ikamien.pl • Sobota [19.10.2013, 08:06:58] • Wolin

Młodzież w hołdzie ofiarom Peenemünde

Młodzież w hołdzie ofiarom Peenemünde

fot. Organizator

13 października 2013 roku odbyła się pod Peenemünde uroczystość złożenia kwiatów w hołdzie 600 więźniom obozu koncentracyjnego, którzy pracowali przy produkcji rakiet V-2. Właśnie 70 lat temu nastąpiła ewakuacja tego obozu, z Peenemünde do Mittelbau-Dora (w górach Harzu), która oznaczała wyrok śmierci dla osób tam przebywających. Uroczystość została zorganizowana przez Niemiecko-Polskie Forum Kultury Ujścia Odry wspólnie z gminami Koserow/Uznam i naszym miastem Wolin.

Obchody upamiętniające to wydarzenie zostały poprzedzone wielomiesięczną pracą wspomnianego Forum. Dokładnie rok temu w Peenemünde odbyła się konferencja naukowa pt. „Peenemünde z perspektywy ofiar” podczas której uczestnicy oraz świadkowie tych wydarzeń, omawiali kwestię etyki naukowców, ich odpowiedzialności moralnej i prawnej, pracujących nad bronią, która ma na szeroką skalę doprowadzić do śmierci jak największej liczby ludzi oraz wykorzystywania do jej produkcji przymusowych robotników krajów podbitych. Następnie zorganizowano wyjazdy uczniów szkół wolińskich (z gimnazjum w Wolinie i szkoły ponadgimnazjalnej w Wolinie) wraz z młodzieżą z wyspy Uznam do byłej wytwórni broni V-2 w Peenemünde, obozu koncentracyjnego Ravensbrück oraz do byłej fabryki Mittelbau-Dora.

Młodzież w hołdzie ofiarom Peenemünde

fot. Organizator

Po uroczystym złożeniu kwiatów, 13 października 2013 r. w miejscu obozu koncentracyjnego w Peenemünde, młodzież wolińska i uznamska, a także zaproszeni goście odbyli debatę nad zagadnieniem wojny, jej skutków społecznych i moralnych, a także działaniami, mającymi uniemożliwić takie zdarzenia w przyszłości.

Ze strony polskiej, oprócz młodzieży wolińskiej i szczecińskiej, w dyskusji udział wzięli burmistrz Wolina p. Eugeniusz Jasiewicz oraz prezes Niemiecko-Polskiego Forum Kultury Ujścia Odry p. Andrzej Kotula. Ze strony niemieckiej prezes Niemiecko-Polskiego Forum Kultury Ujścia Odry p. Gunter Jiekeli, profesor Rainer Eisfeld i dr Jens-Christian Wagner. Swoje wspomnienia z lat wojny przedstawił profesor Zbigniew Kruszewski z Uniwersytetu w Teksasie. Całość spotkania prowadził p. Gunter Jiekeli.

W trakcie spotkania młodzież wolińska przestawiła prezentację z wyjazdów do miejsc pamięci w Peenemünde, Ravensbrück i Mittelbau-Dora.

Na zakończenie zebrani przyjęli tzw. „Manifest7 Peenemünde 2013”, w którym zostało zawarte przesłanie do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie chcą dopuścić do powtórzenia nienawiści między narodami i okropności czasu II wojny światowej.

Z manifestem można zapoznać się na stronie http://www.peenemuender-erklaerung.eu/.

Ryszard Banaszkiewicz

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/8537/