Celem organizatorów i uczestników Rajdu Zaślubin jest upamiętnienie tego mało znanego faktu z historii II wojny światowej w 65 rocznicę od jej zakończenia.
fot. Organizator
W dniu 15 marca 2010 r. w Dziwnówku odbędzie się inscenizacja uroczystości zaślubin z morzem, jakie odbyły się w tej miejscowości w 1945 r. Organizatorem imprezy w Dziwnówku jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie oraz szczecińskich kolekcjonerów i pasjonatów techniki wojskowej przy wsparciu Gminy Dziwnów.
Celem organizatorów i uczestników Rajdu Zaślubin jest upamiętnienie tego mało znanego faktu z historii II wojny światowej w 65 rocznicę od jej zakończenia.
Program:
15 marca 2010 - poniedziałek
10.00 - uroczyste rozpoczęcie Rajdu Zaślubin – Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki - wyjazd ze Szczecina do Dziwnówka,
14.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym żołnierzom 5 Pułku Piechoty
2DPPomnik odsłonięty w 1975 r. poświęcony żołnierzom polskim 2 Dywizji Piechoty 1 Armii WP walczącym podczas II wojny światowej którzy stoczyli w 1945 r. ciężki bój o Dziwnówek i Wrzosowo. Pomnik usytuowany przy rozwidleniu dróg do Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego i Pobierowa. Tekst na pomniku w Dziwnówku - "Wyzwolicielom Dziwnówka 5 kołobrzeskiemu pp 2DP im H. Dąbrowskiego w 30-lecie LWP"
14.15 - zaślubiny z morzem na plaży w Dziwnówku – wjazd kolumny na plaże i przejazd do Dziwnowa i dalej ulicami miejscowości
15 marca na plaży w Dziwnówku po wcześniejszych walkach o przełamanie Wału Pomorskiego pod Bobrujskiem i Wierzchowem a następnie pod Kamieniem Pomorskim, Wapnem i Wrzosowem żołnierze 2 DP im. J.H. Dąbrowskiego dokonali symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Jest to mało znany fakt z historii polskich ceremonii morskich.
15.00 - pokaz historycznych pojazdów wojskowych biorących udział w rajdzie na nabrzeżu vis a vis Urzędu Gminy w Dziwnowie
Serdecznie zapraszamy.
ssijcie
Do Cenzora:1Czy ty zdajesz sobie sprawę GDZIE JEST GÓRNY DZIWNÓW??2A skąd te tzw.pułk forteczny się wziął?-ze Świnoujścia.Człowieku zastanów się.Masz zmasakrowanych ludzi w Świnoujściu po bombardowaniu, a ciągle napływają nowi żeby uniknąć losu przykładowego Gustloffa trzeba się bronić i osłaniać uciekającą ludność. zostawił byś swoje wojska w zniszczonym mieście na pastwę lotnictwa??Dziwnów wcale nie był najważniejszy...owszem był ważny.A ludziom ze Świnoujścia i tak już nie miał kto pomagać, to była najzwyklejsza masakra.Więc zgrupowano poprzez PSY-żandarmerię polową wszystkich tych co mogli walczyć i ruszono aby odbić" utracone ziemię"-CENZOR-zdaj sobie sprawę z jednego i pogódź się z tym DZIWNÓW NIGDY NIE ZOSTAŁ ZDOBYTY!!(czytanie książki" Zdobywanie Polski Północnej" to za mało, trzeba rozmawiać ze świadkami, jak jeszcze żyli...)
Do Hermana; 13 marca nikt nikomu niczego już nie odbijał, szczególnie ze Świnoujścia, tam leczyli rany po amerykańskim bombardowaniu. Front zatrzymał się w Górnym Dziwnowie i trwał tam do 2 maja 1945 roku. Dziwnowa, a nie Dziwnówka bronili: 8. Pułk Grenadierów Marynarki Wojennej (Mar.Gren.Rgt. 8)1. Fortecznego Pułku Alarmowego (FAR 1)punkt dowodzenia 1 km na północ od Międzywodzia Oberst Sommer, oraz 2. Forteczny Pułk Alarmowy (FAR 2) dowództwo Oberst Joachim Habben, punkt dowodzenia Dargobądź. Przy czym nazwa pułk, dywizja, batalion już niczego nie stanowiły, były rozbite i nie miały pełnych stanów osobowych nie mówiąc o sprzęcie (chyba że tam byłeś - w tej 6.Szkole Łączności Luftwaffe i wiesz lepiej).
impreza-jak i myśl przednia, ale czy tak było na prawdę??Wiem, że Dziwnówek został zaraz odbity przez elewów 6 szkoły Luftwaffe i jeden z pułków fortecznych ze Świnoujścia.
Super!! W końcu jakieś ciekawe wydarzenie w mojej kochanej miejscowości :)
No i fajnie ^^ mam tylko nadzieję ze zdążę chociaż na ten koncowy pokaz