ikamien.pl • Piątek [29.11.2013, 07:09:00] • Międzyzdroje
LESZEK DOROSZ: Jesteśmy gminą obywatelską

fot. Andrzej Ryfczyński
Na czwartkowej sesji rady miejskiej w Międzyzdrojach radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Gminy Międzyzdroje z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2014”.
Rekomendując radnym projekt uchwały Leszek Dorosz burmistrz Międzyzdrojów powiedział: - Jest to jedna z najważniejszych uchwał, jakie dzisiaj rada podejmie. Uchwała z załączonym programem zakłada budowanie lokalnego społeczeństwa obywatelskiego poprzez partnerstwo pomiędzy administracją publiczną, a organizacjami pozarządowymi. Pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych mieszkańców gminy poprzez stwarzanie im możliwości i warunków do uczestnictwa w życiu publicznym. Najważniejsze jest to, że tak naprawdę my już od dawna jesteśmy gminą obywatelską. Świadczyć o tym może liczba organizacji i stowarzyszeń, których działania wspieramy finansowo. My często zapominamy, wstydzimy się mówić jak dużo robimy dobrego dla lokalnej społeczności, a to państwo radni o tym decydujecie. Warto o tym głośno mówić.

fot. Czytelnik
Radni po kilka razy zabierali głos w dyskusji nad uchwałą i załączonym do niej programem, wnosząc własne inicjatywy. - Należałoby zrealizować projekt, zadanie aby mieszkańcy 70+, chodzi o wiek mogli bezpłatnie korzystać ze środka lokomocji, jakim jest autobus linii 10. To jest właśnie jeszcze jeden dowód na to, że osoby fizyczne, że każdy obywatel jeśli się zgłosi z wnioskiem, który gmina może zrealizować ze środków własnych, zostanie zrealizowany. To jest właśnie dowód na to, że gmina jest gminą obywatelską – powiedziała radna Teresa Purgal.
Zawarte w programie zadania znajdą odbicie w budżecie na 2014 rok. Jak duże będą to kwoty, w dużej mierze zaleć będzie od rady miejskiej jako całości, ale także od każdego radnego z osobna. Uchwała wraz załączonym programem została przez radę przyjęta jednogłośnie.