ikamien.pl • Poniedziałek [19.08.2013, 08:34:21] • Kamień Pomorski
Ocalić od zapomnienia. Mieszkańcy pomogli sprzątać poniemiecki cmentarz

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Na terenie gminy Kamień Pomorski znajduje się obecnie trzydzieści pięć cmentarzy, które znalazły się w nowej Gminnej Ewidencji Zabytków, opracowanej przez nasze muzeum w ubiegłym roku. Wszystkie one, podobnie jak było to wcześniej, znajdują się pod opieką Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Jedną z nieczynnych poniemieckich nekropolii położonych w naszej gminie jest cmentarz w Śniatowie, stanowiący własność szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Ostatnio dzięki mieszkańcom sołectwa Śniatowo cmentarz ten został uporządkowany.
Historia śniatowskiej nekropolii wiąże się nierozerwalnie z dziejami pierwszego, nieistniejącego już od ponad stu lat, kościoła w tej wsi. O świątyni tej wspominają w swym bezcennym opracowaniu, zatytułowanym „Kreis Kammin Land” i wydanym w Szczecinie w 1939 r., dwaj konserwatorzy – Gerhard Bronisch i Walter Ohle. Ich publikacja stanowi katalog zabytków przedwojennego powiatu kamieńskiego, które często nie przetrwały do dnia dzisiejszego. W swej pracy Autorzy piszą również o interesującej nas świątyni w Śniatowie.

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Pierwsze wzmianki o niej, informujące o wieży z dwoma dzwonami, pochodzą z 1594 r. z matrykuły kościelnej kościoła w Niemicy. Kościół był usytuowany na południowym wylocie ze wsi, w miejscu gdzie dziś znajduje się opisywany przez nas cmentarz. W 1595 r. ufundowana została ambona przez Dubislawa von Mellin. Najprawdopodobniej kościół z czasem podupadał, tak że w 1661 r. groził zawaleniem. Mimo tego w 1729 r. wzniesiono nową wieżę. Prawie sto lat później kościół został zamknięty z uwagi na zły stan techniczny w jakim się znajdował. Ostatecznie w 1839 r. został rozebrany. W 1847 r. ukończono nowy kościół w ceglanym budownictwie ryglowym. Niestety świątyni tej nie dane było przetrwać. Już w 1908 r. doszczętnie spłonęła w wyniku uderzenia piorunem. Kościół w tym miejscu nie został już nigdy odbudowany.
Dwa lata później na północnym krańcu wsi wzniesiono nowy ceglany obiekt sakralny, do którego oprócz Śniatowa przynależały również sąsiedni Ganiec i nieistniejąca już dziś wieś Gardziec. Była to filialna świątynia kościoła w Niemicy. Obiekt ten został rozebrany w latach 1954-1955 w ramach prowadzonej przez władze komunistyczne akcji rozbiórek poniemieckich obiektów sakralnych. Po kilkudziesięciu latach w jego miejscu stanęła nowa świątynia pw. Błogosławionego Jana Pawła II, konsekrowana przed dwoma laty przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego ks. abpa Andrzeja Dzięgę.