POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [18.03.2014, 19:45:08] • Dziwnów

„Spotkanie z Kwiatem Lat 50-tych, pierwszymi Osadnikami Dziwnowa”

„Spotkanie z Kwiatem Lat 50-tych, pierwszymi Osadnikami Dziwnowa”

fot. Biblioteka w Dziwnowie

17 marca o godzinie 16.00 w naszej bibliotece odbyło się „Spotkanie z Kwiatem Lat 50-tych, pierwszymi Osadnikami Dziwnowa”. Nasi Goście przybyli bardzo licznie, choć nie wszyscy mogli w tym terminie przybyć – ale jak mówi stare przysłowie „co się odwlecze….” Mieliśmy także miłą niespodziankę, przybyli do nas państwo Kuracjusze z Kamienia Pom. – którzy znaleźli informacje o naszym spotkaniu w Internecie i z zainteresowaniem uczestniczyli w naszym spotkaniu – ujęły ich nasze historie i sama Biblioteka z „fantastycznym klimatem”. Dziękujemy Państwu z pod Żywca za miłe odwiedziny i towarzystwo.

Nasze dziewczyny z Biblioteki upiekły pyszne ciasta, chwała im za to, dziękujemy również Pani Andżelice Klimaniec – Borowskiej z Międzywodzia, która również poczęstowała nas swoim wypiekiem i przy kawce oraz herbatce wspominaliśmy te „cudowne lata 50 – te”. Nasz Przyjaciel Biblioteki – Leszek Matlak sfilmował nasze spotkanie i już niedługo udostępnimy ten film na naszej stronie internetowej www.biblioteka.dziwnow.pl .

Spotkanie rozpoczęliśmy przedstawieniem historii Dziwnowa od zarania do chwili obecnej w opracowaniu Pana Grzegorza Oleszczuka – młodego, zapalonego historyka i poszukiwacza w tej dziedzinie – oczywiście mieszkańca Dziwnowa. Niestety nie mógł być wczoraj obecny, ale z pewnością zaszczyci nas następnym razem. Pozwolimy sobie tutaj napomknąć, że Biblioteka razem z Panem Oleszczukiem od dwóch lat planuje wydanie wspaniałego Folderu – Przewodnika po terenach naszej Gminy, jak tylko oczywiście znajdziemy środki finansowe lub sponsorów – chętnych nam pomóc w rozreklamowaniu „urody” naszych terenów. Treść opracowania Pana Grzegorza można znaleźć na naszej stronie internetowej we wpisie: Wystawa ” Dziwnów 1900 – 1950″ – historia Dziwnowa.

Następnie oddano głos naszym przemiłym Gościom, którzy byli Świadkami wydarzeń dziwnowskich po roku 1945, Pani Zofia Matelska przybyła tutaj wraz z pierwszymi osadnikami w roku 1947 – była nastolatką, z rozrzewnieniem wspomina, że nazwane były tylko trzy ulice: Kościelna, Mickiewicza i Rybacka. Pani Zosia i jej koleżanki w formie zabawy zaczęły nazywać uliczki we wschodniej części Dziwnowa: Ulica Marzeń, Westchnień, Wspomnień i powiesiły przez siebie nadane nazwy na zwykłych kartkach na drzewach – jakie było zdziwienie i miłe zaskoczenie dziewcząt gdy po czasie Urząd rzeczywiście nadał te nazwy tym właśnie ulicom i noszą je godnie do dziś. Pani Zofia, Pani Nina Budzyk, Pani Helena Banaszak, Urszula Wawrzyniecka wspominały Przetwórnię Rybną „Belona” – Koło Taneczne działające przy „Belonie” i piękne kolorowe stroje tancerek i tancerzy występujących w całym województwie.

Pani Urszula Wawrzyniecka udostępniła film „O Belonie” nakręcony w latach sześćdziesiątych – prawdziwa gratka dla byłych pracowników i ich rodzin, oglądali siebie i współpracowników w pracy – pięćdziesiąt lat temu.

„Spotkanie z Kwiatem Lat 50-tych, pierwszymi Osadnikami Dziwnowa”

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Wspominano rozbiórkę poniemieckiego zabytkowego Kościoła, czyszczenie cegieł wysyłanych na odbudowę Warszawy, przez wiele miesięcy zajęcie przy tym mieli mieszkańcy Dziwnowa, zwłaszcza młodzież. A nowy Kościół – tak ten powstał za pieniądze Rybaków tych z „Belony”.

W latach pięćdziesiątych Centrum Dziwnowa było w okolicach ul. Kościelnej tam we wszystkich domach na parterze były sklepy z dużymi oszklonymi witrynami – można było kupić wszystko, a na piętrach mieściły się mieszkania.

Po wojnie prawie wszystkie domy były puste i kto przyjeżdżał, żeby zasiedlić te ziemie mógł wybierać, który dom chciał – no teraz można tylko pomarzyć. Po latach przyjeżdżali oglądać swoje byłe posiadłości poprzedni właściciele, często robili zdjęcia i cieszyli się, że domy są dobrze utrzymane i nawet w niektórych obejście się nie zmieniło bo ławeczki dalej były w tym samym miejscu.

„Spotkanie z Kwiatem Lat 50-tych, pierwszymi Osadnikami Dziwnowa”

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Pani Nina powiedziała, ze zaraz po wojnie w Łukęcinie – w pierwszym budynku po lewej stronie mieszkał jedyny mieszkaniec. Był to starszy mężczyzna, stały mieszkaniec – który dostał tam działkę (spróbujemy się dowiedzieć kim był ten Pan). PGR należał wtedy do Kamienia Pomorskiego.

Pan Bronek Szatanik – rodowity Góral z pod Żywca mieszka tu prawie od początku, trafił tu jako żołnierz no i został, pokochał morze, do łowienia ryb poczuł pasję jako ośmiolatek - najpierw oczywiście w górskich strumieniach, no a potem w morzu. Zaraz po wojnie pierwszych osadników nauczyli łowić Niemcy, pan Bronek przywiózł tę umiejętność z gór. Wspominał połów węgorzy – a było ich tyle, że aby przynieść je do domu – powiązał nogawki spodni i zrobił z nich torbę i tak trudno je było donieść.

Pan Bronek wyjaśnił skąd pochodzi nazwa rzeki Dziwna, przyniósł, ze sobą dwa opasłe albumy zdjęć z tamtego okresu, ale z żalem musimy przyznać, żeby je obejrzeć musimy się spotkać jeszcze kilka razy.

„Spotkanie z Kwiatem Lat 50-tych, pierwszymi Osadnikami Dziwnowa”

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Każdy z uczestników miał „ jakieś skarby” ze sobą i właśnie dlatego, aby je w spokoju pooglądać i wysłuchać wszystkich historii obecnych i nieobecnych gości podjęliśmy decyzje o zorganizowaniu Cyklu Spotkań z Mieszkańcami Kwiatem Lat Pięćdziesiątych dziwnowskich ziem. Myślimy, ze to wspaniały pomysł, który pozwoli nam odtworzyć historię Dziwnowa, Dziwnówka, Łukęcina i Międzywodzia i zamieszkujących te miejscowości Rodzin.

Postanowiliśmy spotykać się w bibliotece w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzina 16.00.

A skąd się wziął pomysł, ano urodził się 30 stycznia 2014 roku podczas Spotkania z Laureatami Konkursu Czytelnik 2013 Roku, jednym z prowodyrów tej „nikczemnej akcji” była pani Izabela Muciek i również chwała jej za to.

A więc, już niedługo kolejne fantastyczne spotkanie – wszyscy czujemy się jak „Dziwnowski Indiana Jones”, historia to żywioł – który nas porywa i przenosi w inny świat. Czekamy już na film pana Leszka i Wam tez go pokażemy, a zaraz potem 14 kwietnia godzina 16.00 i dalszą podróż w świat historii wszystkich porywamy, jest tyle jeszcze do odkrycia przed nami.

Biblioteka w Dziwnowie


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

a • Poniedziałek [24.03.2014, 22:41:47] • [IP: 79.190.99.**]

proszę o poprawienie błędu. Po polsku jest spod Żywca a nie z pod.

Gość • Piątek [21.03.2014, 14:12:20] • [IP: 31.183.113.*]

szkoda że nie pochwalili sie ci pierwsi osadnicy (przsiedleńcy i maruderzy w WP, z jakich karain przybyli

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■