ikamien.pl • Środa [31.07.2013, 17:45:56] • Dziwnów

Saperzy z Dziwnowa rozminowali tor wodny Szczecin - Świnoujście

Saperzy z Dziwnowa rozminowali tor wodny Szczecin - Świnoujście

fot. Mirosław Heberlej

Blisko 130 bomb głębinowych, ponad 8000 sztuk amunicji przeciwlotniczej i artyleryjskiej, różnego typu miny oraz granaty – to wszystko wyciągnęli z wody i zneutralizowali na poligonie marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Obiekty zalegały na dnie przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin - Świnoujście w rejonie Kanału Mielińskiego.

Przedmioty niebezpieczne zostały wykryte przez pracowników wykonujących prace hydrotechniczne przy nabrzeżu na zlecenie Urzędu Morskiego. Natychmiast powiadomiono służby dyżurne Marynarki Wojennej. Do akcji skierowano nurków – minerów z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia oraz saperów z Patrolu Rozminowania z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Po przeprowadzeniu podwodnego rekonesansu stwierdzono w wodzie obecność m.in. amunicji oraz bomb głębinowych typu DM-11. Wszystkie znaleziska pochodziły z okresu II wojny światowej.

Saperzy z Dziwnowa rozminowali tor wodny Szczecin - Świnoujście

fot. Mirosław Heberlej

W wyniku analizy zebranego podczas nurkowania materiału opracowano plan neutralizacji obiektów. Ustalono, że niewybuchy będą wydobywane z wody, a następnie drogą lądową transportowane na poligon w Drawsku Pomorskim i tam zdetonowane. Akcja podjęcia obiektów rozpoczęła się w poniedziałek 15 lipca. Ze względu na ilość niewybuchów operacja była podzielona na 5 części, obiekty wywożono partiami. Każdorazowo do zalegających na dnie niewybuchów, za pomocą pasów parcianych, podczepiane było zawiesie dźwigu. Następnie przy jego pomocy obiekty wyciągano z wody i układano w skrzyni ładunkowej pojazdu służącego do przewozu materiałów niebezpiecznych. Dalszym etapem operacji był transport obiektów na poligon w Drawsku Pomorskim. Tam były one na bieżąco detonowane.

Działania sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbywały się w koordynacji z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu oraz z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wspierali specjaliści z 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina. Całością operacji likwidacji znaleziska dowodził kmdr por. Lucjan Mazur, szef inżynierii wojskowej 8.FOW

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/8048/