ikamien.pl • Poniedziałek [07.10.2013, 11:35:32] • Kamień Pomorski
XIII-wieczna dłubanka po konserwacji trafiła do MHZK

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W ostatni piątek, 4 października br., do Muzeum trafiła, po trwających dwa lata pracach konserwatorskich, łódź-dłubanka, pochodząca z XIII wieku i odkryta w 2011 r. w rzece Niemica. 8 września tegoż roku placówka została poinformowana przez Pana Michała Grabowskiego, iż podczas prac czerpalnych prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Usług Melioracyjnych i Konserwacji Urządzeń Wodnych z filią w Grabowie, wyłowiono z rzeki Niemica – pomiędzy Benicami, a Szumiącą - z głębokości około 1,5 – 2 metrów drewniany obiekt będący najprawdopodobniej łodzią.
Po potwierdzeniu tych przypuszczeń o znalezisku został poinformowany Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Odnaleziona w rzece łódź-dłubanka wykonana jest z drewna dębowego. Jej wymiary to: długość – 269 cm, szerokość – 49 cm, wysokość – 33 cm, grubość burt – 2,4 cm. Jej dziób i rufa w profilu są łukowato podcięte, w rzucie poziomym zaś szpiczaste. Gródź pierwsza oddalona jest od dziobu o 74 cm, druga zaś o 2 m.
Kluczową sprawą stało się zabezpieczenie wyłowionego z Niemicy obiektu. Z pomocą pracowników Grupy Gospodarczej Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim łódź udało się przetransportować do Kamienia, gdzie została wstępnie zabezpieczona. Pomimo nie najgorszego stanu zachowania i niewielkiego stopnia zdegradowania przez różnego rodzaju bakterie, glony czy grzyby drewno było znacznie przesączone wodą. Łódź nie posiada już burt, które się nie zachowały.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Niezbędne stało się w związku przeprowadzenie jej konserwacji całościowej i wzmocnienie struktury dębiny, z której jest wykonana. W tym celu 20 września 2011 r. dłubanka została przewieziona do Szczecina, gdzie poddano ją pracom konserwatorskim, które przeprowadziła Pani Anna Borowiec, kierownik Pracowni Konserwacji Drewna i Metalu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Trwające dwa lata prace konserwatorskie polegały na wykonaniu dokumentacji opisowej oraz fotograficznej, pobraniu próbki drewna do badań dendrochronologicznych, usunięciu luźnych zabrudzeń, wymywaniu i wypłukiwaniu zanieczyszczeń. Następnie obiekt został poddany dezynfekcji, po której przeprowadzono impregnację strukturalną dłubanki z zastosowaniem glikolu polietylenowego. Ostatnim etapem konserwacji stało się stopniowe suszenie obiektu i wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz opisowej z prac konserwatorskich. Koszt prac konserwatorskich wyniósł 22,5 tysięcy złotych, z czego jak dotąd nasze Muzeum zapłaciło siedemnaście tysięcy. Wierzymy, iż brakującą kwotę uda się niebawem uregulować. Wszystkich, którzy zechcieliby w związku z tym wspomóc Muzeum prosimy o kontakt z Dyrektorem MHZK Grzegorzem Kurką (tel. 601 585 323, e-mail: archeokam@wp.pl.).

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Po przeprowadzeniu wszystkich wymienionych wyżej zabiegów konserwatorskich dzięki nieocenionej pomocy pracowników Urzędu Miejskiego – Panów - Pawła Wołosiaka i Mirosława Góraja, za którą w tym miejscu serdecznie dziękujemy, dłubankę przetransportowano do Pałacu Biskupiego, w którym mieści się siedziba MHZK.
Zabytkowa łódź jest prezentowana wraz z innymi wystawami w naszej siedzibie od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej