W poniedziałek, 1 marca br. zadanie to realizowała 30. Kompania Chemiczna 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspólnie z pododdziałami chemicznymi i logistycznymi Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.
Odkażanie kontenerów ( fot. Piotr Płuciennik )
Przy Nabrzeżu Czeskim i Fińskim szczecińskiego portu handlowego miała miejsce dezynfekcja sprzętu Polskiego Kontyngentu Wojskowego, przetransportowanego drogą morską z Czadu.
W poniedziałek, 1 marca br. zadanie to realizowała 30. Kompania Chemiczna 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspólnie z pododdziałami chemicznymi i logistycznymi Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.
Odkażanie KTO Rosomak ( fot. Piotr Płuciennik )
Do Szczecina, pododdziały biorące udział w operacji odkażania, dotarły w niedzielę (28 lutego) i rozlokowały się na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej. W tym samym dniu chemicy z Dziwnowa wspólnie z żołnierzami z 10. Brygady Logistycznej z Opola, 55. Kompanii Chemicznej z Rozewia oraz 12. Kompanii Chemicznej ze Stargardu Szczecińskiego przygotowali nabrzeża przeznaczone do przyjęcia statku wraz z ładunkiem. Na Nabrzeżu Czeskim rozwinięty został punkt dezynfekcji kontenerów, natomiast na Nabrzeżu Fińskim punkt dezynfekcji pojazdów kołowych. Do akcji przeznaczono dziesięć instalacji rozlewczych IRS-2.
Rozładunek sprzętu z ładowni statku ( fot. Piotr Płuciennik )
Dezynfekcja rozpoczęła się po zacumowaniu statku w porcie. Specjaliści z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni przeprowadzili profilaktyczne rozpoznanie skażeń, po czym chemicy przystąpili do dezynfekcji 110 kontenerów i ponad 100 pojazdów kołowych. Akcję przeprowadzono w czasie 12 godzin ciągłej pracy. Całością wydzielonych sił dowodził kpt. Zbigniew OLEJNICZAK, dowódca 30. Kompanii Chemicznej z Dziwnowa, przy koordynacji kmdr Jacka BARAŃSKIEGO, szefa Obrony przed Bronią Masowego Rażenia z Dowództwa Marynarki Wojennej.
Stanowisko dezynfekcji pojazdów ( fot. Piotr Płuciennik )
30. Kompania Chemiczna jest pododdziałem 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przeznaczonym do likwidacji skutków awarii chemicznych i wypadków radiacyjnych, realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych oraz udziału w likwidacji klęsk żywiołowych.
Odkażanie kontenerów ( fot. Piotr Płuciennik )
Chemicy z Dziwnowa mają już doświadczenie w operacjach masowej dekontaminacji, ponieważ wielokrotnie brali udział w dezynfekcji sprzętu powracającego z Polskich Kontyngentów Wojskowych, m.in. z Kongo i Libanu.
źródło: www.8fow.mw.mil.pl
było ciezko
Brawo Zbysiu ! A tak niedawno byłeś jeszcze d-cą pl. .. ale ten czas leci. Pozdrawiam !
a pana Kielb...też ktos odkazil :D?