ikamien.pl • Czwartek [06.03.2014, 08:51:27] • Kamień Pomorski

Obchody 5 marca w MHZK

Obchody 5 marca w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Tegoroczne obchody 69 rocznicy zdobycia Ziemi Kamieńskiej, które przypadały w tę środę poprzedziło w naszym Muzeum spotkanie z pionierami Kamienia Pomorskiego oraz otwarcie nowej wystawy.

3 marca br., w gościnnych murach Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z pionierami Ziemi Kamieńskiej z udziałem władz miejskich i mieszkańców naszego miasta. Po krótkim wprowadzeniu historycznym w dzieje Kamienia w latach 1945-1950, ilustrowanym fotografiami z tamtych lat, nasi goście opowiedzieli o mieście, które zapamiętali oraz o trudnej tużpowojennej rzeczywistości ówczesnego Kamienia. Miłym akcentem poniedziałkowego spotkania był występ zespołu „Salvador Dali”, tworzonego przez muzyków Kamieńskiego Domu Kultury – Valeriiego Burianenkę i Volodymyra Derkacha, dedykowany pionierom.

Obchody 5 marca w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Nazajutrz, 4 marca w siedzibie naszego Muzeum w Pałacu Biskupim, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorze Zachodnie w latach 1945-1950” przygotowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej i opracowanej przez dra Pawła Szulca, pracownika Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Szczecinie.

Obchody 5 marca w MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Ekspozycję tę tworzą plansze, na których przedstawiono proces kształtowania się społeczeństwa polskiego w naszym regionie w drugiej połowie lat czterdziestych minionego wieku Wystawa podejmuje m.in. tematykę zmian granic, zniszczeń wojennych, powrotu nasze ziemie Kościoła Katolickiego, aparatu bezpieczeństwa, tworzenia się polskiej administracji, szkolnictwa, kultury czy problematykę pobytu na naszych terenach Armii Czerwonej. Wiele uwagi poświęcono tytułowym migracjom i przybyłym na nasze tereny polskim osadnikom, wspominając też o ludności autochtonicznej i wysiedlanych Niemcach jak również o Ukraińcach i Żydach, którzy zamieszkali po wojnie na Pomorzu.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/9976/