ikamien.pl • Wtorek [26.11.2013, 13:58:58] • Kamień Pomorski
Straż Miejska ostrzega i apeluje

fot. Straż Miejska
Raz w roku konieczny jest przegląd przewodów kominowych. Natomiast ich czyszczenie należy robić kilka razy w roku - zależnie od rodzaju paliwa. Bagatelizowanie sprawy czyszczenia przewodów kominowych może zakończyć się tragicznie – zatruciem lub zaczadzeniem. Dlatego tak ważne jest dokonywanie przeglądów
i systematyczne czyszczenie przewodów.
Konieczne do tego jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Najlepiej, żeby czyszczeniem zajmowali się profesjonaliści, czyli kominiarze. Po co czyścić kominy? – Żeby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z przewodów spalinowych i dymowych w obiektach, w których zachodzi proces spalania – wyjaśnia Janusz Słowiński, mistrz kominiarski z Kamienia Pomorskiego.
Warto wiedzieć, jak uzyskać prawidłowy ciąg kominowy.
Czyszczenie sprawia, że ciąg jest lepszy, zapobiega uszkodzeniu komina, do którego może dojść np. w sytuacji zapalenia się sadzy w przewodach kominowych. Kończy się to zwykle uszkodzeniem komina, którego naprawa wiąże się ze sporymi kosztami.
A co gorsze, zanieczyszczony komin może być przyczyną złego spalania paliwa i powstawania śmiertelnie trującego czadu.
Jeśli ogrzewamy dom paliwem stałym (węgiel, koks, drewno), powinniśmy zaprosić kominiarza raz na kwartał, w przypadku gazu i oleju raz na pół roku.
Przewody wentylacyjne powinno się czyścić raz na rok.
Przygotowanie kominka do sezonu grzewczego
Kiedy sprawdzać przewody kominowe? Najwłaściwszy moment, by dokładnie sprawdzić przewody, wyczyścić je i zadbać o ich konserwację to czas przed sezonem grzewczym. Zima to kiepski czas na sprawdzanie kominów, kiedy dachy pokryte są śniegiem i słabo przygotowane dla kominiarza (bez ław czy stopni kominiarskich).
Jednak to właśnie w tym okresie dość często dochodzi do awarii przewodów kominowych, kiedy sezon grzewczy jest w pełni. – istnieje duże prawdopodobieństwo zapalenia się sadzy w kominie – przyznaje Janusz Słowiński, mistrz kominiarski z Kamienia Pomorskiego.
Czyszczenie przewodów w takich warunkach może kosztować nas dużo więcej, bo będziemy musieli np. zamówić podnośnik koszowy.
Janusz Słowiński zaznacza że, ocieplając budynki i wstawiając nowe okna sprawiamy, że stają się one hermetyczne jak termosy. W dodatku zatykamy kratki wentylacyjne. Tymczasem do prawidłowego działania komin potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza. Gdy mniej go wpływa niż wypływa, dochodzi do tego, że wentylacja łapie bieg wsteczny i dochodzi do cofania się powietrza. To zwiększa ryzyko pojawiania się czadu.
PRZYPOMINAMY
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów lub ich części, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, zobowiązani są do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania : Wyciąg z przepisów dot. czyszczenia przewodów dymowych: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719)
§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego
Ustawa z dnia a 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 243 poz. 1623 z późn. zm.)
Art. 62
1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: ...
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)...
6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinni przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych
2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stających oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Piotr PTASIŃSKI
Komendant Straży Miejskiej w Kamieniu Pomorskim.