Co możemy zrobić?
1) Możemy oddać krew w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa (Al. Wojska Polskiego 80/82 w Szczecinie) na dane: Alan Stężycki, oddział Hematologii w Szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. NIE JEST WAŻNA NASZA GRUPA KRWI!
2) W tym samym ośrodku można zadeklarować chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku oddając dodatkową próbkę krwi przy donacji celem zarejestrowania w banku potencjalnych dawców szpiku/komórek macierzystych. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, powinien zgłosić się się do rejestracji od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 – 13.15. Zgłaszający otrzymują do wypełnienia dodatkową ankietę dotyczącą stanu zdrowia.
a) Jak wygląda pobranie szpiku? Istnieją 2 metody:
i) Pobranie krwi obwodowej z organizmu – trwa 4 godziny. Tak jest w 80% przypadków
ii) Pobranie szpiku i krwi z kości miednicowej – trwa tylko godzinę i przeprowadzane jest pod narkozą. Odbywa się to w 20% przypadków.
b) Wszelkie potrzebne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie na stronie: http://www.dkms.pl/dawca/najczesciej-zadawane-pytania/index.html
Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?
Przeszczep szpiku jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego takich jak białaczki i chłoniaki a także niedokrwistości aplastycznej, talasemii i innych.
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy niespokrewnionego, zgodnego w zakresie HLA jest małe i waha się między 1 : 1000 a 1 : 500 000 wśród osób poszukiwanych.
Ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia dawcy szpiku jest tak niewielkie, to w celu zwiększenia tej szansy dąży się do zarejestrowania jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku.
Dlatego właśnie tak ważne jest żeby jak najwięcej osób znalazło się w prowadzonych na całym świecie rejestrach szpiku.
Dlatego tak ważny jesteś właśnie Ty, ponieważ zgłaszając się do nas w celu zostania potencjalnym dawcą szpiku pomagasz zwiększyć szansę na uratowanie życia nieuleczalnie chorym ludziom.
Dawca szpiku powinien spełniać następujące warunki:
wiek 18 – 45 rok życia
brak wyraźnej nadwagi, ponieważ w przypadku ludzi bardzo otyłych mogą być trudności z pobraniem szpiku
stan zdrowia zgodny z obowiązującymi przepisami.
Mam nadzieję, że Alan szybko wyzdrowieje i nie będzie mu potrzebny przeszczep szpiku, ale lepiej chuchać na zimne – zawsze można przecież uratować kogoś innego!