ikamien.pl • Środa [07.05.2014, 10:45:19] • Wolin
Wolińska wiosna monodramu

fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Ośrodek Kultury Gminy Wolin zaprasza na Wolińską wiosnę monodramu. Odbędzie się ona od 7 do 10 maja 2014r. W programie m.in. spektakle, wystawy, koncerty, warsztaty
Program:
7-10 maja | środa-sobota | Woliński Ośrodek Kultury
Otwarte warsztaty teatralne i wokalne
8 maja | czwartek
18.00 | Woliński Dworek
„TEA –TRTYK ” otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Daniela Strzelczyka
9 maja 2014 | piątek
20.00 | Woliński Dworek
Teatr WARSawy, monodram Jacka Poniedziałka „Wraki”
ok. 21.30 | Woliński Dworek
Spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem, prowadzenie Daniel Źródlewski
22.30 | Ogrody Wolińskiego Dworku
Teatr obrazu „Wyspa”
10 maja 2014 | sobota
18.00 | Ogrody Wolińskiego Dworku
Pokaz spektaklu powarsztatowego
20.00 | Woliński Dworek
Spektakl „Zemsta Czerwonych Bucików” w wykonaniu Janusza Stolarskiego
ok. 21.30 Woliński Dworek
Spotkanie z Januszem Stolarskim, prowadzenie Daniel Źródlewski
22.30 | Ogrody Wolińskiego Dworku
Koncert zespołu CHORZY

fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Otwarte warsztaty teatralne i wokalne (Ośrodek Kultury Gminy Wolin, ul. Zamkowa 23)
Zapraszamy do udziału chętnych powyżej 12 roku życia. Zajęcia są nieodpłatne, odbywać się będą od środy do piątku w godzinach od 17:00 do 19:00, w sobotę od 11:00 do 19:00 (z przerwą od 16:30 do 18:00). W programie warsztatów aktorskich (prowadzi aktorka Teatru KANA w Szczecinie) m.in. ćwiczenia fizyczne oparte na improwizacji, rozwijające świadomość ciała, emocji, empatię. W programie warsztatów wokalnych - technika głosu białego (naturalna emisja głosu), nauka ludowej pieśni bałkańskiej i polskie. W sobotę o godz. 18:00 prezentacja /pokaz (grupa aktorska i wokalna) dorobku powarsztatowego.
Wernisaż wystawy rysunku satyrycznego pod nazwą „TEA –TRTYK ”
Odsłona teatru, tańca, śpiewu w ujęciu humorystycznym, wielkoformatowe prace autorstwa Daniela Strzelczyka, mieszkańca Wolina, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się ,rysunkiem, ilustracją , plakatem, malarstwem. Twórca w swojej karierze wystawiał prace na wystawach między innymi w : Niemczech, Turcji, Serbii i Czarnogórze, Słowacji, Czechach, Belgii, Szwecji, Korei, Chinach, Macedonii, Bośni i Hercegowinie. Jest laureatem:
I nagrody, „Prezentacje Artystyczne...” w Szczecinie, otrzymał Nagrodę Galerii podczas Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ”Jaka będę...” w Barcianach i wiele innych.

fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Spektakl „Wraki” według Neila LaBute’a w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, w wykonaniu Jacka Poniedziałka, Teatr WARSawy
Zaskakujący i poruszający monodram. Wszystko zaczyna się we foyer teatru, gdzie widzowie stają się uczestnikami pogrzebu w stylu amerykańskim. Wszyscy spotykają się nad urną zmarłej niedawno Mary Jo, a jej mąż Edward Carr wygłasza przemówienie. Staje się ono terapeutyczną refleksją nad własnym życiem, zwłaszcza nad czasem, który spędził w związku małżeńskim. Mówi m.in. o plotkach na ich temat, seksie i łączącym ich wspólnym biznesie. Wszystko to prowadzi do zaskakującego finału, po którym wszystko okaże się inne, niż się wydawało. Trzeba będzie podważyć wszelkie wnioski wyciągnięte podczas spektaklu. Czas na prawdziwą refleksję nadejdzie wraz z kurtyną - po odkryciu tajemnicy Edwarda i Mary.
Być kochanym albo kochać kogoś nigdy nie jest niczym złym. Wiecie... miłość to bardzo szczególne coś, wszystko jedno jaką formę przybiera. Bohatera sztuki - Edwarda Carra poznajemy w domu pogrzebowym, w którym stoi trumna z ciałem ukochanej żony. Następnego dnia ma się odbyć pogrzeb. Czuwając przy niej Carr próbuje opowiedzieć (sobie i nam) dramatyczną i wzruszającą historię swojego życia. O żonie, o dzieciach, o sobie. Mówi o plotkach (żona była starsza ”jakieś 15” lat), mówi o seksie („nigdy dość bycia w niej”) i o wspólnym biznesie - odrestaurowywanie i wynajem klasycznych aut. Ta historia zaskakuje finałem. Rodzi szok, i pytanie: czy można szczerze kochać osobę, którą się oszukiwało dwadzieścia lat? Bo jest to historia mężczyzny-sieroty, który szukając matki znalazł miłość swojego życia. Dramat LaBute’a jest więc spowiedzią, oczyszczeniem, próbą dotarcia do prawdy. Jest pytaniem o tabu kazirodztwa, a zarazem współczesną wersją mitu Edypa. Edypa, który nie chce się oślepić, chce żyć dalej.
„Wyspa” – teatr obrazu – malarstwo na żywo.
Artysta plastyk Daniel Strzelczyk wykona obraz o wymiarach 2/4 m. Tworzeniu obrazu towarzyszyć będzie starannie dobrany i zaaranżowany podkład muzyczno – wokalny. Aranżacja Tomasz Kubik, wykonanie: CHÓR JULIN pod kier. Józefa Romanowskiego, ORKIESTRA BĘBNIARSKA -WOLIN, ORIENT BLUES – EXPRES -Szymon Porowski – Trąbka, Wladimir Derkach – gitara.

fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Spektakl „ZEMSTA CZERWONYCH BUCIKÓW” według Philipa Dimitri Galasa
wykonanie - Janusz Stolarski
przekład i reżyseria- Sławomir Michał Chwastowski
oprawa plastyczna- Bohdan Cieślak
realizacja świateł- Renata Stolarska
Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach. Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”, który przyniósł autorowi znaczące wyróżnienia (m.in. Weekly Theatre Award, oraz Hollywood Drama – Logue Award). Został on przetłumaczony przez Sławomira Michała Chwastowskiego specjalnie dla Janusza Stolarskiego. Jest to dramat muzyczny, choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykański show biznesie, muzyka, który kiedyś był „sławną dziecięcą gwiazdą, śpiewającą sensacją podróżnych scen”. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Teraźniejszość, to koszmar z najczarniejszych snów każdego artysty - gra na kontrabasie na weselach - nie „do kotleta”, lecz „do resztek na talerzu, do tego co się nie zmieściło…”. Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o „Czerwonych Bucikach”. Klątwa, od której wciąż, na nowo „każdej nocy” próbuje się uwolnić. Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.
Koncert zespołu CHORZY NA ODRĘ
Od niedawna zespół nosi nazwę Chorzy. Przyjęli za własny styl określenie Rok Społeczny. W piosence tytułowej z debiutanckiego albumu 'Skończyliśmy się na Kill'em All' gościnnie wzięli udział: Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Piotr Banach, Piotr Gutek Gutkowski oraz Mieszko Sibilski. Chorzy (zapewne z winy własnej twórczości, przywodzącej na myśl zarówno performance jak i manifest artystyczny) są szeroko eksploatowani na gruncie teatralnym, ale nie tylko, gdyż jako laureaci Lizard King Festival 2011 wpisują się w dużo szerszy nurt i świetnie radzą sobie na dużych scenach, wykorzystując doświadczenie teatralne do niecodziennej interakcji z publicznością.
W Krakowie zdobyli Grand Prix Festiwalu Korowód 2012, którego jedną z nagród był występ na żywo na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia ze studia im. Agnieszki Osieckiej.
Ośrodek Kultury Gminy Wolin