Termin został wybrany nieprzypadkowo, w roku 2014 przypada bowiem 800‑lecie najstarszego datowanego wizerunku pomorskiego Gryfa – pochodzi on z pieczęci z dokumentu Bogusława II z 1214 r. dla klasztoru w Trzebnicy na Śląsku. Gryf był już wcześniej używany przez książąt pomorskich, a na przestrzeni dziejów jego wizerunek upowszechnił się jako symbol i godło ziem, miast i mieszkańców całego Pomorza. Po drugiej wojnie światowej jego wyobrażenie zawarto w herbach Pomorza Zachodniego i Wschodniego, jest on również godłem Kaszubów.
Gryf to fantastyczne zwierzę pół-orzeł, pół-lew. Uosabiał siłę i zręczność, czujność i potęgę, a niekiedy również podstęp i fałsz. W sztuce starożytnej, egejskiej, występuje już w II tysiącleciu p.n.e. Stanowił częsty motyw sztuki wszystkich ludów starożytnego wschodu. W okresie średniowiecza gryf przedostał się do heraldyki europejskiej, nawiązując w swym kształcie do form antycznych.
Gryfa można uznać także za symbol tworzącej się tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. Szczególnie tutaj, w regionie przygranicznym, zamieszkanym od kilku pokoleń przez ludność przybyłą po drugiej wojnie światowej z różnych stron byłej Rzeczpospolitej oraz przez liczną mniejszość niemiecką, ważne jest wykorzystanie zachowanych symboli dla budowy i podtrzymania tej tożsamości. Taka regionalna świadomości oparta być musi między innymi na znajomości historycznej oraz kulturowej dziedzictwa Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem okresu, w którym władzę sprawowali Gryfici, a jego mieszkańcami byli Słowianie, Kaszubi i Niemcy. Pierwsze herby miejskie, podobnie jak herby rycerskie, powstały na przełomie XII/XIII w. , wraz z pojawieniem się lokacji miejskich, czyli nadaniem osiedlu prawa miejskiego. Miasto otrzymywało wówczas prawo używania pieczęci, laku i sznurka o określonym kolorze. Ustanowione godło napieczętne przechodziło równocześnie na tarczę herbową miasta. Dokument nie posiadający pieczęci z godłem był nieważny.
Koordynatorem obchodów Roku Gryfa 2014 jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, www.zamek.szczecin.pl; zamek@zamek.szczecin.pl
Źródło:
Tomasz Białecki, Herby miast Pomorza Zachodniego, Szczecin 1991, str. 9 - 14
Na podstawie materiałów otrzymanych od organizatora:
Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
A jakies imprezy są z tym związane??