Przebieg uroczystości:
09:00 Pełnienie warty honorowej przez strażaków gminnych jednostek OSP i uczniów Wolińskich Szkół
10:00 zbiórka przed bramą cmentarza w Wolinie
10:15 przemarsz Kombatantów, mieszkańców, uczniów, przedstawicieli władz samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych Gminy i złożenie kwiatów na Kwaterze polskich Żołnierzy poległych w 1945 r. Apel poległych.
13:00 uroczyste spotkanie przy kawie, Kombatantów i Sybiraków w sali Tradycji Muzeum Regionalnego w Wolinie im. Andrzeja Kaubego.
17:00 spotkanie mieszkańców, Kombatantów i Sybiraków w Kolegiacie Wolińskiej Kościół pw. Św. Mikołaja w trakcie, którego zostanie przedstawiona:
- Prezentacja multimedialna wraz z wykładem poświęconym rozpoczęciu i dziejom II wojny światowej, przedstawiona przez pracownika naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
- II wojna światowa w poezji w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Wolinie
- wspomnienia wojenne uczestników spotkania
18:00 po zakończeniu spotkania będzie sprawowana uroczysta Msza Św. w intencji poległych za Ojczyznę i o błogosławieństwo Najjaśniejszej Rzeczpospolitej
Główne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odbyly się tam gdzie wojna się rozpoczęła - na Westerplatte. Na terenie gminy Wolin, w Wisełce, żył jeden z obrońców Westerplatte, zmarły przed paru laty Pan Konstanty ŻURAWSKI. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Kołczewie. Wstyd mi za władze samorządu terytorialnego i Gminy, że zapomniały złożyć symbolicznej wiązanki kwiatow i zapalić znicza na grobie Pana Konstanetego.
ile zarobi proboszcz jan ubermann?? przy tej uroczysztosci!!