POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [07.03.2010, 07:33:01] • Kamień Pomorski

Wojenne losy skarbca katedry kamieńskiej

Wojenne losy skarbca katedry kamieńskiej

Relikwiarz skrzynkowy.( fot. archiwum autora )

Dokładnie 5. marca br. roku minęła 65. rocznica zdobycia Ziemi Kamieńskiej przez wojska 2. Frontu Białoruskiego marszałka K. Rokossowskiego. Z datą tą ściśle wiąże się historia zaginięcia, a potem poszukiwań przedmiotów, należących do skarbca katedry p.w. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Nie był to w powszechnym tego słowa znaczeniu skarb. W jednym z pomieszczeń katedry, od początku jej istnienia nazywanego skarbcem, przez wieki dzięki hojności książąt pomorskich, rycerzy, biskupów, kapituły i innych ofiarodawców gromadzono różne przedmioty, przede wszystkim kultu religijnego, które z czasem stawały się bezcenne, nie tyle z uwagi na ich wartość materialną, co historyczną czy kultową, jak np. relikwiarz św. Korduli. 5. marca w 1945 roku zaginęły one w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach i śmiem twierdzić, że bezpowrotnie.

Mówiąc o skarbcu katedry kamieńskiej zaznaczyć trzeba, że został on poprzez nie do końca zrozumiałe decyzje niemieckich władz nierozerwalnie związany z rodziną Flemmingów. Nie sposób zatem przypomnieć choćby jednym zdaniem, kto to byli Flemmingowie? To stary, wywodzący się z Brabancji flamandzki ród, który rozprzestrzenił się w całej Północnej Europie: Anglia, Dania, Szwecja, Niemcy i Polska. Siedzibą rodową na Pomorzu był zamek w Buku. Flemmingowie należeli do szlachty pomorskiej, która bardziej niż Niemcy zwalczała wszystko, co słowiańskie, dorównywali jej w tym tylko Prusacy.
Dziwnym wydaje się być u niektórych historyków fascynacja tą rodziną i zachwalanie jej zasług dla kultury Pomorza Zachodniego.
A dla Polski? Taki urodzony w pobliskim Trzęsaczu Jakub Henryk Flemming wspólnie Janem Jerzym Przebendowskim sprowadzili na Polskę jedno z większych nieszczęść w osobie Augusta z dynastii Wettinów, a obecne afery korupcyjne bledną wobec tego, co tenże Flemming pospołu z Przebendowskim i Brühlem wyczyniał za obu królów z saskiej dynastii Wettinów. Powierzenie zatem skarbca katedralnego takiej rodzinie, jak się potem okazało – było decyzją cokolwiek ryzykowną.

Wojenne losy skarbca katedry kamieńskiej

Relikwiarz. Obok czaszka Św. Corduli.( fot. archiwum autora )

Wywóz skarbca do Benic

Kłamliwą jest rozpowszechniana przez wielu historyków i publicystów teza, że to Superintendent Lic. Johannes Scheel proboszcz katedry kamieńskiej w 1944 roku zdecydował o przeniesieniu zawartości skarbca katedralnego do Benic i powierzył go Flemmingom. Podkreśla się także, jakoby nie zachowały się na tą okoliczność żadne dokumenty. Tymczasem sprawa wygląda całkowicie inaczej.
Po raz pierwszy problem ewakuacji skarbca katedralnego poruszony został w piśmie dr Nothnagela, konserwatora Prowincji Pomorskiej (Pomorze nie było landem tylko prowincją) do Johannesa Scheela Superintendenta Lic. proboszcza katedry ka­mieńskiej z dnia 10 stycznia 1940 roku. W wyniku tej korespondencji od grudnia 1940 roku wszystkie wartościowe przedmioty ze skarbca katedralnego znajdowały się już w skarbcu siedziby powiatu (obecnie sanatorium „Chrobry”), o czym pismem z 7 grudnia 1940 roku Superintendent Lic. Johannes Scheel poinformował konserwatora Prowincji Pomorskiej Nothnagela. Sprawa ewakuacji dzieł sztuki nabrała nowego wymiaru po ataku powietrznym Królewskich Sił Lotniczych (RAF-u) na gęsto zaludnione Stare Miasto w Lubece w noc poprzedzającą niedzielę palmową z 28 na 29 marca 1942 roku. W wyniku ataku zginęło 320 osób, a 1044 budynki zostały zniszczone lub uszkodzone, m.in. katedra, kościół Mariacki oraz kościół św. Piotra. Lubeka była pierwszym dużym miastem niemieckim, zaatakowanym na mocy brytyjskiej dyrektywy o nalotach dywanowych.
Już 10 kwietnia 1942 roku w ministerstwie nauki, wychowania i oświaty odbyła się narada konserwatorów zabytków z całych Niemiec, na której podjęto decyzję o ewakuacji dzieł sztuki. Powodem ewakuacji nie była myśl o przegranej wojnie, tym bardziej totalnej klęsce, bo takiej myśli w Niemczech nikt wtedy nie dopuszczał, lecz ataki lotnicze aliantów na obiekty wojskowe.
Rektor uniwersytetu w Gre­ifswaldzie zaproponował, by dzieła sztuki umieścić m.in. w starych wiejskich ikamiennych ko­ścio­łach w promieniu 15 km od obiektów militarnych. Dla skarbca katedralnego w Kamieniu z uwagi na lotnisko morskie w Dziwnowie wybrano ikamienny kościół w Mechowie (Dorphagen) i w Śniatowie (Schnatow). 4 maja 1942 roku ministerstwo oraz poszczególni gauleiterzy (szefowie NSDAP na szczeblu landu) zarządzili ewakuację skarbów kultury w całych Niemczech. Tymczasem ustosunkowana hrabina von Flemming wymogła by 8 maja 1942 roku skarbiec zamiast do wyznaczonych wcześniej miejsc trafił do Benic. Jestem w posiadaniu kopii unikalnego dokumentu – jest to wykaz przedmiotów z katedry, przekazanych pod opiekę rodziny von Flemming z Benic. Wykaz zawiera 38 pozycji i podpisany jest przez Superintendenta Lic. proboszcza katedry kamieńskiej Johannesa Scheela, nosi on datę 8 maja 1942 roku.

Wojenne losy skarbca katedry kamieńskiej

Trasa ewakuacji.( fot. archiwum autora )

Ewakuacja

Kolejna nieścisłość to opis ewakuacji skarbca w dniu 5 marca 1945 roku. Ewakuacja rozpoczęła się 5 marca 1945 roku o 3.00 rano, kiedy wojska rosyjskie znajdowały się w pobliskim Golczewie, a więc zaledwie około 10 km od Benic. Około godz. 5.00 wyruszono w kierunku Dobropola, Parłówka i dalej do Wolina. W Parłówku kolumna natknęła się na rosyjskie czołgi, jadące od strony Wysokiej Kamieńskiej w kierunku Wolina. Część kolumny utknęła w okolicach Troszyna, jeden z wozów został rozbity pociskiem, pozostałe cofnęły się z powrotem w kierunku Benic. Tak mniej więcej sprawę po raz pierwszy Hasso Graf von Flemming, właściciel Benic, przedstawił na Konwencie ewangelickich gmin Pomorza w dniach 3-5 czerwca 1955 roku, a więc w 10 lat po opisanych wydarzeniach.
Flemmingowie próbowali tłumaczyć się, że troszczyli się w sposób należyty o powierzony im skarbiec, tylko Rosjanie im przeszkodzili wykonać zadanie do końca. Uważam, że czując na plecach lufy radzieckich czołgów, Flemmingowie ratowali przede wszystkim własną skórę i własny dobytek, zostawiając na pastwę losu skarbiec katedry kamieńskiej. Wystarczyło rozpocząć ewakuację dwa, a przynajmniej jeden dzień wcześniej.
Część świadków ewakuacji skarbca twierdzi, że skrzynie zawierające skarbiec katedralny były tylko w nowym kościele, inni, że w obu kościołach (w tym czasie w Benicach stały dwa kościoły) oraz dwie skrzynie zupełnie zapomniane (pozostawione) w pałacu Flemmingów. Jeśli chodzi o środki transportu, zdania są podzielone; część świadków mówi o wozach konnych, inni o traktorze z dwiema przyczepami. Część świadków zeznała, że nie wiadomo, co było w skrzyniach i czy naprawdę zabrano wszystko, w tym relikwiarz św. Korduli, gdyż nikt skrzyń nie otwierał, by sprawdzić ich zawartość.

Wojenne losy skarbca katedry kamieńskiej

Wnętrze skarbca.( fot. archiwum autora )

Flemmingowie zawiedli

Dlaczego zwlekano z ewakuacją skarbu do czasu, gdy Armia Czerwona była już pod Kamieniem, a więc do rana 5 marca 1945 roku? Dlaczego wybrano drogę na Wolin, a nie Kamień, Dziwnów i dalej na Świnoujście, wówczas jeszcze w miarę bezpieczną? Czy w chaosie i panice, spowodowanej widokiem rosyjskich czołgów, Flemmingowie, salwując się ucieczką, nie zapomnieli o skarbcu katedralnym? Czy Flemmingowie sprostali nałożonym na nich zadaniu ocalenia skarbca katedralnego w sposób należyty?
Nie ma żadnych rzeczowych opracowań na temat powojennych losów przedmiotów ze skarbca katedry kamieńskiej. Jedyną rzeczą, godną uwagi na ten temat, jest zrobiona przed wielu laty audycja przez telewizję szczecińską. Wszystkie późniejsze publikacje, w tym prasowe, powielają w różnych odmianach to, co zawierała owa audycja. Wszystko to jednak: zarówno opowieści Niemców jak i Polaków, pracujących u Flemmingów, świadków wydarzeń, jak i samych Flemmingów daje obraz zafałszowany. Gdyż to Flemmingowie odpowiedzialni są za zaginięcie skarbca katedralnego, bowiem nie zdali egzaminu w godzi­nach próby. Po prostu nie sprostali zadaniu, jakie w 1942 roku wzięła na swoje barki pani Flem­ming z Benic.
Jedynym w miarę rzetelnym opracowaniem jest artykuł Adalberta Holtza „Ist der Cordula-Schrein aus dem Domschatz Cammin verloren? Bericht und Dokumentation” (Relikwiarz Corduli ze skarbca katedry w Kamieniu stracony? Relacja i dokumenty) zamieszczony w Baltische Studien z 1965 roku.

Część skarbca się odnalazła

Przed kilku laty nieżyjący już mieszkaniec Benic opowiadał mi: - Dzieci mieszkańców Benic bawiły się takimi niedużymi kolorowym domkami. Czyżby chodziło o wymienione w wykazie Scheela pod pozycjami 2 i 7 relikwiarze? Jeśli skarbiec istotnie opuścił Benice, to skąd w katedrze kamieńskiej znalazła się czaszka, uszkodzona cięciem miecza, będąca czaszką św. Korduli (patrz zdjęcie), skąd ufundowany przez biskupa Martina Caritha futerał na mitrę biskupią, także wymieniony w wykazie Superintendenta Lic. Johannesa Scheela pod pozycją 34? Ornaty i wiele innych jeszcze przedmiotów, widzianych było po wojnie w pobliżu Benic. W Muzeum Narodowym w Szczecinie znajduje się Krucyfiks zwany Drzewem Życia, wymieniony pod pozycją 36 lub 37 wykazu Superintendent Lic. Johannesa Scheela. Wymieniony pod pozycją 38 ołtarz główny na powrót znajduje się w katedrze. Jakiś czas temu inny mieszkaniec Benic powiedział mi, że w pierwszej połowie lat 90. XX wieku ktoś za wsią wykopał w nocy duży dół i coś z niego wyciągnął. Czyżby była to część skarbca? W tej sytuacji zasadne jest pytanie: czy skarbiec w całości i czy w ogóle opuścił Benice i czy celowym jest dalsze jego poszukiwanie?
Tak więc, nie ma żadnego tajemniczego zniknięcia skarbca, nie ukradli go także Rosjanie, jak sugerują inni. Skarbiec po prostu przepadł w wojennej zawierusze, bo jak zwykle zawiedli ludzie, którym zaufano. Jedyną drogą, którą można było się jesz­cze w miarę bezpiecznie przebić 5 marca 1945 roku na Wyspę Wolin, jak już wyżej wspomniałem była droga na Dziwnów i Międzyzdroje, które w rękach niemieckich pozostały do 5 maja 1945 roku. Ale to już całkiem inna historia.

Marian Klasik


komentarzy: 20, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-20 z 20

Gość • Środa [10.03.2010, 00:28:04] • [IP: 188.147.33.**]

bardzo ładnie panie klasik, ale pominął pan kilka faktów, prosze zapoznać się z losami niektórych przdmiotów które zostały odnalezione i pochodziły z tego majdanu który pan fleming woził, pan fleming nigdy prawdy nie powie gdyż jest niemcem.:P

Gość • Poniedziałek [08.03.2010, 19:15:13] • [IP: 95.41.152.**]

To nie tylko skarbiec katedralny - trwają obecnie intensywne poszukiwania najstarszego kondensatora elektrycznego na świecie tzw. butelki lejdejskiej - przez nas zwanej butelki Kleista. Zaginęła w latach 80- tych XX wieku. To jest priorytet dla Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej- odzyskanie jak największej liczby cennych zabytków wywiezionych długo po wojnie. Na razie udalo nam się odzyskać cenne szklane negatywy Adolfa Bartelta, zresztą zapraszamy w czerwcu na wystawę.

r137@wp.pl • Poniedziałek [08.03.2010, 18:58:23] • [IP: 77.254.176.***]

Wydaje mi się, że warto skupić się na poszukiwaniach elementów skarbca z powyższego wykazu. Z pewnością należałoby zweryfikować wszelkiego rodzaju informacje. Jest to żmudna praca, czasami dająca swoje efekty w późniejszym czasie. Z wielką chęcią przyłączył bym się do poszukiwań. Pozdrawiam. A.G. aus Bromberg.

Gość • Poniedziałek [08.03.2010, 15:06:28] • [IP: 83.21.206.**]

Mam nadzieje, że niezwykle ciekawy temat historii naszego regionu będzie kontynuowany.Pozdrowienia dla redakcji

ziomek • Poniedziałek [08.03.2010, 14:43:01] • [IP: 83.168.85.***]

Rozszerzenie tematu skarbca ! rozrywka.onet.pl/prasa/2196, 1087026, 1, odkrywca, zaginiony_relikwiarz, druk.html

ziomek • Poniedziałek [08.03.2010, 14:39:04] • [IP: 83.168.85.***]

www.katedra.architektura.pomorze.pl/skarbiec/
skarbiec.html. Na tej stronie można poznać relacje świadków z 1945 r. dotyczące losów skarbca.

Patyk • Poniedziałek [08.03.2010, 09:44:52] • [IP: 95.129.224.***]

Panie Marianie jak zwykle pełen podziw i szacunek...jest pan wybitnym historykiem, czekam na kolejne pańskie książki :) Pozdrawiam stała czytelniczka P ;)

Gość • Niedziela [07.03.2010, 16:35:01] • [IP: 83.168.85.***]

Trudno jest ocenić, kto wie więcej czy lepiej. Inna wiedza jest historyka - nauczyciela szkolnego a inna historyka - przekopującego różne archiwa i spisującego relacji ludzi, żywych świadków historii. O ile dobrze pamiętam t w naszej kamieńskiej bibliotece naliczyłem 5 książek M. Klasika:"Golczewo 1304-2003 - 700 lat historii", " Von Kleist powrócił do Kamienia" o twórcy kondensatora elektrycznego, " Tajna operacja wywiadu PRL - Szpital polowy 250 w Dziwnowie", " Powiat Kamieński" historia powiatu od 1815 roku, " EB de Croy - fundator organów w katedrze kamieńskiej" pana przewodniczącego książek się nie doszukałem. Prasa pisała że wydrukowany zostanie" Dziwnowski front 5.3.1945-4.5.1945" i" Największy na Pomorzu - Zamek biskupów kamieńskich w Golczewie" i to tyle

Gość • Niedziela [07.03.2010, 13:42:15] • [IP: 92.251.171.**]

Drogi gościu, jak byś czytał z odrobiną wyobraźni, to może byś się łaskawie domyślił, że był moim nauczycielem parę lat. Dobrze, że po skrótach się domyśliłeś, kogo miałem na myśli. Nazwiska celowo nie pisałem, bo może sobie tego by nie życzył.

Gość • Niedziela [07.03.2010, 13:22:44] • [IP: 82.5.207.***]

przewodniczący rady miasta to historyk przede wszystkim liceum ogólnokształcącego, drogi gościu ;)

Jareczek • Niedziela [07.03.2010, 13:22:38] • [IP: 83.25.158.***]

www.youtube.com/watch?v=5FClwWilIbs SUPER SUPER SUPER! Czekam na dalsze części... Bo moje miasto to: Kamień Pomorski! Serdecznie pozdrawiam

Gość • Niedziela [07.03.2010, 12:46:12] • [IP: 95.40.28.***]

Od momentu powołania w Kamieniu Pom. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wszelkie prace ziemne związane z inwestycjami miejskimi prowadzone są pod nadzorem archeologa. Wojewódzki Konserwator zabytków wydał zgodę żeby wszystkie zabytki odkryte podczas wykopalisk zostały w kamieńskim muzeum. Jest to ważne dla nas tym bardziej, że niedługo rozpoczynają się prace ziemne na ul. Staromiejskiej, gdzie na pewno odkryjemy liczne zabytki.Co do inwestycji prywatnych niestety tutaj nie możemy zrobić zbyt wiele jeśli nie ma decyzji konserwatora o nadzorze, jedynie sam inwestor może z własnej nieprzymuszonej woli poinformować archeologa- niestety jest to zjawisko niezwykle rzadkie.

Gość • Niedziela [07.03.2010, 12:44:11] • [IP: 92.251.171.**]

Dlaczego nie ma wzmianki o Górze Bukowej, na której były zakopane kosztowności... I po emisji programu w TVP w drugiej połowie lat 70-tych rozpoczęło się nagminne przekopywanie terenu przez amatorów... Mógłbym podać więcej szczegółów, ale... Czy na pewno p. M. Klasik wie najwięcej? Ja bym powiedział, że więcej może wiedzieć Historyk z SP.1 (Przew.RM).

Gość • Niedziela [07.03.2010, 12:12:30] • [IP: 89.229.92.**]

Budowa kolosa przy Kopernika, była na pewno odpowiednio" finansowana"... Kilka lat wcześniej gdy budowano schody między garażami znaleźli bombę ok 300kg zdaje się i trochę srebrnych monet. Na miejscu byłego parkingu przy przychodni pewnie też by się znalazło ciekawe rzeczy, zważywszy na fakt że stał tam kiedy browar, który został w czasie wojny zbombardowany...

Gość • Niedziela [07.03.2010, 11:43:43] • [IP: 83.9.124.**]

Zadam jedno pytanie: Dlaczego przed każdym pozwoleniem na wybudowanie nowego budynku w naszym mieście nie jest dokładnie prześwietlony teren i grunt na którym ma być budowla? Przykład ? ulica Kopernika i nowa budowa koło przychodni. Czy jakikolwiek archeolog zbadał dokładnie piwnice po starym browarze które tam odkopano? a co jeśli tam znajdowały się jakieś skarby historyczne? - NIESTETY INWESTOR ZROBIŁ SWOJE I ZRÓWNAŁ TEREN DOKUMENTNIE - tak dbamy o naszą historię

Gość • Niedziela [07.03.2010, 10:34:46] • [IP: 95.40.28.***]

zapraszam na stronę Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej www.mhzk.eu

Gość • Niedziela [07.03.2010, 10:20:39] • [IP: 83.21.151.**]

Witam.Jest wiele historii tych ziem.Warto by było stworzyć tu historyczną podstronę dla ziemi Kamieńskiej od ujścia Odry, przez ujście Dziwny i nad zalewem Szczecińskim.Wiele jest jeszcze opowieści, historii i ciekawych wydarzeń. Pozdrawiam.

Gość • Niedziela [07.03.2010, 09:58:52] • [IP: 83.21.97.***]

Szacun dla p. Mariana Klasika!! Trzeba przyznać, że artykuły historyczne pisze bardzo ciekawe. Oby jak najczesciej pojawiały się na tej stronie. A może by tak stworzyć osobny dział poswiecony historii ziemi ikamienskiej??

Pablo • Niedziela [07.03.2010, 09:26:41] • [IP: 188.192.172.**]

Tak najpierw to komplement dla P.Mariana... Za moich mlodocianych czasow w Kamieniu Pom. byl nazywany inaczej troche niz Historyk...Przemilczmy, ale naprawde wielki respekt, poniewaz wie o historii naszych ziem wiecej niz niejeden nauczyciel...Prawie kazdy artykul, ktory cofa sie do czasow wojny lub przed nosi podpis M.Klasik... i za to podziw skadam, niejeden nie wie nawet 1/100 o ziemiach Kamienskich co on... Coz..czasy sie zmieniaja...czyli Zeiten ändern sich ;)

Gość • Niedziela [07.03.2010, 08:55:08] • [IP: 83.9.124.**]

I co z tego, że masz rację; Niemcy nas złupili ruscy ograbili a i tak wychodzi na to, że musimy żałować że niby to wojnę wygraliśmy. Przepraszamy wszystkich wokół za krzywdy; Szteinbach chce odszkodowań, Niemcy wywalają Polaków z mieszkań, ruscy chcą nam odciąć gaz rurociągiem nord strim pod Bałtykiem a my co? - gówno z tego. Więc nie licz, że ktokowlwiek kiedykolwiek odda nam cokolwiek AMEN

Oglądasz 1-20 z 20
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■