ikamien.pl • Piątek [06.09.2013, 10:25:32] • Kamień Pomorski

Kolejna wystawa plenerowa na Rynku Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim

Kolejna wystawa plenerowa na Rynku Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim

fot. UM w Kamieniu Pomorskim

5 września br na Rynku Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim została otwarta kolejna wystawa pt. „Tropem Wilczym – Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wystawę w Kamieniu Pomorskim zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Szczecinie oraz Urząd Miasta w Kamieniu Pomorskim.

Po krótkich wystąpieniach przedstawicieli „Civitas Christiana”, jak również burmistrza Kamienia Pomorskiego Bronisława Grzegorz Karpińskiego, w obecności uczniów kamieńskich szkół, jak również mieszkańców miasta, wystawa została otwarta. Celem wystawy jest upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia tzw. ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, którzy pomimo zakończenia wojny nie złożyli broni. Opór przeciwko sowieckiej dominacji od razu przybrał formę zorganizowanej walki zbrojnej –Powstania Antykomunistycznego. W beznadziejnych warunkach, przy całkowitej obojętności świata przez ponad 10 lat prowadzono walkę z okupantem i rodzimymi kolaborantami.

Kolejna wystawa plenerowa na Rynku Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim

fot. UM w Kamieniu Pomorskim

Wystawa stanowi także niecodzienną lekcję historii wspartej zdjęciami oraz doskonale przygotowanymi pod względem merytorycznym artykułami, czytamy w nich:
„Zaistnienie konspiracji antykomunistycznej w latach 1944-1956 było aktem desperackiego protestu przeciwko narzuconym przez sowiecką machinę wojenną rządom zdrajców spod znaku agenturalnej Polskiej Partii Robotniczej.

Po ujawnieniu postanowień teherańskich i jałtańskich oraz ostatecznej zgodzie aliantów zachodnich na włączenie Polski do sowieckiej strefy wpływów stało się jasne, że nie ma już szans na III wojnę Światową - a tylko klęska Związku Sowieckiego w takiej wojnie mogłaby po 1944 roku doprowadzić do odzyskania niepodległości. Owa tragiczna alternatywa, pomiędzy moralnym nakazem walki o wolność Ojczyzny w świadomością osamotnienia i braku szans w takiej walce, towarzyszyła polskim przywódcom na emigracji w kraju od końca 1943r.
Łącznie w oddziałach partyzanckich walczyło wówczas około 15 000 - 20 000 partyzantów. W tym okresie, mamy do czynienia z największym nasileniem akcji zbrojnej przeciw komunistom. Jej rozmiary powodują, że wydarzenia te określane są niekiedy mianem powstania antykomunistycznego.
[...]
Rezultaty działalności skromnych sił jakimi dysponował na Pomorzu mjr. "Łupaszka" były bardzo efektywne. [...] Do bardziej spektakularnych należą: 21 maja 1946r. rozbicie posterunku MO w Bobolicac.
Właścicielami wystawy jest Fundacja Wolność i Demokracja, jak również Stowarzyszenie Odra-Niemen. Partnerami zorganizowania wystawy w Kamieniu Pomorskim są Kamieński Dom Kultury i Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Wystawa potrwa do 16 września br.

Źródło: Grzegorz Kurka / MHZK

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/8222/