POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [20.07.2014, 10:27:40] • Międzyzdroje

Rozmowy o języku polskim

Rozmowy o języku polskim

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

17 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się cykl spotkań pt. „Czy mówisz po polsku?”, gdzie znani i lubiani językoznawcy, felietoniści, artyści oraz pisarze „bawili się” językiem polskim.

Pierwszą część spotkania, które było przeznaczone dla najmłodszych, rozpoczęła Barbara Kosmowska, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka opowiedziała, jak powstaje książka, jaką drogę przechodzi tekst od napisania do jego wydruku. Okazało się, że przybyli goście doskonale wiedzieli, kim jest redaktor, grafik, ilustrator. Najbardziej aktywnych Basia Kosmowska nagrodziła upominkami. Autorka przedstawiła dzieciom swoją najnowszą książkę pt. „Sezon na zielone kasztany”, gdzie porusza ważne problemy młodych ludzi.
Następnie odbyło się spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek, która opowiedziała o powstawaniu książki od strony emocjonalnej. Autorka przeczytała kilka fragmentów wierszy o swoich brykających kotach, które stały się dla niej inspiracją. Opowiedziała historię, jak koty znalazły się u niej w domu i jak bardzo przywiązała się do tych zwierzaków. Najmłodsi dowiedzieli się czym są wyklejki w książce, czyli elementy łączące okładkę z jej wnętrzem. Poza tym Agnieszka Frączek wyjaśniła, czym są homonimy, czyli wyrazy mające wiele znaczeń, np. piłka, zamek, pokój. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, odpowiadały na pytania, za co zostały nagrodzone.

Rozmowy o języku polskim

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Drugą część spotkania rozpoczął prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, którzy rozmawiali na temat felietonów. Wyjaśnili czytelnikom, że felietony można napisać o wszystkim. Powinna być to krótka forma wypowiedzi z przymrużeniem oka, z nutą uszczypliwości, ciekawa, a przede wszystkim osobista. Prof. Bralczyk stwierdził, że Michał Ogórek przesadza z „wielkością” swoich felietonów. Według Niego są zdecydowanie za krótkie i czuje „niedosyt”. Czytelnicy chętnie zadawali pytania, przede wszystkim o prawidłową wymowę i odmianę wyrazów.

Później aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Sławomira Łozińska przeczytała fragmenty powieści Moniki Szwai „Dom na klifie”, której akcja dzieje się na Pomorzu Zachodnim, m.in. w Międzyzdrojach i w Lubinie. Zachęcała do sięgnięcia po tę książkę szczególnie podczas wakacji nad morzem.

Kolejną atrakcją wieczoru było spotkanie z Katarzyną Kłosińską, językoznawcą, pracownikiem naukowym i radiowcem. Od 2004 roku prowadzi Ona audycję „Co w mowie piszczy” w Programie III Polskiego Radia. Podczas spotkania przeprowadziła quiz na temat dawnego znaczenia polskich wyrazów, m.in. co oznaczał pośladek, twarz, płeć, pasożyt, rosół. Poprawne odpowiedzi były nagradzane upominkami.

Rozmowy o języku polskim

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Na zakończenie całego wieczoru wystąpiła Krystyna Czubówna – dziennikarka, lektorka o najpiękniejszym głosie w Polsce. Razem ze Sławomirą Łozińską czytały fragmenty „Dzienników” Agnieszki Osieckiej. Komentowały czytany tekst przedstawiając autorkę tekstów piosenek, jako poetkę silną i kochającą życie.
Po spotkaniu można było zdobyć autografy artystów i pisarzy oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację języka polskiego.

Rozmowy o języku polskim

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Bibliotekarze


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■