ikamien.pl • Niedziela [08.06.2014, 13:44:12] • Kamień Pomorski
Dotknij ogniem moją rękę...

fot. Andrzej Ryfczyński
Podczas uroczystej Gali XX Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbywającej się w sobotę 7 czerwca o godz. 19.00 w Katedrze Kamieńskiej wystąpiła także Schola „Promyczki Duszy Chrystusowej”. Młodzi chórzyści zaśpiewali kilka pieśni i piosenek religijnych w tym „Dotknij ogniem moją rękę”. „Promyczki Duszy Chrystusowej” nagrodzeni zostali gromkimi brawami, owacją na stojąco, która trwała tak długo, aż po raz kolejny zaśpiewali „Dotknij ogniem moją rękę” na bis razem ze zgromadzonymi w katedrze uczestnikami gali.
Galę XX Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” któremu patronuje Fundacja „Świat na Tak” rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

fot. Andrzej Ryfczyński
Uczestników gali zgromadzonych w katedrze powitał jej gospodarz ks. kanonik Dariusz Żarkowski, który przytaczając słowa Jezusa Chrystusa powiedział: - „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – dodając – to co dobrego czynimy drugiemu, świadczy o naszej wielkości. Dziękuję wam za to, że jesteście. Ks. kanonik Dariusz Żarkowski przekazał laureatom wizerunek Muszli Jakubowem.

fot. Andrzej Ryfczyński
W imieniu władz samorządowych uczestników Gali XX Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” powitał Bronisław Karpiński burmistrz Kamienia Pomorskiego.

fot. Andrzej Ryfczyński
Joanna Fabisiak poseł do Sejmu RP, prezes Zarządu Fundacji „Świat na Tak” przedstawiła historię konkursu „Ośmiu Wspaniałych”: - Inspiracją rozpoczęcia konkursu dla mnie w 1993 roku na Żoliborzu w Warszawie był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie - wystarczy niewielu, by zmienić wiele - było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego konkursu. Należało znaleźć sposób upowszechnienia konkursu. Dla mnie, samorządowca, optymalną drogą jego realizacji wydawał się samorząd, co jak się okazało, było wyborem trafnym. Ustrój Warszawy zakładał wówczas funkcjonowanie siedmiu dzielnic-gmin. Było to dobre nawiązanie do filmu. Gdy jednak utworzono w stolicy ósmą gminę, konkurs został nazwany „Ośmiu Wspaniałych”. Mimo tej korekty nazwy filmowej, przesłanie zawsze jest aktualne i zrozumiałe. Tak oto te dwie rzeczywistości samorządowa i filmowa, dobrze się uzupełniły i stworzyły nową atrakcyjną jakość.

fot. Andrzej Ryfczyński
Tytuł laureata XX Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” otrzymali: Natalia Deptuła – Sochaczew; Patryk Machaj – Dębica; Aleksandra Tobiś – Olesno; Bartosz Wojtkowski – Brzeg; Mariusz – Klimczak Włocławek; Sławomir Kuczak – Zielona Góra; Martyna Kuczyńska – Legnica; Paulina Zaremba – Kluczbork. Wyróżniona została Natalia Gajowska z powiatu Namysłów. Laureaci otrzymali pamiątkowe plakietki oraz wieczne pióra z dedykacją Prezydenta RP.
Oprócz Scholi „Promyczki Duszy Chrystusowej” na gali wystąpił chór Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim oraz kwartet złożony z przyszłych nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim.
Galę, w której uczestniczyło 250 wolontariuszy prowadzili: Bożena Górska sekretarz Gminy Kamień Pomorski, członkini jury konkursu oraz Andrzej Jędrzejewski zastępca burmistrza Kamienia Pomorskiego.

fot. Andrzej Ryfczyński
Galę zakończyło przekazanie sztandaru Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” przedstawicielom Ostródy, przyszłorocznemu organizatorowi gali konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.
kam
źródło: www.ikamien.pl
Nie Kleru zachłanność lecz mieszkańców, uczyniła zeń parodię miasta. To przez waszą chciwość Kamień nie ma Kina, Klubu, Hotelu z bankietem, wspomnianej Sali Koncertowo-balowej. Mieszkańcy sami się zrzućcie i wybudujcie sobie salę koncertową. Czemu duchowni mają wam ciągle ratować wasz" kulturalny" nos? od wieków to robili i robią dalej. Ale wam się dalej nie podoba. Zróbcie teraz coś sami. Zobaczymy kto będzie od niej przychodził. a Kościół Mariacki był i będzie świątynią. Oddajcie Bogu co należy o Boga a cezarowi co należy do cezara.
Zachłanność kleru nie ma granic, stąd nie mamy sali widowiskowej.
Popieram tę opinię. Wielokrotnie uczestniczyłem w imprezach organizowanych w tym obiekcie. Występował tam nawet Czesław Niemen Wydrzycki i wielu innych znanych artystów. Kościół ten nie należał do katolików i mógł nadal pełnić rolę sali widowiskowej.
No właśnie- z relacji widać, że nie ma w Kamieniu sali w której mogłaby odbyć się taka impreza. Została katedra jako jedyne miejsce. I tu zadam księdzu proboszczowi pytanie- po co wam kościół Najśw. Marii Panny? Tam kiedyś była piękna, dobrze wyposażona sala widowiskowa. Przyjeżdżały super zespoły i były niezapomniane koncerty. A teraz jest w Kamieniu kolejny, pusty kościół. I po co wam tyle tego? Utrzymać trzeba, remontować a i wiernych coraz mniej...
OSTRÓDY, a nie OstrUdy!