POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [17.06.2014, 13:28:25] • Lubin

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

W 1124 r. na terenach Pomorza Zachodniego miała miejsce I misja chrystianizacyjna biskupa Ottona z Bambergu. Na trasie misji znalazły się wszystkie większe ośrodki miejskie ówczesnego Pomorza w tym: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Białogard, jednak o powodzeniu misji Ottona zdecydowała reakcja mieszkańców dwóch największych miast: Szczecina i Wolina. Efektem misji było ochrzczenie kilkanaście tysięcy ludzi oraz założenie chrześcijańskich kościołów. Żywot św. Ottona z Bambergu autorstwa Herborda informuje o wzniesieniu w roku 1124 jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu Zachodnim. Dzięki późniejszym źródłom wiemy, że otrzymał on wezwanie św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków.



Wiadomym jest, że Grodzisko w Lubinie funkcjonowało pomiędzy X a XII wiekiem. Prof. Marian Rębkowski wraz z dr Andrzejem Janowskim z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie a także grupą studentów archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego przy wsparciu finansowym Gminy Międzyzdroje w latach 2008 – 2011 prowadzili szczegółowe prace archeologiczne na terenie grodziska w Lubinie. W 2009 r. natrafili na fragmenty kamiennych fundamentów, części ściany i prezbiterium stanowiące według wszelkiego prawdopodobieństwa pozostałości kościoła wzniesionego podczas I misji św. Ottona.

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

Prace archeologiczne w Lubinie doprowadziły również do odkrycia fundamentów późnośredniowiecznego obiektu kamienno-ceglanego pełniącego zapewne funkcje baszty o charakterze mieszkalnym. Natrafiono również na najstarszy w tym rejonie cmentarz chrześcijański z XII-XIII wieku. Instytut Archeologii i Etnologii PAN zalicza te odkrycia do jednych z najważniejszych w ostatnich latach.

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

Uwieńczeniem prowadzonych prac na grodzisku w Lubinie były uroczystości zorganizowane w Gminie Międzyzdroje w dniu 13 czerwca 2014r., stanowiące niejako obchody 890 rocznicy I misji chrystianizacyjnej św. Ottona zwanego również Apostołem Pomorza. Uroczystości zostały podzielone na dwie części.

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

W pierwszej części obchodów od godz. 15:00 w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się cześć konferencyjna. Wysłuchaliśmy wykładu prof. Mariana Rębkowskiego, który podsumował wykonane prace archeologiczne w kontekście I misji biskupa Ottona z Bambergu. Dr. Iwona Teul z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła wyniki antropologiczne i genetyczne 68 szczątków Słowian, żyjących na grodzisku w Lubinie w XII – XIII wieku. Z przeprowadzonych badań wynika, iż długość życia nie przekraczała w większości 35 – 40 lat, wzrost wahał się między 155 – 170 cm, a zamieszkujący grodzisko wykonywali ciężkie fizyczne prace.

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

W drugiej części obchodów o godz. 17:00 na terenie sołectwa Lubin, w kościele p.w. MB Jasnogórskiej pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity szczecińsko – kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, odprawiona została msza pogrzebowa, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy Międzyzdroje oraz przybyli na uroczystość zaproszeni goście i księża z okolicznych parafii.

890 rocznica misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim. Zobacz fotogalerię Andrzeja Ryfczyńskiego!

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

Po mszy wszyscy udali się na grodzisko gdzie nastąpiła ceremonia pochówku szczątków oraz odsłonięcie pamiątkowej okolicznościowej tablicy, upamiętniającej miejsce związane z I misją chrystianizacyjną biskupa Ottona z Bambergu oraz prace wykonane na grodzisku. Oprócz pamiątkowej tablicy przygotowano również specjalną tuleję, którą umieszczono wraz ze szczątkami w grobie. W tulei znajduje się podpisany dokument w języku polskim i łacińskim upamiętniający wydarzenie, bo kto wie co wydarzy się za kolejnych 800 lat?

Zobacz fotogalerię.

Anetta Czyżak
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Środa [18.06.2014, 22:13:17] • [IP: 83.8.56.***]

Obserwując obecne skrajnie konserwatywne poczynania kleru nie mówiąc już o pedofilii, przestępstwach finansowych, wyłudzeniach, rozpuście, pijaństwie, politykierstwie, arogancji itd będzie powodem do ucieczki wiernych z kościoła i poszerzania szeregów apostatów.

Gość • Środa [18.06.2014, 08:52:24] • [IP: 79.184.206.**]

a ta pusta butelka po winie to co wino mszalne

Gość • Wtorek [17.06.2014, 18:16:45] • [IP: 89.174.73.**]

Swiety mikołaj, koscioly pod jego wezwaniem stawiano w miejscu hramow bogow podziemi, np na rusi zastapil welesa na zachodzie trzyglowa, ciekawe czy rowniez na lubiniu nie bylo czegos wczesniej w tym miejscu (lokalizacja jak nic podobna do arkony) norma bylo ze kosciolow nie stawiano w szcerym polu, tylko na gruzach dawnych swiatyn

Gość • Wtorek [17.06.2014, 17:07:16] • [IP: 81.219.200.***]

To jest ten krwawy biskup

Darios • Wtorek [17.06.2014, 15:27:36] • [IP: 79.184.178.***]

Do: Gość • Wtorek [17.06.2014, 14:00:25] • [IP: 217.153.7.***] - myślę że 800 lat nie będzie religi na tej planecie. Laicyzacja postępuje coraz szybciej. Coraz to nowe odkrycia naukowe" uśmiercą religie".

Gość • Wtorek [17.06.2014, 14:15:24] • [IP: 77.113.16.***]

966 r. - wprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce. Chrześcijaństwo nie toleruje współistnienia innych religii, wierzeń i bogów. Zrazu spotyka się to ze zdziwieniem tolerancyjnego politeizmu Słowian. maestro1955 BEZLITOSNY I KRWAWY CHRZEŚCIJANIZM !! Niszczone są wszelkie oznaki rodzimej wiary. Na miejscach palonych świętych gajów i burzonych świątyń stawiano kościoły, w dniach świąt tradycyjnych wprowadzano święta kościelne, lokalne bóstwa zastępowano kultem świętych (np. Brygis św. Brygida). Jak podaje biskup Thietmar: `W państwie [polskim] lud wymaga pilnowania na podobieństwo bydła, i bata na podobieństwo upartego osła (...) Jeśli stwierdzono więc, że ktoś jadł po, , Siedemdziesiątnicy’’ mięso [wielki post], karano go surowo poprzez wyłamanie zębów. Prawo Boże bowiem świeżo w tym kraju wprowadzone, większej nabiera mocy przez taki przymus, niż przez post ustanowiony przez biskupów" (VIII, 2). Do końca XVIIIw proces ten zakończył się wyparciem ze świadomości społecznej całej słowiańskiej tradycji religijnej, która częściowo została zniszczona, a częściowo przeformułowana i wchłonięta do systemu chrześcijańskiego. 983 r. - Wielkie powstanie słowiańskie przeciwko chrystianizacji. 993 r. - Papież Leon III zaczął kanonizować zmarłych. 1000r. - Chrześcijanie wierzyli w uwięzienie w roku 317 Lewiatana w podziemiach Lateranu (ówczesnej siedziby papieży) przez papieża Sylwestra I.

Gość • Wtorek [17.06.2014, 14:00:25] • [IP: 217.153.7.***]

"U was, chrześcijan, pełno jest łotrów i złodziei; u was ucina się ludziom ręce i nogi, wyłupuje oczy, torturuje w więzieniach; u nas, pogan, tego wszystkiego nie ma, toteż nie chcemy takiej religii! U was księża dziesięciny biorą, nasi kapłani zaś utrzymują się, jak my wszyscy, pracą własnych rąk" cytat z" Żywot świętego Ottona" nie kwestionujecie chyba tego co napisał święty ? - cytat dotyczy tego co mieszkańcy Szczecina odpowiedzieli Ottonowi w czasie tej misji. i jeszcze: - Ottonowi towarzyszył oddział zbrojny " do poparcia argumentacji " - liczba ochrzczonych była większa w osadach w których za chrzest dawano koszule lniane, czasem nawet kilkakrotnie przekraczała liczbę mieszkańców - chrzest był początkiem wynarodawiania tych ziem przez napływ osadników niemieckich. To co działo się 800 lat temu dzieje się powoli teraz, islam będzie wypierał katolicyzm i to Wy (lub wasze wnuki) będziecie w roli Pogan. (za 800 lat odkopią was i przy blaskach fleszy zakopią tym razem zwróconych w kierunku Mekki :)

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ MIĘDZYZDROJE: 4 maja (niedziela) 10:00–16:00 – Pokazy multimedialne „Iskry Niepodległej” (promenada przed molo) ■ Wolin: 4 maja (niedziela) 10:00 – Rozpoczęcie warsztatów 11:00 – Obrzęd ofiarowania 11:00-14:00 – Warsztaty garncarskie 11:00-14:00 Manewry Wojów 11:00-15:00 – Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych 13:00 – Wytwarzanie gwizdków drewnianych 14:00 – „Mąka i woda nie ma głoda” – pokaz formowania bochenków chleba 14:00 – 16:00 – Gry i zabawy dla dzieci ■