ikamien.pl • Czwartek [11.07.2013, 08:14:39] • Międzyzdroje
Cztery gminy chcą poprawić zaopatrzenie w wodę. Podpisano umowę

fot. Związek Gmin Wyspy Wolin
W ramach podpisanej w 2011 roku Umowy o współpracy, w ramach projektu pn. „Poprawa zaopatrzenia w wodę Gmin: Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin, Świnoujście” cztery samorządy postanowiły wspólnie prowadzić zadanie polegające na budowie dwóch dużych ujęć wody w centralnej części wyspy Wolin. Wybudowane ujęcia będą stanowić podstawę nowego systemu, który poprawi obecny stan zaopatrzenia, stanowić będzie rezerwę oraz pozwoli na zwodociągowanie miejscowości, które do dziś pozostają bez wody.
W związku z powyższym w ramach I etapu prac Związek Gmin Wyspy Wolin, jako pełnomocnik w/w samorządów przeprowadził postępowanie i nadzorował wykonanie prac zmierzających do opracowania Projektów robót geologicznych, a w chwili obecnej zakończył postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego powyżej kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust 8 ustawy Prawo Zamówień Publicznych na opracowanie Dokumentacji hydrogeologicznych dla ustalenia zasobów eksploatacyjnych ujęć wód podziemnych z utworów czwartorzędowych w rejonie (1) Kodrąbka (2) Kołczewka położonych na obszarze wyspy Wolin.
Nad poprawnością przebiegu procedury przetargowej czuwał mecenas Wojciech Okrągły z Kancelarii Prawnej SDO w Szczecinie.
W ramach powyższego postępowania opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została złożona jedna oferta, spełniająca wymagania określone w SIWZ.
Jest to oferta konsorcjum firm Geofizyka Toruń S.A - jako lider oraz EKO – LIFE Usługi Geologiczne, które zaproponowały za wykonanie tego zadania kwotę 1 995 000,00 netto. Są to znane firmy, w szczególności Geofizyka Toruń S.A., która działa na rynku od 1966 roku i świadczy szeroki zakres zintegrowanych usług geofizycznych, głównie na potrzeby poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego.
Umowa z Wykonawcą została podpisana w dniu 4 lipca br.
Ze strony Związku umowę podpisali: Rafał Wolny – Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyspy Wolin, Eugeniusz Jasiewicz i Leszek Dorosz - członkowie Zarządu ZGWW.
Realizacja zadania obejmuje wykonanie prac i robót terenowych, w tym wiertniczych pompowań pomiarowych, pomiarów i obserwacji hydrologicznych i hydrogeologicznych, kartowania hydrogeologicznego i sozologicznego, prac geodezyjnych a także szerokiego zakresu badań laboratoryjnych wody.
W ramach tego zadania powstanie 18 otworów rozpoznawczych z przeznaczeniem na studnie oraz 22 otwory obserwacyjne, służące do monitoringu środowiska, jak również dokumentacje hydrogeologiczne, a w konsekwencji zostanie wydana decyzja zatwierdzająca zasoby eksploatacyjne.
Inwestor, tj. Związek Gmin Wyspy Wolin planuje uzyskać z obu ujęć 600 metrów sześciennych wody na godzinę, co w znaczący sposób odciąży istniejące ujęcia i pozwoli dostarczyć wodę dobrej jakości mieszkańcom Wyspy Wolin.