7 kwietnia 2014 roku Starosta Kamieński Beata Kiryluk zorganizowała posiedzenie na którym poruszana była problematyka bezpieczeństwa powiatu kamieńskiego i powiatów ościennych, związana z budową terminalu LNG w Świnoujściu, ryzykiem eksploatacyjnym samego terminala jak również zagrożenia ze strony transportu kołowego, kolejowego i wodnego materiałów niebezpiecznych do i z portu w Świnoujściu.
Udział w posiedzeniu wzięli przedstawiciele skierowani przez Wojewodę Zachodniopomorskiego odpowiedzialni za bezpieczeństwo na obszarze województwa, m.in. Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW, przedstawiciele Komendantów Wojewódzkich PSP i Policji, a także burmistrzowie i wójt , radni gmin, przedstawiciele bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego gmin powiatu kamieńskiego. Rozpoczynając spotkanie Pani Starosta podkreśliła, że jest to pierwsze merytoryczne spotkanie, które zostało zorganizowane w celu pozyskania rzetelnych informacji dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oraz zagrożeń związanych z prowadzoną inwestycją LNG w Świnoujściu.
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa ZUW w swoim wystąpieniu przedstawił ogólną charakterystykę terminala z podziałem na terminal portowy, część lądową i część przesyłową- gazociąg oraz zagrożenia z niego płynące.
Pan Dyrektor podkreślił, że zastosowano takie zabezpieczenia techniczne, które eliminują ryzyka maksymalnie. Terminal jest zaprojektowany zgodnie ze światowymi tendencjami technologicznymi, oparty na przepisach unijnych i będzie obejmował najbardziej nowoczesne elementy wpływające na stan bezpieczeństwa.
Przygotowany został raport dotyczący oceny ryzyka. Terminal będzie stanowił instalację zaliczoną do zakładu stwarzającego ryzyko awarii przemysłowej i wymagać będzie odpowiedniego przygotowania na przypadek ewentualnej awarii.
Polskie LNG , po zakończeniu inwestycji będzie musiało opracować taką dokumentację i przedstawić na 30 dni przed rozpoczęciem eksploatacji. Wszystkie służby portowe (SAR) odpowiedzialne za bezpieczeństwo powołane do zwalczania tego typu zagrożeń będą właściwie przeszkolone w tym zakresie.
Położenie terminala w stosunku do obiektów znajdujących się w okolicy, nawet w przypadku przewidywanej kolizji statku podczas cumowania lub rozładunku jest w takiej odległości, którą przyjmuje się jako bezpieczną. Transport gazu w postaci skroplonej drogą morską będzie odbywał się przy pomocy statków „gazowców”.
Przewiduje się, że uruchomienie terminalu spowoduje zwiększenie natężenie ruchu samochodów ciężarowych na trasach komunikacyjnych powiatu kamieńskiego.
Generalnie szacuje się, że w ciągu doby można będzie przewieźć ( przeładować) ok. 1000 m 3 skroplonego gazu ziemnego , ok. 21 jednostek transportowych dziennie), z przeznaczeniem na potrzeby lokalne.
W ramach przewidywanych zagrożeń rozpatrywane są również zagrożenia terrorystyczne, którymi zajmuje się Policja oraz ABW.
Komendant Wojewódzki Policji zorganizował ogólnokrajową konferencję na której specjaliści wskazywali sposoby wykorzystania już funkcjonujących systemów bezpieczeństwa.
Na poziomie województwa realizowane są różnego rodzaje przedsięwzięcia zmierzające do tego, aby powstająca inwestycja nie zagroziła mieszkańcom i aby była inwestycją bezpieczną.
Na spotkaniu przewijały się głosy zaniepokojenia ze strony władz powiatu o przygotowanie służb porządkowych i ratowniczych, o obsadę etatową i ich wyposażenie na wypadek ewentualnej awarii LNG.
Rozważano również problem zabezpieczenia medycznego.
Założenia sytemu bezpieczeństwa koordynowanego przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przewidują kierowanie takiej ilości jednostek ratowniczych w sytuacji zagrożenia jaka jest niezbędna, z terenu całego województwa, a jeśli byłaby taka konieczność również z innego województwa, spoza województwa, a w sytuacjach transgranicznych nawet wykorzystując służby niemieckie.
W dalszej części spotkania Komendant Miejski PSP w Świnoujściu przedstawił sposoby postępowania w przypadku zagrożenia związanego z LNG.
W uzupełnieniu wystąpienia Komendanta Miejskiego PSP, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP stwierdził, że fakty mówią, iż nie ma bardziej bezpiecznej substancji od LNG jeśli chodzi o magazynowanie i transportowanie, istnieje wiele bardziej niebezpiecznych substancji transportowanych po drogach powiatu jak np. powszechnie używany gaz propan butan.
Niemniej jednak można stwierdzić, że mimo różnych zagrożeń związanych z przewozem substancji niebezpiecznych po drogach powiatu, system ratowniczy działa, jest wydolny i pozwala na to , aby mieszkańcy mogli czuć się bezpieczni, a zagrożenia są niwelowane w zarodku.
System ochrony przeciwpożarowej jest tak zorganizowany, że na terenie województwa jednostki docierają do zdarzeń w czasie nie dłuższym niż 15 min.
Do systemu ochrony przeciwpożarowej działającego również w sytuacji zagrożenia występującego na terenie powiatu kamieńskiego zostanie włączona nowo powstała jednostka na terenie terminalu LNG w Świnoujściu - Warszowie.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP podkreślił, że wskaźnik obsady etatowej w powiecie kamieńskim przekracza krajowy wskaźnik normatywny.
W trakcie dyskusji podnoszony został udział w akcjach ratowniczych jednostek ochotniczych straży pożarnych, które posiadają swój potencjał i mają poważny wkład w likwidację zagrożeń.
Z całą pewnością konieczne jest dosprzętowienie tych jednostek nowoczesnym sprzętem, jak również rozszerzenie tematyki szkolenia OSP o problematykę związaną z zagrożeń z zagrożeniami LNG.
Podsumowując dyskusję stwierdzono, że system ratowniczy jest i działa prawidłowo. Stwierdzić należy, że dofinansowanie i doposażenie i szkolenie jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej jest wskazane.
Kolejnym wnioskiem płynącym ze spotkania jest potrzeba udziału przedstawicieli powiatu kamieńskiego w pracach na szczeblu wojewódzkim związanych z bezpieczeństwem mieszkańców oraz zorganizowanie spotkania z udziałem parlamentarzystów, europosłów naszego regionu w celu zapoznania ich z problemami bezpieczeństwa na szczeblu lokalnym.
Opracował : Andrzej ZIELIŃSKI – Inspektor ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Pogadali, nakłamali jest super. Przezorny jest ubezpieczony. Widać, że władze powiatu uznając, że wszystko jest okej nie są ani przezorni ani ubezpieczeni. Gdyby zakład był tak bezpieczny jak mówią to by nie był zaliczany do zakładów wysokiego ryzyka. Tego typu zakłady na całym świecie są uznawane za wysoce ryzykowne, tylko nasi" Specjaliści" wiedzą lepiej. Mylą się wszyscy tylko nasza władza jest innego znania. Śpijmy spokojnie - Ormo czuwa
a ty jestes zagrozeniem dla POLSKI. zjedz snikersa i do pracy
Władza jest głównym zagrożeniem dla przeciętnego obywatela. Gdzie praca ? Gdzie bezpieczeństwo na drogach ? Gdzie opieka medyczna ? Gdzie godne i pewne emerytury ? Gdzie mieszkania dla młodych zarabiających 1200 PLN/miesiąc ? Gdzie warunki do zakładania rodzin i wychowywania nowego pokolenia ? Gdzie walka z korupcją i wyzyskiem pracowników ? Gdzie program zapobiegający ucieczce młodych za granicę w poszukiwaniu warunków do życia ? Gdzie przestrzeganie przepisów i et cetera, et cetera.. ..
Już widzę takie cysterny w rowie pod Dargobądziem...
do Mieszkaniec Wyspy Wolin: jaki siarkowodór? Przecież to jest CRIO Gaz. Coś dzwoni Ci w głowie ale nie wiesz z której strony. Jak nie masz wiedzy, poszukaj, poczytaj a później się wypowiadaj
ty siarkowodór jaki mondrala moze zostaniesz ministrem zdrowia..., , , , , , ,
Najwyższy czas, by nasze władze zaczęły bardziej lobować za poszerzeniem drogi nr 3" zwanej ekspresową". Jak do blokujących jezdnię tirów dojdą jeszcze cysterny z gazem to trójka, nawet po sezonie, będzie zakorkowana.
Teraz narada i panika bo maże być bum i fajer. Trzeba było medytować przed rozpoczęciem budowy i zabezpieczyć wszystko sukcesywnie. A mieliśmy pretensje do Niemców, że odradzali nam tę inwestycje.
Tak tak trzeba wymienić samochody pożarnicze w OSP na terenie całego powiatu Kamieńskiego które maja po 30 i35 lat jak i w PSP które są młodsze ale mocno wyeksploatowane ale to jest zadanie rządu który buduje gazoport a nie powiatu czy gmin.
niech powiedza o kadrze samorzadowcow w urzadach wojsku policji itp ktorzy pracuja zajmujac etaty pobierajac emerytury!!
Niewielkie ilości siarkowodoru powstają także w żywych komórkach. Spowalnia metabolizm komórkowy, uruchamiając mechanizmy prowadzące do stanów przypominających hibernację. Ze środowiska zewnętrznego wchłania się głównie przez płuca i nieznacznie przez skórę. Wydala się częściowo w stanie niezmienionym tą samą drogą, a częściowo jest przekształcany do tlenków siarki oraz kwasu siarkowego i w tych postaciach wydalany z moczem. Działanie toksyczne polega na porażaniu oddychania komórkowego przez blokowanie oksydazy cytochromowej, prowadzi to do ciężkiego niedotlenienia. Hamuje też działanie innych enzymów zawierających metale oraz wiąże hemoglobinę, zakłócając transport tlenu[9]. Siarkowodór działa bezpośrednio toksycznie na komórki nerwowe. Objawy i mechanizm ostrego zatrucia są zbliżone do zatrucia cyjanowodorem. Przy dużych stężeniach gazu jego przebieg jest gwałtowny - następuje nagłe zatrzymanie oddechu i utrata przytomności. Śmierć przez uduszenie następuje w ciągu kilku minut.
Ale bieda! Lavazza zamiast kawy... I to pewnie jeszcze z termosu
Jak" walnie" to Warszów będzie dużym grillem. Do ratowania będą tylko 2 karetki z Międzyzdrojów. No ale" władza stwierdza że jesteśmy. ...bezpieczni...no bo na przykład w sezonie przy korkach na drodze karetki z Krakowa przybędą na czas:-)
Mieszkańcom od gazu raczej nic nie grozi. Władza jest głównym zagrożeniem dla przeciętnego obywatela. Gdzie praca ? Gdzie bezpieczeństwo na drogach ? Gdzie opieka medyczna ? Gdzie godne i pewne emerytury ? Gdzie mieszkania dla młodych zarabiających 1200 PLN/miesiąc ? Gdzie warunki do zakładania rodzin i wychowywania nowego pokolenia ? Gdzie walka z korupcją i wyzyskiem pracowników ? Gdzie program zapobiegający ucieczce młodych za granicę w poszukiwaniu warunków do życia ? Gdzie przestrzeganie przepisów i et cetera, et cetera. ...
ciekawe czy cos wspominali o staniu w korkach sezonem