiska Kamień Pomorski” przygotowanej przez nasze Muzeum i kamieńskie uzdrowisko. 7 września minęło bowiem 55 lat od dnia, w którym minister zdrowia wydał zarządzenie powołujące do życia Przedsiębiorstwo Państwowe „Uzdrowisko Kamień Pomorski”.

Wśród gości, którzy zaszczycili swą obecnością otwarcie wystawy byli m.in. dawni pracownicy PPU, którzy przed 55 laty tworzyli ten zakład. Wśród nich znaleźli się - Pan Tadeusz Krakowski, który pracę rozpoczął jeszcze gdy w Kamieniu działała delegatura uzdrowiska w Połczynie oraz Państwo - Henryka Glabas i Marian Chęciński, którzy znaleźli zatrudnienie już w „Uzdrowisku Kamień Pomorski” w 1959 r. Gościliśmy też rodzinę pierwszego dyrektora PPU, zmarłego przed czternastoma laty, Czesława Mokrzyckiego. Do naszego Muzeum przybyli również byli i obecni pracownicy uzdrowiska, mieszkańcy naszego miasta oraz kuracjusze.

Wystawa o kamieńskim uzdrowisku w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Otwarta w sobotę wystawa, przygotowana dzięki wsparciu spółki „Uzdrowisko Kamień Pomorski”, ma za zadanie przybliżyć dzieje tego, tak ważnego dla historii naszego miasta, zakładu. Mając na myśli dzisiejsze uzdrowisko nie sposób zapomnieć o początkach działalności uzdrowiskowej w Kamieniu, które sięgają 1876 r., gdy odkryte zostały złoża solanki. Na wystawie znalazły się materiały dotyczące przedwojennego „Sol-, Jod und Moor Bad Cammin” - prospekty reklamowe z tamtego czasu (ze zbiorów dr. Wojciecha Wójtowicza oraz MHZK), jak również pocztówki sprzed II wojny światowej (udostępnione przez Pana Jerzego Ryterskiego) prezentujące obiekty uzdrowiskowe – sanatorium dziecięce, w którym dziś mieści się siedziba zarządu spółki oraz, niestety zrujnowany dziś, dawny „Kurhaus” - po wojnie hotel i restauracja „Polonia”.

Wystawa o kamieńskim uzdrowisku w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Ekspozycję tworzą też zdjęcia dokumentujące proces powojennej odbudowy z lat 1958-1959, z otwarcia uzdrowiska 31 października 1959 r., fotografie ukazujące zakład na przestrzeni lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, z sanatoriami położonymi na Wybrzeżu – „Jantarem” w Dziwnówku, „Sandrą” w Pogorzelicy czy „Stoczniowcem” w Łukęcinie. Na wystawie znalazły się również publikacje poświęcone uzdrowisku, praca magisterska o historii PPU autorstwa Pani Teresy Koniecznej, foldery i pocztówki sprzed lat czy „Kronika Szpitala Uzdrowiskowego „Chrobry”, dawnej siedziby władz powiatowych, która od 1983 r. służy celom lecznictwa uzdrowiskowego. Przypomniane zostały dwie kluczowe dla historii powojennego uzdrowiska postaci – wspomnianego wyżej Czesława Mokrzyckiego oraz śp. Janusza Paśnickiego, dyrektora przedsiębiorstwa w latach 1967-1995 i jego rzeczywistego twórcę. Ekspozycję zdobią dwa sztandary uzdrowiska – pierwszy ufundowany na dwudziestopięciolecie PPU i drugi z 2009 r., pamiątkowe medale wydawane z okazji kolejnych okrągłych rocznic istnienia i nagrody otrzymane w ciągu tych lat. Urządzono też namiastkę gabinetu lekarskiego i sali zabiegowej. Wystawę zamykają wizualizacje pokazujące gmach nowego Szpitala Uzdrowiskowego „Mieszko”, który tworzyć będzie nowoczesny budynek wkomponowany w zabytkową XIX-wieczną bryłę dawnego niemieckiego seminarium nauczycielskiego, w którym mieści się dzisiejsze „Mieszko”.
Otwarta w sobotę ekspozycja będzie prezentowana w naszym Muzeum do końca bieżącego roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00, a od października do godz. 16.00.
Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie świąteczne dla dzieci i całych rodzin. W sobotę, 21 grudnia 2024 roku o godzinie 10:30, odbędzie się spektakl zatytułowany „Świąteczni Goście Elemelka”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, co czyni je jeszcze bardziej dostępnym dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Międzyzdroje w okresie przedświątecznym ■ Rusza długo wyczekiwana przebudowa drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Trzebiatów – Kołobrzeg. Przebudowa będzie prowadzona na odcinku o długości około 22 km. Same roboty budowlane mają tu kosztować prawie 113 mln zł. Główne roboty budowlane rozpoczną się wiosną, wtedy mogą się też pojawić większe utrudnienia w ruchu na tej drodze ■