ikamien.pl • Czwartek [26.06.2014, 12:24:33] • Wolin
Polsko-niemieckie warsztaty historyczne w Wolinie

fot. Organizator
We wtorek (24 czerwca) w skansenie w Wolinie dzieci z miast partnerskich: Kamienia Pomorskiego i Torgelow, po raz ostatni w ramach tegorocznego projektu, wspólnie zgłębiały historię Słowian. – Celem naszego przedsięwzięcia jest prezentacja dawnej, wspólnej historii i kultury dzisiejszego Pogranicza. Tysiąc lat temu mieszkańcy okolic Kamienia i Torgelow, bracia Słowianie wierzyli w tych samych bogów, tak samo walczyli, wyrabiali naczynia, tkaniny i ozdoby. I w przeciwieństwie do czasów współczesnych, nie potrzebowali tłumaczy, aby się porozumiewać – mówi Jolanta Borkowska, koordynator projektu ,,Historia Słowian wspólną pasją naszych dzieci‘‘ ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta w Wolinie.
Założeniem projektu było zaszczepienie nowych pasji w dzieciach wywodzących się ze środowisk niezamożnych, dla których ograniczenia finansowe były dotąd przeszkodą w pokonywaniu fizycznych i mentalnych granic. W rekrutację polskich uczestników włączyło się Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., które zarządza budynkami komunalnymi i socjalnymi w gminie Kamień Pomorski. Dla „naszych” dzieci udział w tym projekcie był niesamowitym przeżyciem. Większość z nich po raz pierwszy w życiu wyjechała za granicę i po raz pierwszy uczestniczyła w warsztatach historycznych.

fot. Organizator
- Z wycieczek wracały szczęśliwe i pełne wrażeń. Widząc jak wiele pozytywnych emocji budzi w nich i ich rodzicach udział w tak ważnych wydarzeniach już dziś deklarujemy współpracę przy kolejnych edycjach projektu – zapewnia Renata Bielaszewska-Mamzer, prezes KTBS.

fot. Organizator
Głębokie zainteresowanie historią Słowian demonstrowały również dzieci niemieckie. Podczas wczorajszej wizyty w Wolinie w demokratycznym głosowaniu dzieci z klas 6b i 6c ze szkoły
im. Alberta Einsteina w Torgelow zmieniły program pobytu w Polsce rezygnując z przechadzki brzegiem Bałtyku na rzecz dłuższego pobytu w skansenie.

fot. Organizator
Po bardzo intensywnym programie edukacji historycznej w Torgelow (garncarstwo, stolarstwo, tkactwo, wyrób instrumentów muzycznych, szycie skóry, wioślarstwo, łucznictwo), Wolin jeszcze wyżej podniósł poprzeczkę uczestnikom projektu.
Mimo - że nie pisanie gęsim piórem okazało się trudniejsze niż można było sądzić (tu powstawały pełne kleksów wyznania ,,miłosne’’ dla mam i rysunkowe listy do ojców pracujących za granicą), a wyrób świec i gwoździ wymagał ostrożności ze względu na wysoką temperaturę (rozgrzany przy pomocy miechów metal miał ok. 1000oC) - nikt nie narzekał. Polscy i niemieccy uczestnicy z uwagą słuchali opowieści o krzesaniu ognia i metodach wytwarzania średniowiecznej biżuterii, cierpliwie produkowali filcowe kulki, ocierali łzy wyciskane przez dym z paleniska, na którym piekły się własnoręcznie zrobione podpłomyki i pot po pokonaniu ,,drogi wojownika’’ z ciężkim mieczem w ręku.

fot. Organizator
Rywalizacja drużyn z zaangażowaniem pokonujących wszystkie historyczne wyzwania zakończyła się nadaniem tytułu „prawdziwego Wikinga z Jomsborg”, a zwycięzcą wśród zwycięzców została Młodzieżowa Drużyna Strażacka z Wrzosowa.
Uzupełnieniem „żywych lekcji historii” będą książki historyczne wydane przez Stowarzyszenie w Wolinie i Skansen w Torgelow, których akcja zlokalizowana została w średniowiecznym Torgelow i Kamieniu Pomorskim oraz w Wolnie.

fot. Organizator
- Jeśli polska i niemiecka strona „domaga” się kontynuacji projektu, to znaczy, że nam się udało – śmieje się Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia. – Chociaż edukacja historyczna jest codziennym zajęciem skansenów w Wolinie i Torgelow, przyznaję, że wspólny projekt organizacyjnie był dla nas dużym, integrującym wyzwaniem.
Ostatnim zadaniem dla jego młodych uczestników jest wykonanie prac plastycznych (rysunków) dotyczących „Historii Słowian”. Termin składania prac: 27 czerwca, miejsce: TBS w Kamieniu Pomorskim (do godz. 15.00) i szkoła w Torgelow.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród podczas ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego 2014/15 w Kamieniu i Torgelow.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).
JB