POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [08.06.2014, 20:47:42] • Powiat Kamieński

Linia brzegowa cofa się średnio o 60 centymetrów rocznie

Linia brzegowa cofa się średnio o 60 centymetrów rocznie

fot. kam

Na plażach nad Bałtykiem trwają roboty budowlane, związane z realizacją unijnego projektu pn. „Modernizacja i budowa umocnień brzegowych zachodniego wybrzeża”. Nie ma jednak obaw, by w wakacje wypoczynek plażowiczów zakłócił huk maszyn.

W ramach modernizacji i budowy umocnień brzegowych zachodniego wybrzeża, w Międzywodziu powstaje opaska z narzutów kamiennych. W Rewalu budowana jest grupa drewnianych ostróg, a w Niechorzu - zabezpieczenie w postaci ścianki szczelnej z oczepem.

- Na chwilę obecną nie jest planowane prowadzenie robót w miesiącach wakacyjnych - uspokaja Ewa Wieczorek, naczelnik Biura Dyrektora i rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Linia brzegowa cofa się średnio o 60 centymetrów rocznie

fot. kam

Umowę o dofinansowanie tego unijnego projektu Urząd Morski podpisał w 2012 r. Przedsięwzięcie obejmuje: wykonanie zabezpieczenia w postaci ścianki szczelnej oporowej podstawy klifu w Niechorzu (od km 367,50 do km 367,70), wykonanie zabezpieczenia w formie modernizacji istniejących i uzupełnienia w formie nowych ostróg brzegowych z narzutu kamiennego w Niechorzu (od km 366,65 do km 368,25), wykonanie zabezpieczenia w postaci wzmacniającej opaski kamiennej u podstawy klifu w Niechorzu (km 368,25 do km 368,55), wykonanie zabezpieczenia w formie modernizacji istniejących i uzupełnienia w formie nowych ostróg palisadowych, drewnianych w Rewalu (od km 370,60 do km 371,80), wykonanie zabezpieczenia w postaci wzmacniającej opaski kamiennej u podstawy wydmy w Międzywodziu (od km 392,56 do km 393,04).

- W wyniku realizacji projektu wybudowane lub zmodernizowane zostaną zabezpieczenia wybrzeża w formie opasek i ostróg brzegowych na łącznej długości 3,58 km linii brzegowej - informuje Ewa Wieczorek.

Prace mają zabezpieczyć przed pogłębiającą się erozją brzeg wydm i klifów. Gdyby tego nie zrobiono, zagrożone podmyciem byłyby budynki, budowle oraz infrastruktura publiczna. Chodzi też o przeciwdziałanie wzmożonym procesom abrazji i rosnącej aktywności sztormowej morza, prowadzącej do zagrożeń związanych z zatopieniem, podtopieniem strefy brzegowej oraz cofaniem się linii brzegowej w głąb lądu.

- Trwałym efektem ekologicznym na zabezpieczonych odcinkach będzie ustabilizowanie linii brzegowej i wyeliminowanie zjawiska jej cofania się średnio o około 0,6 m na rok - dodaje pani rzecznik.

Całkowity koszt projektu to ponad 27 milionów złotych, z czego kwota dofinansowania to prawie 23 miliony złotych. Realizacja projektu zakończy się na przełomie 2014 i 2015 roku.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Poniedziałek [09.06.2014, 15:54:12] • [IP: 83.8.203.***]

informacja nieaktualna roboty dawno się skończyły w okolicy Międzywodzia

Gość j23 • Poniedziałek [09.06.2014, 15:42:02] • [IP: 83.23.89.**]

najwyższy czas zająć się umocnieniem wydm a nie corocznym wycinaniem drzew w pasie nadmorskim, tutejszy urząd morski tylko to robi najlepiej..

Gość • Poniedziałek [09.06.2014, 06:33:22] • [IP: 83.23.46.**]

w Rewalu niema takiego zagrożenia a poczynają odpowiednie kroki...najwyższy czas na Dziwnów

Gość j23 • Poniedziałek [09.06.2014, 06:31:16] • [IP: 83.23.46.**]

Stan umocnień od Andrzejówki w Dziwnowie w stronę Dziwnówka jest w opłakanym stanie..pracownicy urzędu morskiego od lat, tylko grodza siatka na okres letni wydmy, i tną i tak już przerzedzony las przyległy do wydm..ze tez nikt z kompetentnych osób tym się nie zainteresował? Może nasz włodarz weźmie sprawy w swoje ręce i ruszy odpowiednie władze do czynów...a pokazał ze potrafi, wiec oczekujemy na reakcje

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■